Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Esittele Opel-projektisi tai autosi
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Joulukuun alun tilannekatsausta... 286tkm pyörähti mittariiin by the way.

Kuva

Auto on toiminu ajoltaan hyvin, mutta kuskinpuolen takaoven johtosarjasta on joko piuhoja/piuha poikki tai sitten helmakotelon sisään menevässä töpselissä/liittimessä yksinkertaisesti likaa tai huono kontakti, koska ovi ei mene keskuslukon mukana auki tai kiinni ja lisäksi pahvissa oleva valo ei pala vaikka oven avaa. En ole enempää vielä syventynyt tuohon, mutta jos tulisi joku lämpimämpi päivä niin sitten taas.

Nuo muotopellit ei ehkä ollukaan se fiksuin valinta talvipyöräksi, kun kerää tosi helposti lunta kehälle, varsinkin oikea takarengas haluaa ottaa joka penkasta huulelleen :banghead: :roll: :lol:

Öljyn vaihtokin tällä 10tkm välillä alkaa lähentyä uhkaavasti :D
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Kuva

...ja hauskaa uutta vuotta 2024!

(...en sitten ajatellu viettää Joulua punttisalilla vaikka kuva otettukin sen parkkiksella :roll: , hyvää se toki tekis mulle :lol: )
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Tammikuun situaatio:

Kuva

Oli tossa edellisellä viikolla plussakeliä, niin vaihdoin sitten Dexos2-öljyt ja filtterin sekä propun. 11tkm tuliki köröteltyä edellisestä vaihdosta, tosin aikaa on menny alle 5kk.

Kuva

Pakkaset palasikin alkuviikosta, jollon tähän asti kehumistani GT Radial IcoPro Evo3:sta on löytyny vähän haukuttavaakin... Menevät hitaissa nopeuksissa ikään kuin muovisiksi, jolloin pitoa ei käytännössä yks kaks ookkaan, eilen tästä johtuen tuli pyörähdettyä kerran :oops: Maantienopeuksista ei pakkasellakaan kohtuuttoman pahoja pidon menetyksiä, tai kun lähtee perä alta saa kyllä helposti kiinni eikä liukuminen jatku loputtomiin.
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Tää on nyt sitten maaliskuun tilanne:

Kuva

Taas oon vaan ajanu ja rasvaillu välillä aseöljyllä ovienlukkomekanismeja. Jokin anturi (flektin?) syylärin yläreunassa vähän hikoilee, mutta täytyy vielä varmistaa painetestillä. Tuohon näkyy saavan vielä uutta tiivistettä, ellei oo sitten käyny niin hullusti että vuotaa anturinrungon läpi.

Ajatuksena siis on ainakin että tämän kevään Omega jatkaa vielä käyttiksenä, niin saan 325:n kuntoon jonka jälkeen tämä varmaan siirtyy talviautoksi pelkästään, kun vastaavasti kutos-Omega on kesällä harrasteautona.

Tätähän on aikaa sitten värkätä vaikka loppukesästä, koska leimalle ajattelin viimein vaihtaa ne jarrukilvet ja varmaan teen sillä aasin tavalla että pyöränlaakerit puran, jolloin saa nekin uusittua samalla, johan niillä onkin kohta 300tkm rullattu. Etuiskarienkääntölaakerit meinasin kans uusia syksyä ennen, en vaan muista menikö näissä camber-säätö edestä perseelleen kun iskarin joutuu käyttämään irti, tai no jos irrottaa navan kanssa niin ei mee, mutta pitää vielä kattoo kummalla tavoin saa vähemmän vahinkoo aikaan :roll:

Nyt kun tuli vertailtua niin ohjaus tässä on muuten huomattavasti kevyempi ja tunnokkaampi kun mitä 325:ssa :thumbsup:
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Pikku hiljaa kesää kohti tämänki kanssa :)

Kuva

Alkuviikosta vielä tämmönen tilanne, näky myös duunipaikalla kun jengi perunu aikojaan renkaan vaihtoon, joitaki renkaanostajia ollu vaan.

