Historic Grand Race

Keskustelua tapahtumista sekä OCF:stä
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

Oli siis tuossa viikonloppuna Ahvenistolla. Perinteisesti Suomen hienoin autokilpailu omasta mielestäni.

Jonkun verranhan tuolla Opel-porukkaakin näkyi, oli meidän kerholaisia sekä 6070-Opelkerholaisia, molempien kanssa tuli aikaa vietettyä.

Kisat olivat vain valitettavasti aika rajuja, paljon kalustotappioita ja hienojen autojen tuhoontumisia valitettavasti jouduttiin näkemään. :sad:

Toivottavasti edes osa tuhotuneista autoista on kohtuullisesti kunnostettavissa, kilpa-auton tapauksessa kun ei onneksi tarvitse katuauton prosenteista välttämättä huolehtia, mutta moni noista on kadullekin rekisteröity. Esimerkiksi nyt viikonloppuna tuhoutuneen Upi Pihlmanin BMW:n olen nähnyt katsastuskonttorilla, kun on ollut sattumalta samaan aikaan leimalla kun itse on ollut oman auton kanssa.

Damagea, isompaa tai pienempää tuli ainakin seuraaviin autoihin:
-punainen Datsun 100A, keula kasassa
-punainen Manta B, kylki kaiteeseen, tosin ei tuo mikään "ruusu" ollut aluksikaan, keulalla mm. Vectra A:n etupuskuri ylösalaisin (juu, näyttää aivan kamalalta Manta B:ssä), pystyi kuitenkin ajamaan pienen paukuttelun jälkeen.
-Escort mk1 RS1600, hopea-sininen, esitelty monissa lehdissäkin, Haimakaisen rakentama, melko totaalinen korituho.
-BMW 2002ti, Upi Pihlmanin hopeanvärinen Bemari sai keulaan ja kylkeen pahaa damagea
-Manta A, Kjelinin upea oranssi Manta sai pahan keulavaurion samalla mällissä Escortin ja BMW:n kanssa.
-Porsche 914, kylkiin ym. damagea
-Vauxhall Chevette ("Kadett C City"-korinen) sai myös peltivauriota kylkeen samassa mällissä Porschen kanssa, mutta pääsi uusintalähtöön.
-BMW 2002 Turbo, Galkinin Bemari oli sekin samassa sumpussa 914:n ja Cheveten kanssa. Pahaan kuntoon meni Vikinkin Bemari, pahimpaan näistä tämän kolarin uhreista.
-Peugeot 205 sai totaalituhon, 5 kertaa katon kautta ympäri väänsi koko korikehikon täysin. Tästä tuli heti "donor car" eli uusi täydellinen kori on ainakin laitettava.
-Ascona B, Rannanojan Ascona sai isoa peltivauriota apumiehen puoleiseen takakylkeen, mutta oli ajokuntoinen ja ovikin vielä toimi, joten peltihommat riittänevät korjaukseen, ellei takaripustus ole kärsinyt.
-Volvo 240, etukulma aika selvänä, vanne ja ripustukset rikki ym.

ja monta muuta pienempää vaurioita, RST-Taunuskin jäi suolenkille ja tuli sieltä hinurilla pois ilman etuhelmaa ym. ym.

Olihan siellä paljon hienoa kilvanajoakin ja hienoa kalustoa joka ei tuhoutunut...

Paraatia varten olisi ilmeisesti pitänyt meidänkin kerhosta käydä laittamassa infoa kuuluttajalle, joka luetteli siellä infoa eri merkkikerhoista, 6070-kerhosta tietoa tulikin, tosin ilmeisesti hieman vanhaa ja epätarkkaa, mutta paraatissa oli paljon meidänkin kerhon kalustoa kiertämässä rataa, joten olisi ollut hyvä varmaan siitäkin mainita, täytyy tästä ottaa varmaan itselle ensi vuodeksi action pointti kerhon edustajana.

Calibran ajoin harrasteajoneuvoparkkiin, eikä se siellä ainoa 90-luvun harrasteauto ollut, mm. samanikäisiä Mustangeja oli useita, jotka menivät paraatiinkin mukaan, itse en lähtenyt sinne köröttelemään, tällä kertaa edes Arton Rekordin kyytiin, kun oltiin sen verran kaukana autoista katsomassa... :smile:

<font size=-2>Eikä 6070-kerholaiset lynkanneet mua, vaikka mulla oli OCF:n takki ja T-paita päällä kun kisoja heidänkin kanssaan katselin... :grin: :grin:</font>

_________________
Kuva

<font size=-1>[ This Message was edited by: ata on 2004-08-31 13:44 ]</font>
-Petsku-
OCF Member 2016
Viestit: 3570
Liittynyt: 19 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Seinäjoki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Petsku- »

Oliko sulla Ari kamera mukana? Olis mielenkiintosta nähä kuvia niin kisasta, ku tuhoistakin.
Kuva
Vectra C -06 (Käyttis)
Kadett C Coupé -75 (Kesäauto)
mM
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 119
Liittynyt: 18 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja mM »

On 2004-08-30 15:37, ata wrote:
Perinteisesti Suomen hienoin autokilpailu omasta mielestäni.


<font size=-2>Eikä 6070-kerholaiset lynkanneet mua, vaikka mulla oli OCF:n takki ja T-paita päällä kun kisoja heidänkin kanssaan katselin... :grin: :grin:</font>
Samaa mieltä tuosta kilpailun tasosta, hienoa kalustoa!

Ja juu, ei me yleensä niin pahoja olla kun väitetään.. :smile: :smile:

matias
/kadett c-coupe~76/
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

On 2004-08-30 15:50, -Petsku- wrote:
Oliko sulla Ari kamera mukana? Olis mielenkiintosta nähä kuvia niin kisasta, ku tuhoistakin.
Oli, tässä pieni ikävännäköinen esimerkki:
[img]/kuvat/forum/mantacrash.jpg[/img] :sad:

Enemmän kuvasin (analogisella) videokameralla, digikamerassani kun ei ole kuin 3x zoom, jolla ei paljoa autokisoja kuvailla, kun ei telepää riitä.
Opel Calibra 2.0 16V Turbo 4x4 C20LET '92 - Pontiac GTO 5.7 V8 LS1 '04 (Holden) - Pontiac Tempest 2d HT Coupe V8 5.8 '70
GeeTee
'Senator'
'Senator'
Viestit: 452
Liittynyt: 25 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja GeeTee »

Tuossa muutama kuva,ei kovin hyviä...huono kuvaaja. http://timo.photosite.com/ahvenistoHGR-04/
turbobliz
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1044
Liittynyt: 07 Helmi 2002, 02:00

Viesti Kirjoittaja turbobliz »

Nyt Ata huijaat, olit naamioitunut Vauxhall fanaatikoksi kuten useasti nykyään muutenkin :grin: !!!
ja katu-uskottavuutta pönkitetään tänään näillä: HX40 & Autorotor 3150
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

On 2004-08-31 13:22, turbobliz wrote:
Nyt Ata huijaat, olit naamioitunut Vauxhall fanaatikoksi kuten useasti nykyään muutenkin :grin: !!!
No mulla oli OCF:n T-paita ja takki ja Vauxhallin kauluspaita ja lippis, että niinkuin 50-50 OCF:n ja Vauxhallin vaatteita... :razz:
Vastaa Viestiin