Astra K

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
1,2sorsa
OCF Member 2024
OCF Member 2024
Viestit: 15008
Liittynyt: 12 Huhti 2014, 19:56
Paikkakunta: Keski-pohjanmaa

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja 1,2sorsa »

:lukko: f
miata kirjoitti:Onko kitkarengaskuskeja? Mites melu kitkoilla? Olisi varmaan halvin äänieristys vaihtaa nastat pois
Suositten hakka 8
Ei nastat rapise kuin isolla jarrulla tai vedätyksellä ainakaan c vectrassa
EL-50448 ja op-com keskipohjanmaa
-frontera B, corsa B,E, Vectra C. Meriva OPC
Fisherman
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 185
Liittynyt: 17 Helmi 2013, 12:06

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Fisherman »

miata kirjoitti:Onko kitkarengaskuskeja? Mites melu kitkoilla? Olisi varmaan halvin äänieristys vaihtaa nastat pois
Menee kitkoilla kuin sukkasillaan Bridgestonen kesäkumeihin verrattuna.
Mulla pitäisi autossa olla myös tuo acoustic pack mutta en ole autossa mitään ylimääräistä äänieristystä havainnut konepellin huopaa lukuunottamatta.
Astra K Sports Tourer innovation 1.4T At6 My16
Ex: Astra J Spots Tourer cosmo 1.4T Mt6 My13
KKN
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 107
Liittynyt: 14 Touko 2016, 22:09

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja KKN »

JP_Vette kirjoitti:Kyllä toi Opelin palvelu on vain alaluokkaista. Äänieristyksien eroja olen kysellyt moneen kertaan Länsiautolta ja aina ovat selvittäneet sitä tekniseltä puolelta. En siis kritisoi eroja, vaan olen halunnut tietää mitä eroa on ja mitä upgradetus maksaisi. Tänään sitten sain ympäripyöreän vastauksen, jossa ei edes vastattu kysymykseeni:
Äänieristys asiassa olemme huomioinut Suomen erilaiset olosuhteet ja varustelu eroaa hieman muun Euroopan tuotannosta.
Ja vastaus on siis Opel Finlandilta, ei Länsiautolta. Länsiauto toki välitti viestin. Noh pitäkööt tunkkinsa. Minä eristän sitte itse tarvittavilta osin ja konepellin osanumerotkin löytyvät astrakforums.co.uk:sta. Ei tartte myydä eristeitä mulle. Ja vielä valitetaan, että lama lama lama eikä osteta. No kun ei myydä!

Täällä ja siellä astrakforumississa on ollut tämä hieman tapetilla, mutta ei niin paljoa kuin Watt's Linkage tai äänieristeet:
MY17.5 Product Changes
Model / Engine Changes

...

HB5 & ST - 1.0 (105PS) Turbo engine (LE1) balancer shafts removed
Ja muutoksethan tuli loppuvuodesta 2016 tilattuihin, eli nyt autonsa saavat asiakkaat saavat noita betonimyllyjä :roll: Tuon tiedon kun luin, niin laitoin Länsiautolle kyselyä, että vastasiko helmikuun alussa koeajettu yksilö tekniikaltaan sitä, mitä minä tilasin ja oletan saavani. Ilmeisesti kysymys oli arka, koska siihen tuli vastaus päivässä kun taas äänieristyksiä selvitettiin pari viikkoa. Samalta hepulta Opel Finlandilta:
1-litraisen moottorin mallivuosimuutos on asiakkaalle huomaamaton toiminnollisuudeltaan ja värinältään. Valitettavasti CO2-päästöt nousivat muutoksen myötä.
Jännä juttu, että pyörivien massojen vähentyessä myös päästöt ja siten kulutus nousee :lol: Ja se, että Opel on jo 2013 rummuttanut niitä tasapainohilujaan. Suoraan Opelin sivuilta:
Kehittäessään uutta moottorisukupolvea Opel asetti itselleen tavoitteeksi nostaa pienten kolmisylinteristen voimanlähteiden käyntiominaisuudet uudelle tasolle. Työhön lähdettiin täysin alusta alkaen, puhtaalta paperilta, ja moottorista haluttiin poistaa kolmisylinterisille moottoreille tyypilliset epämiellyttävät ominaisuudet. Uuden moottorin ääni, värinät ja käynti ovat vähäisempiä kuin monissa nelisylinterisissä voimanlähteissä.

...

