Grandland X Innovation 1.2 A6 koeajo:
Ensimmäisenä autoon istuessa huomasin että on hyvin perinteisen näköinen sisältä, ei ihmeellinen mutta toimiva. AGR penkit olivat hyvät mutta hiukan petyin sivuttaistukeen. Ajettavuus on todella miellyttävä yhdistelmä jämäkkyyttä ja pehmeyttä.
Moottori ja vaihteisto toimivat hienosti eikä moottorikaan huuda ihan älytömästi kiihdyttäessä joka kyllä yllätti!
Kaikkiaan todella miellyttävä auto joka on hieno ja etenkin Innovation varusteltuna tarjoaa kaikenlaista kivaa! Ainoastaan vanhahtava automaatin kiemurteleva kulissi on kauhea mutta asiaan varmasti tottuisi.
Peugeot 3008 Allure 1.2 A6 koeajo:
Ensimmäisenä huomio kiinnittyy tyylikkyyteen niin ulkona mutta etenkin sisällä. Kaikki kuitenkin on loogisesti omilla paikoillaan vaikka turhan monia juttuja ohjataankin kosketusnäytöltä.
Auto käyntiin ja kylläpä saa start-nappia painaa todella kauan, ei ole itse tottunut kun nykyisessä vaan painaa kerran ja kone on tulilla! (Vaihdevalitsin on veikeä ja toimivampi kuin Grandissa)
Ajossa pehmeys ja samanlainen hiljaisuus on läsnä kuin Grandlandissa. Kuitenkin penkit säädettävällä reisituella tuntuvat hiukan paremmalta kuin Grandlandissa etenkin sivutoppausten osalta. Moottori tuntuu myös ärhäkämmältä vaikka moottori on sama?
Todella hienon auton on Peugeot tehnyt ja osittain mielestäni paremman kuin Opel mutta monet ovat kuitenkin makuasioita.
Täytyy sanoa että todella erilaisen tuntuiset autot on saatu molemmista vaikka onkin samaa osaa alla!!
Jossakin vaiheessa kun nykyinen auto menee vaihtoon niin saatan silti kallistua Grandlandiin hillitymmän ilmeen ja tiettyjen ominaisuuksien takia jotka miellyttävät itseäni enemmän.
Muutamia vuosia sitten olisin valinnut 3008:n takuuvarmasti mutta mieltymykset muuttuvat!


