Astra K

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Avatar
Ahnuld
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2161
Liittynyt: 16 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Ahnuld »

Sami H kirjoitti: 03 Marras 2020, 13:16 Nyt pimeän tultua muutaman kerran todettua: Jos vastaantulijalla on tehokas (ehkä ylitehokas?) led-bar, joka häikäisee kilometrin päästä niin Astra sammutaa ledit siitä sektorista. No vastaantulija myös sammuttaa pitkänsä, jolloin Astra toteaa että sehän onkin vielä kovin kaukana ja sytyttää kaikki ledit uudestaan. Siitäkös vastaantulija riemastuu ja alkaa vilkuttelemaan valoja...ja kierre on valmis. Viimeeksi tuli vielä kostoksi pitkät päälle ennen aikojaan
Samaa tekee A Insignian kaukovalot.
Nykyään käytän pelkästään manuaalilla. Ei viitsi kiusata muita liikenteessä ja kuumentaa tunteita :-?
Mutta hieman lisää tekoälyä noihin valojen ohjauksiin tarvittaisiin näemmä uudemmissakin autoissa :lollis:
Patteriauto + Astra 5D 1.2T -20
Ex: Grandland X Hybrid4 -20, Insignia CT biturbo - 15, Astra -10, Insignia -11, Corsa -07, Vectra -05, Vectra -01, Astra GSi 16V -93, Vectra -90, Kadett ~82..
Askoik
'Senator'
'Senator'
Viestit: 635
Liittynyt: 08 Helmi 2018, 17:59

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Askoik »

Juu, sama huomattu täälläkin, 140tkm kokemuksella, josta 30 - 40 km päivässä pimeää etappia. Jos vastaantulijan kaukovalojen ja lähivalojen teho eroaa toisistaan "liian paljon", tekee Astra noita virhetulkintoja. Kun vastaantulija tipauttaa lähivaloille, niin meneehän siinä sekunti ennenkuin Astra läväyttää pitkät takaisin päälle, joten oikein nopea jätkä ehtii näpäyttää automaattipitkät pois päältä, jolloin se vastaantulija sit kohdataan pelkillä lähivaloilla. Tämä nopea liike on syytä tehdä varsinkin jos vastaantulija osoittautuu yksisilmäiseksi lähivaloille pudottaessaan.

Jostain syystä myös bussit ja rekat ovat Astralle haastavia. Varsinkin jos keula on pikkutuikkuja täynnä kuin joulukuusi konsanaan, ei Astra oikein osaa tunnistaa sitä autoksi ollenkaan. Joskus kohdataan tuollainen joulukuusi pitkät päällä ja joskus Astra luulee sitä katuvalaistukseksi ja sammuttaa pitkät hetkeksi kunnes ymmärtää taas ajavansa pimeydessä.

Ei tuo koneäly täydellinen ole, mutta mielummin mä sitä välillä vähän paimennan, kuin tyytyisin ihan pelkkiin old-school lähivaloihin vastaantulijoita kohdatessani tai jonkun perässä ajellessani.
ftce
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 16
Liittynyt: 28 Elo 2014, 16:07
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja ftce »

ftce kirjoitti: 02 Marras 2020, 19:08 Eka lämmitys defalla tänään ja moottori virhetilassa. Veikkaan samaa ongelmaa mikä oli J astrassa jälkiasenteisen weban kanssa, joku moottoriohjausyksikön lämpötila-anturi menee sekaisin. Virheilmo ruudussa: ”moottorin tehoa on rajoitettu” ja jäähdytysnesteen lämmöt ei noussut kojetaulussa lainkaan, öljyn lämmöt nousi. Vein takas LänsiAutolle ja assistancen kautta sijaisauto ajoon, olihan se 700km jo tien päällä tuo yksilö. Jospa loppuviikosta saisi takas, SEAT Ateca hirveää kuraa.
Auto on taas ajossa. ”Vikakoodeja löytyi” (yllätys...?) ja jäähdytysnesteen määrä oli vähäinen (no mites se luovutushuolto?), lisättiin jäähdytysnestettä ja poistettiin vikakoodit (okei..), testaile ja tuo takaisin mikäli ongelmia, todennäköisesti vesilukko aiheutti tämän (prrkeleenmoista palautetta myyjälle ja korjaamopäällikölle)