Kuva

Tänään ruuvailin sitten pitkästä aikaa ihan kesävanteet alle, ku noihin laitoin jo viime marraskuussa uudet Ovationit. Samalla käytin etujarrut auki, että sai rasvattua liukutapit ja palojen kiskot. Jarrupalat on kulunu johonki puoleen väliin eli kyllä niillä vielä tämän kevään ajelee, mutta sitten pitää jo vaihdella uutta ja samalla etusatuloihin uudet tiivisteet, koska vaikutttaa että kuskin puoli hieman laahaa, ei kuumene/haise, mutta vähän nihkeämpi pyörintä käsin kokeillessa ja sisempi pala oli kulunu enemmän mitä ulompi. Nooh, pikkuhommia, sopivasti löytyy jo yksi TRW:n satsi varastosta, kun tilaseen kutoseen vahingossa kaksi settiä :D Samalla voisi edestä myös kannake raudat maalata samaan siniseen mitä satulatki.
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Nyt kun kutos-Omega odottelee apuvälineitä rapakon takaa koskien lootan vaihteen valitsimen stefan vaihtoo, niin piti alkaa tätä korjaamaan taas. Oikeestaan siksikin että alan lähipäivinä vaihtamaa uutta CCV-pönttöä bemariin, jollon pitää olla auto millä liikkua :) Edessä ois taas ollu joka vuotinen venankopan tiivisteen vaihto, mutta päätin kokeilla pitempi katseista ratkasua ja tilasin kokonaan uuden orkkis venankopan tiivisteineen:

Kuva

Kuva

Nyt saan varmuudella puhtaan huohottimen ja suorat tiivistepinnat! Kaasuläpän putsasin ihan varotoimenpiteenä ja puhalsin sen ohuen letkun läpi, joka ei onneksi ollut tukossa, senhän mä uusin jo 2 vuotta takaperin ja porasin samalla isommaksi reiän läppäkotelolta. Uusi Elringin tiiviste tuli takasin asennukseen.

Kuva

Samalla vaihtu uudet tulpat, kun oli mentyki jo se 20tkm, samalla sai myös tehtyä sellasen health checkin koneelle että kaikki kunnossa. Ennen tätä ajelin myös painetestin jäähdytyssyteemille, joka sekin ok.

Kuva

Etujarrupaloissa oli tämmönen ongelma, ja koska herkistelen jarrut pari kertaa vuoteen, ei jäljelle oikeestaan jääny muuta ku että satulat laahaa ajoittain.

Kuva

Siispä uudet TRW:n tiivistesarjat paikalleen ja uudet letkut. Banjoihin laitoin alu-prikat niin sai tosiaan kevyemmällä kirinnällä pitämään :D Levyt oli vielä ookoo, joten laitoin vaan uudet palat ja rasvasin paikat. Lopuksi ilmaukset ja tuntuu jarrut löytyvän. Mikä parasta kumpiki fillari pyörii yhtä kevyesti eli laahaminen loppu :worship:

Kuva

Kuva

Kuva

Pesin pikaisesti auton ulkoo ja sisältä. Tänään vaihdoin uudet öljyt, tutut Valvolinet 5w40:t, vanhemmalla GM:n speksauksella. Akku vissiin ihan finaalissa ku sytytti hetkeksi ABS:n valon ja koodina "C0045- (4) unknown". Opcomilla seurasin jännitettä niin levossa oli 11,5V mutta käydessä nousi 13,5:een :roll: Sammutuksen jälkeen sentään oli yleismittarilla katottuna 12,6V eli uskaltaa ajella vielä :lol:

Jakopäällä saisi mennä vielä muutaman tonnin, vähän mietinnässä tulisko vaihtaa samalla uudet stefat, vaikkei nykyset vuodakkaan, toisaalta helpommalla pääsis tekemällä pelkän remmin ja pumpun.

Pitää vaan mennä rauhakseen lukosta huolimatta sadepäivinä, ettei tarvii vajaata paria kuukautta fillaroida taas :banghead:
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Pieni summaus "kesä ajoista", lainausmerkit lähinnä siksi että puhutaan kolmen päivän periodista :D

Kuva

Auto alko joka tapauksessa futaamaan kuten kuuluki ja jarrjen tuntuma parani päivä päivältä kun uudet palat asettui vanhoille levyille.



Pienen videon kuvasin jossa testaan ajojen jälkeen kuinka kevyesti etufillari pyörii, tämä kuskinpuoli juuri se joka vähän laahasi aiemmin :)

Auto odottaa nyt siis tallissa, kun bimmeri ajossa. Pakoputken ja kattien väliseen laippaan tein vähän pidempinäköisen korjauksen, kun tähän asti siellä ollu M8 läpipultit 9-10mm reijissä :lol: , niin leikkasin kahdesta mustasta M10-pultistä kantojen sisäpäistä vähän ja hitsaamalla sitten kiinni, alunperin tuolla oli pinnapultit, joten vähän samanlainen ajatus tässäkin korjauksessa. Vähän tuli tiukka sovitus pakoputken reikiin nähden, mutta eipähän pitäisi enää supsuttaa kylmänäkään.

