Kokemuksia uudesta Vectrasta?!

Keskustelua Opeleista
Frankie
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 05 Joulu 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Frankie »

Auto on menossa vaihtoon ja pitäisi miettiä uutta vaunua. Ranskalaiset ja Jaappanilaiset on poissa jo periaatteesta :wink:
Eli jäljellä on uusi Vectra tai Mondeo 2.0 (tai uusi 115hv TDCi) ja ehkäpä sportsbackina.

Vectrasta seuraavat omat kokemukset:

Yleisilmeestä:
Parhaan näköinen Vectra aikoihin

Alusta ja ajettavuus:
Jämäkin Opel millä ajanut, olematta kuitenkaan kova. Kohtuu hiljainen jopa nastarenkailla (Hakkapeliitta 2). Hiljainen Nokian Q kitkoilla. No kaikilla renkailla hiljaisempi kuin Mondeo, mutta erot eivät ole suuria. Lähinnä melun laatu on Vectrassa miellyttävämpi.

Vaihteisto & Moottori:
1.8 on onneton. 2.2 liikkuu jo mukavemmin. Käsivaihteisena oikein hyvä, mukavat välityksellä ja vaihtelee mielikseen. Automaatti piti ihme vikinä resonointia kun oli paikallaan. Todella ärsyttävä sirinä. Myyjä väitti, että kyseessä oli lämmittimen puhallin. Muuten mukava ja rauhallinen vaunu.

GTS 2.2 oli mielestäni aivan samanlainen kuin perusvaunukin eli en ymmärrä miksi maksaa erotus. Ei ollut yhtään sporttisempaa fiilistä.


Sisätilat ja varustelu:

Asiaa, melkien yhtä tilava kuin isompi Mondeo. Hyvin varusteltu vakionakin. Ottaisin kylläkin automaatti-ilmastoinnilla ja jotain muuta sälää myös.

Mondeossa oli parempi ohjaus ja moottori. Moottori on huomattavasti nöyrempi mutta meluisampi. Kokonaisuutena jämäkkä auto, ei valittamista.

Vectra tulisi 2.2 automaatilla ja Mondeo manuaalina. Perseestä on se, että Vectran 2003 malleista tippuu vakiovarustelu reippaasti ja Mondeossa pitää radiokin ostaa erikseen eli hintaero on marginaalinen.

Nyt vaan pitäisi päättää, että kumman ottaa..prkl..

Kommentteja?! ja löytyykö linkkejä Vectran testeihin tai vastaaviin foorumeihin?
Foorti on mahtava auto!
Frankie
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 05 Joulu 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Frankie »

No, eipä hirveästi tunnu löytyvän kommentteja Vectrasta täällä...
Foorti on mahtava auto!
Avatar
Veeksi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2163
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Veeksi »

no mitäpä tohon sanos, kun veit noilla omilla kokemuksillas jauhot suusta! minusta se 1.8:kin meni ihan riittävästi ja oli loistava ajaa, mut olenkin tottunut vähän nuhasempiin ecoautoihin (ei siis ego :wink:). onhan se GTS huomattavasti sporttisemman ja hienomman näköinen.

kyllähän täällä joku tyyppi (VectraC?) on jo tollasella jonkun matkaa ajellu ja kovasti tais kehua. ja jos päädyt tohon veccuun, niin täältä löytyy sit jostain ohjeet miten säästät piiiiitkän euron, kun et ota vakionopeudensäädintä vaan asennat myöhemmin.
Kuva
Nyt:BMW E93 335i M-Sport '07 (440hv/600nm)
Ennen: BMW E46 330i M-Sport II, Opel GT B, BMW E60 530da, Opel Corsa D CDTi, Opel Astra F 1.8i, Nissan Sunny 1.3, Opel Kadett B 1.1
Irmscher
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 294
Liittynyt: 11 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Irmscher »

Frankie
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 05 Joulu 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Frankie »

No niin, alkoihan niitä kommentteja tulla :wink:

Kyllähän uusi Vectra on saanut kehuja, voitti mm. uusimman Teknikens Världin talviautotestin. Kilpakumppaneina uusi Saab 9-3 ja Laguna.

Laatu on kuulemma parantunut edellisiin versioihin. Vectran omistajilta olen kyllä kuullut varoitteluja Vectran ostamisesta. Maine tuntuu olevan aika heikko, toivottavasti uusi malli parantaa sitä.

Toisaalta Mondeo on jo jonkun vuoden vanha ja menestynyt mainosti esim. Tuulilasin käyttötestissä.
L@te
'Senator'
'Senator'
Viestit: 428
Liittynyt: 12 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja L@te »

On 2002-12-05 17:24, Frankie wrote:
Yleisilmeestä:
Parhaan näköinen Vectra aikoihin
Vai että parhaan näköinen Vectra, noh makuasioita on monia :wink: Itseäni keula ei miellytä ei sitten millään.
Frankie
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 05 Joulu 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Frankie »

Ajattelin itse aluksi samalla tavalla, mutta nyttemin mieli on muuttunut. Varsinkin mustana ja tumman harmaana keulan yleisilme toimii hyvin.

