Insignian madallus

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Avatar
Jartsa
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5496
Liittynyt: 09 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Alavus

Re: Insignian madallus

Viesti Kirjoittaja Jartsa »

Kilikkine kirjoitti: 29 Joulu 2021, 15:23 Mistäs sitä lähtisi etsimään facelift hatchback inkkuun alustaa.vaihtoehtona mitä itse löytänyt niin joko jouset tai säädettävää alustaa hintaan 1000€ ja siitä eteenpäin. A inkkuun kyllä löytyy hyvin alustoja mutta tuo facelift tuo oman lisänsä etsimiseen ja näihin en pikaisella googletuksella hirveästi löytänyt vaihtoehtoa. Eroaako A inkun ja faceliftin alusta toisistaan miten paljon kun noita 40mm madaltavia jousia kyllä löytyisi muttei faceliftin. 40-50mm tiputus alaspäin olisi oikein optimaalinen.
mitä nyt äkkiä kattelin KW,Eibach,H&R niin vuosimalliin 2008-2017 käy samat setit.

tai sitten halpaa settiä
https://www.fk-shop.de/index.php?lang=9 ... 18bd73872f&
Insignia 2.0 Turbo Sport OPC Line, Mokka 1.4 Turbo Cosmo & Vectra GTS
EX Vectra C 2.0T Sport Biopower & Manta -70 yms...
Kilikkine
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 26 Elo 2021, 05:02

Re: Insignian madallus

Viesti Kirjoittaja Kilikkine »

Joo hieman hämää toi kun katsellut jousia niin ne on eroteltu yleensä vuosimallin mukaan 08-13 mutta alustasarjat on sitten käypäsiä vuodesta 08-17

Onkos kellään kokemusta tuosta FK säädettävästä?
Toisella auto merkillä ei niin hyviä kokemuksia tuosta FK sarjasta.
Calibrac20ne
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 99
Liittynyt: 06 Elo 2015, 23:48

Re: Insignian madallus

Viesti Kirjoittaja Calibrac20ne »

Tämmönen setti tuli heitettyä alle ku vanha fk coilover heitti iskarista nesteet mäelle enkä mistää löytänyt yksittäistä uutta tilalle. Ihme ääniä nuo välillä päästelee nuo etujouset pitää jossain tietyssä töyssyssä. Uusin eteen laakerit ja joustintuet kaikki mitä kuuluu. Kai ne sit on tommosia äänekkäitä edessä just ne jouset on sellain et muutama kierre päällekkäin nii pitää ääntä? Vanhat fk tolpat ei pitäny mitää ääniä mut oli turhan jäykät..

https://www.tuningdesign.net/product/10 ... lustasarja
Vastaa Viestiin