977tkm
Kulutus on ollut rempan jälkeen 4,7-4,8 haarukassa, eli hyvin rokkaa.
Lämppärin puhaltimen kun purki pois ja pyöritteli käsineen niin kyllä se äänti aikalailla pysähtyessään.
Käyttötunneista johtuen päätin vaan vaihtaa koko roskan (asiaan vaikutti myös se että se oli halvempi kahdesta tyypistä, eli Delphi, kalliimman vaihtoehdon ollessa Behr.) vastuspaketteineen.
Manittakoon että vanhan aparaatin moottorin päässä luki että "Made in Vietnam" - ilmeisesti Toveri Komissaari(TM) on osoitellut lapsityövoimaa riittävän pelottavasti R*ssien KehitysapuTokarevilla, kun ovat noinkin kunnollisen saaneet tehtyä
Imeytin uuden puhaltimen laakereihin vielä prätkiin tarkoitettua ketjuvoidetta, siis sellaista jossa on liuotinta. Tökötti on purkista tullessaan kuin vettä ja liuottimen haihduttua tarttuu raivolla kiinni tahmaisena rasvana. Uusi puhallin on Professional Parts Sweden (eli halpispaska) ja vastuspaketti Febi.
Jos tuo nyt kestäisi korin paalaukseen asti.
Kun aiemmin jäi erittelemättä, niin vanhasta kytkimestä oli mennyt levyn keskiöstä yksi kammen vääntövärähtelyä vastaanottava kierrejousi poikki.
Jouset ovat siis neljä sisäkkäistä paria kehällä.
yhdestä oli mennyt ulompi jousi pätki, pätkät kiertyneet sisäkkäin ja pötkö päässyt kääntymään siten että kytkintä painaessa levyjousen sormet painoivat pötkylän välityksellä itse kytkinlevyä vauhtipyörää vasten ja se ei irroittanut kunnolla.
Nestepiirin osat, irrotinlaakeri ja kytkin oli muuten oikein hyvässä hapessa.
Massalevy oli kulunut 7,65mm => 7,3mm - ei luistanut ja lähimpiin niitin kantoihin oli vielä yli milli matkaa.
Ilmeisesti liki 750tkm kengitys, vähän auki 100% vireillä, oli väsyttänyt jousen ja se murtui läpy pohjassa täydellä väännöllä vitosella autosta ohi lennättäessä.
No en jaksa ihan kamalasti moittia halpavalmistaja LUKin aikaansaannosta.
Tietysti vakiona, tai vähemmällä kengityksellä, ois varmastikin mennyt yli miljoonan että heilahtaa.