Lets see, yöllä on kylmää joten aamulla auto lämppäriin. Myyjä lupasi antaa vaikka kahdeksalta aamulla sijaisauton mikäli vika toistuu. Palataan huomenna asiaan. :roll:
Sami H
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 84
Liittynyt: 01 Maalis 2012, 08:01

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Sami H »

Pääosin nuo matrixit toimii oikein hyvin, ei kait se auton vika ole jos muut ajaa ylitehokkailla led-bareilla tai toinen valo pimeänä :bonk:
Ainoastaan oikein mäkisellä pätkällä pidän nuo suosiolla pois.
Insignia GS 2.0T AT9
Astra Electric Launch Edition
Calibra 2.0i museorek.
Ex-Opelit: Corsa-e, Astra ST 1.2, Astra ST 1.0, Astra ST 1.4, Vectra C CDTI, Vectra C 1.8, Omega B2 2.2, Ascona B 1.9 -76, Manta A 1.9 -71
imaC
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 707
Liittynyt: 06 Syys 2006, 19:31
Paikkakunta: JANAKKALA

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja imaC »

Sami H kirjoitti: 04 Marras 2020, 10:45 Pääosin nuo matrixit toimii oikein hyvin, ei kait se auton vika ole jos muut ajaa ylitehokkailla led-bareilla tai toinen valo pimeänä :bonk:
Ainoastaan oikein mäkisellä pätkällä pidän nuo suosiolla pois.
No auton vikahan se nimenomaan on jos ei tunnista et toisilla on valot kunnossa ja toisilla ei... eli joutuu manuaali tilaa käyttään pitkien ohjauksessa...
Sami H
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 84
Liittynyt: 01 Maalis 2012, 08:01

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Sami H »

imaC kirjoitti: 04 Marras 2020, 14:10 No auton vikahan se nimenomaan on jos ei tunnista et toisilla on valot kunnossa ja toisilla ei... eli joutuu manuaali tilaa käyttään pitkien ohjauksessa...
Paremminkin vastaantulijan vika, kun ei pidä vehkeitään kunnossa ;) En pode huonoa omatuntoa asiasta vaikka Astra tajuaa pimentää vastaantulijan sektorin melko lähellä. Yksikin sankari täällä ajellut jo pari kuukautta yksisilmäisenä.
Ehkä logiikalle on vaan lähtökohtaisesti hankala tulkita onko se yksittäinen valopiste auto, katulamppu, heijastin, liikennemerkki tms.
Sama käy jos edellä ajavalta on toinen takalamppu pimeänä. Mutta silloin tietty voi ajaa koko ajan ilman automatiikkaa.
Insignia GS 2.0T AT9
Astra Electric Launch Edition
Calibra 2.0i museorek.
Ex-Opelit: Corsa-e, Astra ST 1.2, Astra ST 1.0, Astra ST 1.4, Vectra C CDTI, Vectra C 1.8, Omega B2 2.2, Ascona B 1.9 -76, Manta A 1.9 -71
köriläs
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 42
Liittynyt: 27 Maalis 2016, 23:38

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja köriläs »

Astra 2016 innovationin infonäyttö alkoi kummallisesti muuttaa väriään keskeltä. Sammutin radion ja näytöön jäi keskelle ruskea ovaali alue.
Astrafoorumilla tarinaa samanlaisesta tapauksesta.
https://www.astrakforums.co.uk/viewtopi ... 1&start=10