Tuttu käsijarrun linkkujen voitelu ja kässärin säätö ennen leimaa ainaki täytyy tehdä ja jotain muuta pientäkin taisi olla.
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Talvi-Omegaa aloin laittelemaan leimakuntoon, koska tiesin jo että kässäri ottaa vähän heikonlaisesti. Ekana auto pukeille. Mulla oli etiäinen vaijerinsäädöstä, että saattaa olla löysässä ja olihan se. Kahvan liike rata väheni 8 naksusta 6 naksuun. Halusin myös korjata pyörien päässä tilanteen, jarrulevyt/rummut oli kumminki jo aika kuluneet, jotan kipaisin kaatosateessa bemarilla hakemaan Motonetistä uudet. Käsijarrunsäädöt pyörittelin jo valmiiksi sisään, rasvailin linkut, tutkin kilvet ja puhdistelin paikat. Sitten vaan uudet rummut paikalleen, kahva 3 naksua ylös ja säätämään kenkiä iholle. Tähän asti kaikki meni ihan hyvin...kunnes ehdin pari kertaa ruuvarilla pyöräyttää säätöä ja kuului naks-kronks. Rummun reiästä näki heti että kamat vinossa sisässä. Rumpua pois jolloin syy selvis:

Kuva

Toinen tapeista oli menny poikki :x Tää onki eka kerta omalla kohdalla, ku yleensä näissä tulee tapit ruosteisesta kilvestä läpi, näin käynyt B1:ssa itelleki, mutta parempi tietysti tässä eikä tienpäällä :o

Kuva

Jarrukilven/laakerupukin XZN-pulttien avaaminen vähän kuumotti, mutta lähtivät onneksi ehjinä kantaa nylppäämättä. Takasinasennukseen laitan sitä kuparirasvaa jengoille...

Kuva

Kummatki puolet on nyt purettu, mutta en ainakaa tänään jaksa enää toista kertaa liukastella tuolla kaatosateessa Motonettiin, niin menee sunnuntai/maanantai-akselille todennäkösesti että alan kasailemaan. Kengät oli hyvässä kondiksessa, eipä niillä ookaan ku vasta vuosi menty (yksi talvi), mutta tapit toki hommasin 5 vuotta sitten (Brembon muistaakseni). Eipähän tässä tullu onneks 6,5 euroa enempää lisäkustannuksia alkuperäsen suunnitelman lisäksi :D
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
@@po
OCF Member 2016
Viestit: 425
Liittynyt: 09 Marras 2009, 20:46
Paikkakunta: Kausala

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja @@po »

Noi XZN-pultit lähtee tosi huononkin näkösinä auki, muistaa vaan ystävällisesti taputella avaimen vaikka lekalla pohjaan ettei nylppää kantaa.
Vectra A V6 1995
Omega b x ?? kpl monta on kuitenki purattu ja paalattu.
Volvo 740 1988 2.0 16v
"Ja joku viistoist muuta raatoo"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Yhtä sun toista tehty talvi-Omegalle:

Kuva

Käsijarruihin kasasin uudet tapit+jouset ja kasaan. Säädin vaan vähän liian ujosti laahaamisen pelossa, joka kostautu myöhemmin.. Ennen tota siirtyi kutos-Omegasta MTX:n akku nyt sitten tähän ihan kokeiluna ja toistaiseks lähteny käyntiin auto :D

Kuva

Päästöt otin neiti-nynnyillen konttorilla ku jaksanu alkaa säätämään, mutta nehän oliki kunnossa :)

Kuva

Kässäri tuntui pitävän pihassa yli kilon, jonka muistelin olevan riittävä, mut eihän se ollu :lol: Myöski takaa keskimmäinen turvavyö oli jumissa ja noista tuli sitten hylky. Turvavyön sain kuntoon jo ennen ku peruutin auton talliin, lähti ihan käsin liikkeelle, kun vastaavasi kässärin säädin nyt niin että kahva 3 naksua ylös kumpikin rumpu rattaasta jumiin saakka ja siitä kaksi hammasta takaisin molemmista. Lopputuloksena piti molemmat puolet 1.6kN leimalla ja hyväksytty tuli paperiin :thumbsup:

Kuva

Jakopäällä oli menty 58tkm joten senkin tekaisin pois alta, laitoin kaikki pumpun ja rullienpultteihin tipat sinistäkierrelukitetta. Apulaiteremmi ja kiristin pitää vielä vaihtaa ku ei ollu niitä hyllyssä. Kuvassa vanhat rojut, rullat vielä ookoo eikä remmissä pykimiä, uskaltaa siis mennä INAn setillä virallisen vaihtovälin verran :D

Kuva

Tilapäisesti vielä vanha moniuraremmi paikoillaan käytin koneen lämpimäksi ja vesi alko kiertää normaalisti eikä muutakaan ongelmaa tullu.
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Jaahast, päivitetään nyt tämänki kuulumiset :)

Kuva

Kuva

Joskus syyskuussa nykäsin uuden moniremmin+kiristäjänki jo kiinni. Ja siitäpä tää siirty käyttikseksi ja kutos-Omega jäi talvisäilöön, josta kirjoittelen tonne toisiin topicciin ku ehdin. Joka tapauksessa vähän aikaa menin Ovationeilla ja kunnes alko talvi jo koputella, niin alle vaihtui nastakiekot.

Kuva

Mittariki pyörähti isommille lukemille taasen 8) Nykyään taitaa olla jo päältä 304tkm...

Tähän vaihdoin myös Exiden akun, kun toi MTX alko olla vähän siinä rajoilla riittääkö virta, ABS:n valo paloi aika pitkään starttausten jälkeen, eikä aina edes sammunu :roll: Nyt on lähteny tolla paremmalla (itse asiassa toisesta Omegasta nyysityllä) akulla ongelmitta aina liikkeelle.

Kuva

Kuva

Haukoja kuvia (ylempi) sitä välillä saaki napsittua, kun meni pakkaselle yöllä, just kun olin edellisenä iltana pessy auton :D

Kuva

Sattui töissä tulla asiakkaalta puretut Nokiat vastaan, joissa kuitenki oli pintaa ja rungot ehjät, niin pyöräytin yksille 15" peltivalsseille koko sarjan, niin onpahan sitte joko tähän tai kutos-Omegalle sellasta rönttäpyörää, jos ei muuta :lol:

Vielä en sano varmaksi ajanko koko talvee tällä, vai otanko 325:n ajoon kun nää sohjo-/paska-/välikelit loppuu, mutta tähän astiset ajokokemukset on ollu... hauskoja :food:
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Omppu ollu mulla jokapäiväsenä käyttöautona, tähän päivään saakka ja heitetty säännöllisesti pitempääki reissua (400km). Öljyä ei juurikaan kulu vaikka taulussa 307700km ja bensankulutuksessaki mentiin tolla pitemmällä reissulla 7,7l/100km (sisälti kaupunkia, motaria ja seututeitä), joka mun mielestä aika hyvä kun en säästele ja kyseessä rautanokkanen kanavaruisku maa-ish-moottori.

Kuva

Kuva

Eilen tuli sitten ne ekat vastoinkäymiset :lollis: Elikkäs olin illasta naapurikylällä vähän nyrkkeilemässä/sparraamassa ja kun sitten kämpälle palasin tuli nokkaan sellanen jarrunhaju ja takapyörä hivenen kuuma vaikkei höyry noussukaan siitä... Lisäksi jarrulevyssä tumma jälki kulutuspinnalla. Toisin sanoen satula tarkalleen ottaen mäntä taasen jumittelee :roll: En jaksa tässä kylmien aikaan alkaa tota korjailemaan vaikka kyse onkin pätöhommasta (kaksi pulttia ja jarruputken liitin auki), mutta nyt halusin vaan auton alle ja ajoon, joten mennään nyt hetki 325:lla :) Todennäkösesti tilaan tarvikesatulat tähän ku ei oo intressejä näprätä, vaikka oonki aika monta satulaa rempannu. Melkein meni koko öljynvaihtoväliki kun 9tkm tuli päästeltyä vaihdon jälkeen :lol:

Samalla kun auto on pois ajosta, niin täytynee vähän sähköjäki ihmetellä, kun kuskinpuolen takaovi ei aukee keskuslukosta muiden ovien kanssa ja lisäksi sen pahvissa oleva valo ei pala. Kuitenkin kattolamppu syttyy ton oven avatessa. Vastaavasti apukuskinoven kun avaa ei syty kattovalo lainkaan. Liekö joku sulake vai kahdesta ovestako muka menny johtoja poikki? Jos kellään kytkentäkaaviota noista niin arvostan ja siitä olisi apua vianhakuun :food:
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9605
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Kuskin puolen takaoven johtosarjasta johtoja poikki, kun ne ovessa olevat "toiminnot" ei pelaa.

