Astran polttimoiden vaihto?

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
LepopeL
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 93
Liittynyt: 20 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja LepopeL »

Miten onnistuu talvikeleillä Astran (G) etuvalojen polttimoiden vaihto? Siis onnistuuko ulkona pakkasessa vai tuleeko ärräpäitä? Mitä tyyppiä ovat(lähivalo/parkki) ettei tule hankittua vääränlaisia...kiitollisena vastauksia odotellen
Avatar
bks
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 23
Liittynyt: 10 Marras 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja bks »

kyllähän se tuolla pakkasessa onnistuu.. eikä oo ees vaikeeta.. lähivalot on ainaki H7 (ite ostin osasetistä ja maksoi 8e/kpl, halvemmallaki saa varmaan jostain) auton ohjekirjassa myös aika hyvät ohjeet polttimoiden vaihtoon.
tommyt
'Senator'
'Senator'
Viestit: 767
Liittynyt: 04 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja tommyt »

Parkki on normaali lasikantainen polttimo ja sen kanssa voi olla vaikeuksia. Itse muistelen joskus ähertäneeni parkkien kanssa useamman minuutin kun ne sijaitsevat umpioiden alapuolella.
Exät: Corsa B ja C, 2x Astra G, Zafira B ja C.
tare323
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 11 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja tare323 »

Kannattaa muistaa vaan jottei hajota kantaa vaihtaessa. Kanta ei mene kuin yhdessä asennossa paikoilleen. Katso irrotettaessa missä asennossa kanta on kun polttimo tulee ulos umpiosta. Monessa Astrassa on toppari tappi kannasta poikki ja kun polttimo on väärässä asennossa niin kuvio on mitä sattuu.
Vastaa Viestiin