Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
eli kyseinen auto temppuilee(v***u)!!alkoi eilen niin et ajon jälkeen oli n.20min tyhjäkäynnillä ja lähdin siitä taas ajamaan niin täyskaasulla nykii aluks ja sit taas toimii.tosin ei joka kerta.käy tyhjää nätisti mut jos rupee pumppaa kaasua niin röpeltää eikä ota kierroksia normaalisti.tänä aamuna kylmänä kaikki ok kunnes kone lämpes se alkoi taas!luin aiheesta vanhoja topicceja ja siellä oli et tulpat+johdot,EGR,lämpöanturi..jne.tulpat+johdot sekä EGR on vuoden alussa vaihdettu(edel.omist.)jos jollain olis tän tarinan perusteella ehdotuksia niin otetaan korvat höröllä vastaan!
_________________
"älä koske siihen,se on paskana!!"
<font size=-1>[ This Message was edited by: visamies on 2004-06-03 09:10 ]</font>
taas lisää lueskeltuani olisi tämmöinen kysymys....voiko olla mahdollista että EGR menee paskaks n.1/2 vuodessa aj.ehkä n.5000km???? koska oireet viittais vähän EGR:ään mut kuten sanoin se on hiljattain uusittu.
Jos EGR mennyt noin nopeasti, onko sulla sen korjauksen kuitit tallessa?
Kannattaisiko käydä kysymässä samasta huollosta, että onko heillä mitään takuuta, jos EGR on paskana.
Vilkaisepa tulppien kunto kanssa, tietysti tuo voi johtua polttoaineensyöttöongelmastakin.
kuitti löytyy juu ja oot kyl oikees... aivan takuulla aijon soittaa jos näin on.tulpista sen verran et ne ja johdot on 3kk sitten vaihdettu ja v6 koneessa niitä ei tosta vaan katella.se on niin v***umainen homma et se yleensä tehdään huollossa.
Eli eikun ottamaan yhteys sinne huoltoon vaan. Joo, sori mä en ajatellut tarkemmin tota, et V6:nen
Aika vittumaisesti ne on rivinelosessakin, etenkin jos joku urvelo on liian kireelle ne kiristänyt -> tulppa-avari palasiksi
Kyselit tuossa toisessa topicissa vinkkiä, minulla ei ollut tuollaiset oireet, ainoastaan kevyelllä kaasulla vedätettäessä nyki. Siitä löytyy lisää searchilla.
ei mikään ihme ettei oireet ollu tämmösiä sillä tukin juuri egr:n mut mikään ei muuttunu!! kylmänä toimii mut kuumana nykii ja röpeltää(v***u sentään).ihmetytää et jos se on sytkä puolella niin miten toi lämpeneminen saa sen aikaan???
On 2004-05-18 17:18, visamies wrote:
ei mikään ihme ettei oireet ollu tämmösiä sillä tukin juuri egr:n mut mikään ei muuttunu!! kylmänä toimii mut kuumana nykii ja röpeltää(v***u sentään).ihmetytää et jos se on sytkä puolella niin miten toi lämpeneminen saa sen aikaan???
no niin,kävin tossa näyttämässä autoa pajalla ja siellä oltiin sitä mieltä et sytkäyksikkö/moduli ois sökö.huomenna olis tarkotus vaihtaa se ja egr:n putki mistä on kans ollu juttua.... laitan sit tietoo miten kävi!
NO NIIN,eilen vaihdettiin DIS-moduli mutta kaikkien iloksi vika ei hävinnyt.V***U!!!jäljelle jää enää tulpat ja johdot.ei muuta ku imusarjat irti+muuta osaa pois edestä,pikku homma!HEH HEH!! kysyiset osat vaihdettu 30.1.04 mutta näyttäis kuitin perusteella et tarvikeosia ja työ teetetty nyrkkipajalla koska johdot vedetty luultavasti väärää kautta.imusarjakin oli ollu vähän huonosti paikoillaan tosin ei vuotanut mut kuitenki...eli jos tänään auto tulee kuntoon niin ISO kiitos ed. omistajalle kun on SÄÄSTÄNY oikeessa paikassa.ja jos ei tuu kuntoon niin vika on jossain isommassa koska sit on kaikki sytkä osat katottu.
jos nyt oikeen olen ymmärtänyt niin kyseinen DIS-moduli sisältää puolan,jakajan sekä sytkäyksikön.korjatkaa jos olen väärässä. muistaakseni niin se kaveri sano joka autoa laittaa.niin ja on vaan yks puola koska ei oo suorasytkää...
JEES!!!auto pelittää taas.vikahan löytyi lopulta tulpanjohdoista.itse opin tästä että näin käy kun luulee säästävänsä ja ostaa tarvike osat ja antaa työn nyrkkipajaan missä varmaan on ihan hyviä tekijöitä muttei kuitenkaan ole tarvittavaa tietotaitoa erikoisempiin töihin.kiitän vielä kerran ed.omistajaa!!!!! ja mitä tulee niihin osiin mitä ekegren myy alkuperäis osina niin ei ne johdot ollu nähnytkään alkuperäistä!!!ja loppui pörinäkin kun on uus egr:n putki. vanha oli halki n.1cm matkalta.KIITOS kaikille vinkeistä.