Sisävalon katkaisija on oven sähkösarjasta riippumaton. Katkaisija on siinä B-pilarissa yhdellä torxilla kiinni, kannattaa katsoa tuleeko sinne katkaisijan piuhoille virtaa.

PS. Onhan se takapenkin kattokahvassa oleva sisävalon nappi keskiasennossa? Jos se on toisessa reunassa niin valo ei syty vaikka oven avaa.
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Pieni hiljaiselo ollu tän kanssa, mutta joo en oo ehtiny vielä tuota oven johtosarjaa tutkimaan, jossain kohtaa täytyy tosiaan kattoo noi.

Sen sijaan tohon jarruongelmaan tuli pieni muutos suunnitelmiin; mulla sattu olla tallessa tästä autosta alunperin puretut satulat, jotka tiedän ettei olleet jumissa, koska vaihdoin ne aikanaan enemmän huoltomielessä, joten niistä sai nyt aihiot kunnostukselle:

Kuva

Kuva

Kuva

Tuttu huttua, ruosteet/paskat pois, männät paineilmalla ulos ja sisään uudet tiivarit sekä männät. Tänään just edes sen verran plussalla kelit että pysty jotenkin noi ulkosalla maalaamaan. Jätin suoraan auringon paisteeseen vielä kuivuun. Jospa noi jo viikon päästä saisi autoon ruuvailla :) Todennäkösesti vaihdan uudet palat samalla, levyt tuskin vielä menneet kun ehti vain vähän aikaa laahaamaan.

Noissa vielä autossa paikallaan olevissa satuloissahan on sellanen stoori, että ostin purkuosana ja mun opiskelukaveri hiekkapuhalsi ne, mutta ilmesti kävi pieni haaveri eli yksi mäntä lohkesi puhalluksen aikana. Liekö sitten tullut sylinteriin jokin pienen pieni skraadu joka saa aikaan aina että vasen puoli alkaa laahata tietyn ajan kuluessa, nythän tuo kesti 2 vuotta edellisestä rempasta. Mene ja tiedä, mutta nytpähän on aihiona paremmat satulat joista tein nuo.

Pitää saada tää ajonkuntoon, koska alan näkemättä-paskaa-bemaria remontoimaan, niin jollakin pitää päästä töihin ja liikkeellekin :D
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Avatar
Motonetisti
OCF Member
OCF Member
Viestit: 618
Liittynyt: 19 Elo 2014, 10:18

Re: Omega B2 -01 "laittoa ja siistimistä"

Viesti Kirjoittaja Motonetisti »

Kylläpäs tämä nyt pistää kampoihin... toisaalta sillähän sitä sisältöä saadaan nettiin :lollis: :lol: :roll:

Asensin noi satulat ja ilmasin jarrut-> kokeilin vähän pihalle ajaa-> poljin menee oudosti pohjaan :oops: Luonnollisesti ajattelin jälkiä taaksepäin että satulalle tuleva jarruputki (joka 2 vuotta sitten uusittu) vuotaa joten ruuvasin jo pois että saan teetettyä uudet taakse. No, todellinen vuotoki löyty, kun huomasin lammikon kuskin etusen lähellä-> banjolta märkä, muutoin jarruputki ja letku ruti kuivia. Ei muuten, mutta kun letku uusittu alle vuosi sitten ja laitoin alumiiniprikat, joten en keksi muuta syytä kuin että ne prikat falskaa. Kupariprikkojen kanssa ei koskaan oo vuotanu, vaikka joskus käyttäny vanhojaki. Prikoista oli pursunu sellasta valkeeta oksidiakin.

Huomiselle siis ostoon, 4pkl kupariprikkoja banjolle, koska vaihdan myös apparin puolelle ettei mee henki niitten takia, kuten tässäki ois voinu käydä, ja uudet jarruputket taakse, jotka jo ehdin irroittaa, vaikka sitten varmuuden vuoksi. Ja tietysti pullo jarrunestettä :D
"Hard at it, homebuilts are the fastest cars"
Vastaa Viestiin