Itse olen ajanut 2 vuotta Mondeo Gt:llä ja eipä senkään keula kummoinen ole.
Conaa.B.
'Senator'
'Senator'
Viestit: 393
Liittynyt: 02 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Conaa.B. »

Onhan toi GTS paljon vakioo sporttisemman näkönen, ainaki ulkoopäin....
vakio:Kuva
GTS:Kuva

_________________
----[GM-ON-ROCK]----
Kuva

<font size=-1>[ This Message was edited by: Conaa.B. on 2002-12-06 00:50 ]</font>
Frankie
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 05 Joulu 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja Frankie »

Noh, loppujen lopuksi ainoastaan sumuvalot ja kevytmetallivanteet. Se ui 20mm matalammalla.

Niinkuin sanoin, että väri kannattaa valita huolella Vectra c:n kohdalla
Conaa.B.
'Senator'
'Senator'
Viestit: 393
Liittynyt: 02 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Conaa.B. »

Markus Järvisen ottamia kuvia lainaten huomaa värin tärkeydenkin hyvin:
vakio:Kuva
GTS:Kuva
omega 2.0turbo
'Senator'
'Senator'
Viestit: 798
Liittynyt: 15 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Lahti-city
Viesti:

Viesti Kirjoittaja omega 2.0turbo »

jos pitää valita opelin tai fordin välillä niin itse päätyisin opeliin... olen ajanut vuoden -94 mondeolla, joka oli aivan traktori ja tehoton, temppuilee kostealla kelillä, ja nyt, kun talviautona -89 escort gt ajan mielummin MB sprinter 312cdi:llä kuin sillä! Opel on sentään auto... (fordiin verrattuna....!)
Ex-menOpelit... Kadett GSi 16v -91, irmscher senator -91, vectra a 2.0 -95, vectra b v6 -97, Omega caravan 2,2dti -01 ja -91 calibra...
Tällähetkellä tallissa -98 vectra b v6...
Opeliin osien ostaminen on vähän sama, kun laittaisi rahaa pankkiin...
Avatar
Veeksi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2163
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Veeksi »

ulkosia eroja GTS:ssä normaaliin:
-5 ovea
-isompi ja sporttisempi etupuskuri
-maalatut ja urheilulliset sivuhelmat
-sporttisempi takapuskuri maalattuine helmoineen. 1-2 (moottorista riippuen) kromista pakoputken ulostuloa (näyttävä)
-mustat etulyhdyt (huomattavasti näyttävemmät kuin normaalit)
-tummat takavalot (ei keltaista)
-kirkkaat sivuvilkut (ei keltaista)
-sporttiset aluvanteet

ja sisällä taitaa olla vakiona alumiinisomisteet ja sporttipenkit(?).

vois sanoo että GTS on valmiiks 'tuunattu' normaali veccu...
Kuva
Nyt:BMW E93 335i M-Sport '07 (440hv/600nm)
Ennen: BMW E46 330i M-Sport II, Opel GT B, BMW E60 530da, Opel Corsa D CDTi, Opel Astra F 1.8i, Nissan Sunny 1.3, Opel Kadett B 1.1
Avatar
Ahnuld
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2161
Liittynyt: 16 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Ahnuld »

Pelkästään nuo tummat etuvalot on niin paljon paremman näköiset GTS:ssä kuin sedanissa, että GTS:n puoleen kääntyisin.
Astrator
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 07 Heinä 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja Astrator »

Kävin viime viikolla ajamassa 3.2 GTS:ää ja pidin kyllä kovasti uudesta vectrasta.. Ainoa miinus mielestäni oli sen alustan läpilyövä kolina.. Ehkä ongelma oli sen 55-sarjaiset talvirenkaat. Noh auto on kuitenkin herkullinen ja tehoakin tuntuu olevan ainakin näin talviajalle ihan riittävästi. Toisaalta hieman kiihtyvyys alkoi takkuamaan piirun alle 200:ssa :wink:. Kyseinen Vectra dieselinäkin oli kyllä huomattavan mukava ajaa, joten kyseessä on kaikenkaikkiaan erittäin onnistunut auto niin ulkonäöllisesti ja ominaisuuksiltaan. Ainakin itse olisin osto-jonossa jos autonosto olisi ajankohtainen. (Tuo palkittu ajonvakautus toimii muuten uskomattoman hyvin..katkaisee sivuluistot todella terävästi!)
Hervast
'Senator'
'Senator'
Viestit: 853
Liittynyt: 01 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Oku

Viesti Kirjoittaja Hervast »

Aika kallis peli tuo C uutena, kannattaa miettiä onko siinä autoa koko rahan edestä.

Jos olisin etsimässä autoa noilla kriteereillä, niin tutustuisin myös Passattiin.



<font size=-1>[ This Message was edited by: Hervast on 2002-12-06 19:23 ]</font>
Vastaa Viestiin