20 minuutin jälkeen ruskea alue pieneni pois. Laitoin radion päälle ja näyttö oli normaali. Nyt toiminut pari viikkoa normaalisti.
Käytin auton Deltassa tarkistuksessa, jos löytäisivät jotakin. Odotukset eivät olleet kovin korkealla tietäen kyseisen firman.
Eihän sieltä muuta löytynyt kuin 86 euron lasku.
Huollon mukaan kyseinen näyttö maksaa 1600€ ???+työt päälle.
Kiinastahan tuon näytön saa halvimmillaan alle 50€ ja ohjeet youtubesta. https://www.youtube.com/watch?v=AdT9X9ND9VA
Linkit näyttöihin.

https://www.aliexpress.com/item/3273055 ... tent=47843

Mustat laidat mukana vähän kalliimpi.
https://www.aliexpress.com/item/3300140 ... tent=47843

Täytynee tilata, jos näyttö alkaa enempi reistailemaan.
Ana11
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 09 Marras 2020, 19:10

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Ana11 »

Astra K matrix business farmari cm 2017, sähkötakaluukku heitti sopimuksen irti. Avautuu 10 cm verran ja sitten laskee takaisin alas, ei päästä varoitusääntä kuitenkaan kuten esteen tullessa eteen normaalisti. Ylös menee käsin nostamalla, avoinna ollessa ei reagoi säätimeen tai luukun nappulaan.

Liekkö tuo sähkövipu (ilmeisesti tuo kaasujousi kuskin puolella on se voima joka luukun avaa?) lopettanut toimimasta, onko noita joku päässyt merkkihuollossa vaihdattelemaan kun paikallinen mekonomen kieltäytyi edes katsomasta? Jousta tarjotaan nettikaupasta 45e luokkaan ja jotenkin aattelis ettei sen vaihtaminen nyt hirveetä rakettitiedettä voi olla
arpe
OCF Member 2020
Viestit: 451
Liittynyt: 12 Tammi 2010, 18:25
Paikkakunta: Vantaa

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja arpe »

arpe kirjoitti: 29 Loka 2020, 23:25
arpe kirjoitti: 28 Loka 2020, 01:35
arpe kirjoitti: 11 Loka 2020, 12:22
arpe kirjoitti: 28 Syys 2020, 13:35
arpe kirjoitti: 13 Heinä 2020, 01:12 Astra K 2018 Taittuvat peilit,se taittumisliike alkaa normaalisti,sitten pieni nykäisy (?) ja taittumisliike jatkuu loppuun,eli mistä tuo "nykäisy"
Peileihin ei ole tullut kolhuja tai osumia,uskaltaako tuota enää käyttää,jos se jää johonkin väliasentoon,sitä ei käsin käännetä
Takuu on sopivasti loppunut
? ? ? ? ?
Avatar
JJH
OCF Member
OCF Member
Viestit: 281
Liittynyt: 14 Helmi 2011, 22:17
Paikkakunta: Helsinki

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja JJH »

Taidat olla ainoa jolla peilit nykii....

-Jouni
Commodore GS V6 1974 ja Insignia CT 2.0T 4x4 2018
Askoik
'Senator'
'Senator'
Viestit: 635
Liittynyt: 08 Helmi 2018, 17:59

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Askoik »

Kyl mulla on ollut mielessä testata omatkin peilit, mut en ole muistanut. Ehkä sit 10 muistutuksen jälkeen. :) Monta kertaa vuodessa en noita normaalisti kääntele.
JPopeli
'Senator'
'Senator'
Viestit: 364
Liittynyt: 04 Loka 2017, 13:50

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja JPopeli »

Eipä ole tullut peilejä käänneltyä, ei tarvetta. Astrassa tuo sentään ei toimi pakotettuna. Joskus oli sitikka, joka käänteli peilejä aina ovia aukoessa tai sulkiessa, eikä sitä saanut edes pois päältä. Aika rutinaa oli.
Avatar
Jaku
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2276
Liittynyt: 30 Heinä 2002, 03:00
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Jaku »

Ana11 kirjoitti: 09 Marras 2020, 19:20 Astra K matrix business farmari cm 2017, sähkötakaluukku heitti sopimuksen irti. Avautuu 10 cm verran ja sitten laskee takaisin alas, ei päästä varoitusääntä kuitenkaan kuten esteen tullessa eteen normaalisti. Ylös menee käsin nostamalla, avoinna ollessa ei reagoi säätimeen tai luukun nappulaan.

