Jälleen käyntiongelmia!

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
KeltainenF
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 02 Loka 2002, 03:00

Viesti Kirjoittaja KeltainenF »

No niin edellisiä topickej aon tullu luettua ja selailtua, mutta vastausta seuraavan laiseen ongelmaan en vielä ole löytänyt.
Auto on n. 150 000 km ajettu -95 2.0 GSi farkku astra. Välillä ajaessa tasakaasulla kaikki ok, mutta kun lähtee kiihdyttää niin tuntuu kuin kone tukehtuisi ja kestää jotain 2-3 sekuntia ja aivan kuin sitten joku "tukos" lähtisi pois ja taas toimii.
En ole huomannut eroa kierroksilla tai onko kone kylmä vai lämmin.
Moottorin vikavalo syttyy taas sitten ku ajaa vähän aikaa motarilla ja jossain vaiheessa saattaa hieman nykiä.
Käytin autoo Opelin testerissä, mutta mitään vikakoodia ei ollu jääny useista kerroista huolimatta muistiin.
Onko mitään tietoa tai hyviä arvauksia mistä voisi vika löytyä ja jos ehdotatte tuolla aiempana mainittua EGR:ä, niin mistä sen löytää X20XEV koneesta.
olli
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 19
Liittynyt: 17 Maalis 2002, 02:00
Viesti:

Viesti Kirjoittaja olli »

Häikkä tyhjäkäyntimoottorissa aiheuttaa saman sorttista vikaa, tosin alhaisilla kierroksilla. Ota irti ja putsaa ei siitä ainakaan mitään haittaa ole.
Tähän hätään en muista onko X20XEV koneessa tyhjäkäyntimoottori samassa paikassa kuin c20xe konessa, eli imusarjan pohjalla. Paikka on otollinen vetämään puoleensa paskaa.

Jos meni pahasti metsään niin saa vapaasti korjata :smile:
Vastaa Viestiin