Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
elikkäs, ainakin vanhaan 2litran koneeseen onnistu muistaakseni dieselin kampuralla saamaan kuutiota tonne 2.5 litran tietmiim, onnistuuko sama c20xe koneessa?
En oikeastaan moottoreistä mitään tiedä, mutta äkkiseltään tekisi mieli väittää, että kampiakselin vaihdolla ei voi vaikuttaa moottorin iskutilavuuteen. Oisko kuitenkin kyse ollut tehoista tai jostain vastaavasta?
teppo42 kirjoitti:En oikeastaan moottoreistä mitään tiedä, mutta äkkiseltään tekisi mieli väittää, että kampiakselin vaihdolla ei voi vaikuttaa moottorin iskutilavuuteen. Oisko kuitenkin kyse ollut tehoista tai jostain vastaavasta?
no sen kyllä huomaa , jos kerran asiasta ei mitään tiedä niin miks h***etissä pitää asiaa kommentoida??
Mites sä muuten kuvittelisit iskun pituutta muutettavan??
eihän toi mikään paha hinta ole!!! mut mielummin tekis tietysti ite niin tietää ketä syyttää ku levii.. eli oisko lisää vinkkejä kellään?? kiitos edellisistä myös!!!