Liekkö tuo sähkövipu (ilmeisesti tuo kaasujousi kuskin puolella on se voima joka luukun avaa?) lopettanut toimimasta, onko noita joku päässyt merkkihuollossa vaihdattelemaan kun paikallinen mekonomen kieltäytyi edes katsomasta? Jousta tarjotaan nettikaupasta 45e luokkaan ja jotenkin aattelis ettei sen vaihtaminen nyt hirveetä rakettitiedettä voi olla
Tuo kuskinpuoleinen on moottorilla varustettu ja taitaa maksaa "hieman" enemmän kuin 45€...
näillä mennään...
- Insignia B Sports Tourer 1,6T 2020 -
- Kadett C Coupé 1200S 1976 -
- Astra G Cabriolet 2,2 Bertone 90 years 2004 -
- Vivaro 1,6 Biturbo Sportive 2016 -
arpe
OCF Member 2020
Viestit: 451
Liittynyt: 12 Tammi 2010, 18:25
Paikkakunta: Vantaa

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja arpe »

JPopeli kirjoitti: 09 Marras 2020, 21:11 Eipä ole tullut peilejä käänneltyä, ei tarvetta. Astrassa tuo sentään ei toimi pakotettuna. Joskus oli sitikka, joka käänteli peilejä aina ovia aukoessa tai sulkiessa, eikä sitä saanut edes pois päältä. Aika rutinaa oli.
Tulihan " palautetta " kun aikansa ootti,en minäkään enää noita kääntele,kas kun kukaan ei kirjoittanut : " Se on ominaisuus "
1,2sorsa
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 15007
Liittynyt: 12 Huhti 2014, 19:56
Paikkakunta: Keski-pohjanmaa

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja 1,2sorsa »

Jaku kirjoitti: 09 Marras 2020, 21:42
Ana11 kirjoitti: 09 Marras 2020, 19:20 Astra K matrix business farmari cm 2017, sähkötakaluukku heitti sopimuksen irti. Avautuu 10 cm verran ja sitten laskee takaisin alas, ei päästä varoitusääntä kuitenkaan kuten esteen tullessa eteen normaalisti. Ylös menee käsin nostamalla, avoinna ollessa ei reagoi säätimeen tai luukun nappulaan.

Liekkö tuo sähkövipu (ilmeisesti tuo kaasujousi kuskin puolella on se voima joka luukun avaa?) lopettanut toimimasta, onko noita joku päässyt merkkihuollossa vaihdattelemaan kun paikallinen mekonomen kieltäytyi edes katsomasta? Jousta tarjotaan nettikaupasta 45e luokkaan ja jotenkin aattelis ettei sen vaihtaminen nyt hirveetä rakettitiedettä voi olla
Tuo kuskinpuoleinen on moottorilla varustettu ja taitaa maksaa "hieman" enemmän kuin 45€...
Vasen eli kuskinpuoleisen ovh on hieman yli 600euroa. Takuuajan ulkopuolella voi olla kannattavaa kysyä goodwill vastaantuloakin jos olet auton ensimmäinen omistaja ja auton huoltohistoria merkkiliikkeessä

Kannattaa toki ensin katsoa että ovessa ei ole takaluukunavaus 3/4 asennolla ja opetettu väärään kohtaan.
EL-50448 ja op-com keskipohjanmaa
-frontera B, corsa B,E, Vectra C. Meriva OPC
Vastaa Viestiin