Vectra B:n katto rämisee

Koriin ja sisustaan liittyvät asiat. Keskuslukko, sähkölasit, sisustan purku, jne...
Vastaa Viestiin
Eza
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 33
Liittynyt: 07 Loka 2002, 03:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Eza »

Mikähän mahtaa B Vectrassa rämistä kattoverhoilun sisällä. Ja onko millainen ongelma korjata. Ja autohan on vuosimallia -98.
Mika
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 291
Liittynyt: 01 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Mika »

Oli -95 Calibrassa sama ongelma. Kuivunut/irronnut bitumi kattopellin ja "palkin" välissä aiheutti vaivan. Ota A-pilareissa olevat muoviset sisustuspalikat irti, katon verhoilu etuosasta irti ja silikonia katon ja poikittaisen palkin väliin. Räminä katosi noilla konsteilla. Mahtaa olla Opelin tavaramerkki tuo rämisevä katto.

Alla olevasta linkistä lisää löpinää.
http://www.opelclubfinland.net/forum/vi ... 7&forum=10



<font size=-1>[ This Message was edited by: Mika on 2002-11-25 12:16 ]</font>
opelprofessional
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 63
Liittynyt: 18 Marras 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja opelprofessional »

Jep. onpa tuttua tuo sama ilmiö A-mallin Vectran omistajillekkin...-joskus, kun kanttaa tiukasti johonkin kurviin, niin että kori hieman elää sivusuunnassa, niin on kuin pieniä hiiriä juoksis pään yläpuolella kun bituminkokkareet kierivät verhoilun ja pellin välissä...-vaivaa ainakin vielä niin harvoin, että en ole jaksanut puuttua. Uudemman auton omistajan harmin kyllä ymmärtää. Mutta eipä soimata Opelia, uusissa Voorteissa kattoverhoilu tippuu niskaan jo muutaman kuukauden käytön jälkeen, että sillai!
Vastaa Viestiin