Yksi tärkeä tekijä uuden moottorin hienostuneessa toiminnassa on tasapainoakselin asentaminen öljypohjaan. Ketjukäyttöinen akseli on hiljainen ja toimiessaan samalla nopeudella kampiakselin kanssa vastakkaiseen suuntaan se poistaa kolmisylinteriselle moottorille tyypilliset värinät.
Kyllä minä niin mieleni nyt pahoitin. Siitä tulee hauska hetki, kun toukokuussa saan oman betonimyllyni pihalle. Työkseni mittaan tärinää, joten jos perskarvat resonoi liikaa, niin on kunnon kalusto jolla saada varmistus sille, että onko muutos huomaamaton asiakkaalle vai ei :evil: Ja kolmepyttysen tärinättömyys oli yksi pääsyy, miksi siihen leiriin halusin lähteä. Taannoin ajamani C1 Citroen ainaki oli sellainen päristin, että en minä viittisi istua liikennevaloissa sellaisen ratissa.
Mua rupesi heti kiinnostamaan, että onko tasapainoakseli otettu pois vain halpuuttamisen nimissä vai onko siinä havaittu jotain ongelmaa? Ja mitäköhän muuta on muutettu, jos päästöt on hivenen kasvaneet? Ei luulisi tasapainoakselin poistamisen lisäävän päästöjä, vaan joku ihan muu... No, meillähän on sitten Astrassa harvinaiseksi käyvä moottori, jossa pienemmät päästöt ja värinättömämpi käynti. :lol:
Avatar
otj
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1523
Liittynyt: 24 Tammi 2006, 12:24

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja otj »

Opelilla on ihmeellinen mallipolitiikka, yleensä malleja parannellaan ajan kuluessa, nyt vaan joka mallimuutoksessa karsitaan jotain. Tälläköhän hommalla Opel aikoo pitää myyntiluvut korkeana ja säilyttää asiakkaiden luottamuksen?
Avatar
Ahnuld
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2161
Liittynyt: 16 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Ahnuld »

Jotenkin tätä ketjua lukiessa on enemmän ja enemmän tyytyväinen viimekesäiseen päätökseensä ostaa vähän käytetty raktori-inkku, kuin sijoittaa uuteen K-Astraan... Ihme touhua tosiaan :what: :evil:
Patteriauto + Astra 5D 1.2T -20
Ex: Grandland X Hybrid4 -20, Insignia CT biturbo - 15, Astra -10, Insignia -11, Corsa -07, Vectra -05, Vectra -01, Astra GSi 16V -93, Vectra -90, Kadett ~82..
Avatar
otj
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1523
Liittynyt: 24 Tammi 2006, 12:24

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja otj »

Onneksi tuli tilattua oma auto heti kun hinnat julkastiin. Siinä ei ole ACC:ta tai OnStaria, mutta toisaalta on Watt, Acoustic Pack ja alkuperäinen parempi nahkaverhoilu. Sitäkin on yksinkertaistettu myöhemmin.

Harmi vaan että on mennyt homma tuommoiseksi. Jospa se PSA:n myötä vaikka järkeistyisi.
clode
'Agila'
Viestit: 8
Liittynyt: 14 Joulu 2009, 11:57

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja clode »

Onko kenelläkään kokemusta ylläpitolaturin sijoittamisesta K astraan kun akku taitaa olla takakontissa? 10A defan laturi olisi tarkoitus laittaa. Mietin ensin asentavani laturin takakonttiin akun lähelle mutta sitten luin, että pitäisi asentaa moottoritilaan apuvirta terminaaliin jottei akunvalvonta järjestelmä sekoa.
miata
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 139
Liittynyt: 16 Tammi 2017, 10:25

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja miata »

Laitoin konepellin alle just niihin apuvirran antopaikkoihin
Astra 1.4AT innovation ST my16.5 vm17
Kuva
Nible
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1512
Liittynyt: 16 Kesä 2013, 19:11
Paikkakunta: Imatra

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Nible »

otj kirjoitti:Onneksi tuli tilattua oma auto heti kun hinnat julkastiin. Siinä ei ole ACC:ta tai OnStaria, mutta toisaalta on Watt, Acoustic Pack ja alkuperäinen parempi nahkaverhoilu. Sitäkin on yksinkertaistettu myöhemmin.

Harmi vaan että on mennyt homma tuommoiseksi. Jospa se PSA:n myötä vaikka järkeistyisi.
Mitäs tuossa nahkaverhoilussa on muuttunut?

Vastaava farkkuhan on tulossa tuota onstaria lukuunottamatta mikä otj:llä on. Watt siellä on, Acoustic Pack ilmeisesti puuttuu, mutta sittenhän sen näkee kun tuo tulee.

Tuota watt-linkkiä pudoteltiin J-astrassa pienemmillä koneilla varustetuista koneista pois. Tapahtuikohan faceliftin yhteydessä. Eli sinänsä ei mitään uutta Opeliltakaan.
Grandland GS Electric 73kWh 2025
Ex. Grandland X PHEV Executive 300 Turbo A8 AWD MY20, Ex. Astra Sports Tourer Innovation 1.4T MY17.5, Ex. Astra Sports Tourer Sport 1.4T MY15.5, Ex. Astra Enjoy 1.4T MY13.5
Avatar
otj
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1523
Liittynyt: 24 Tammi 2006, 12:24

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja otj »

Nahkaverhoilussa on omassa autossa sellaiset putkimaiset somisteet sivuilla tikkauksien yhteydessä, jotka on jääneet pois. Eipä sillä, ei ne nahkat huonolta näytä uudemmassakaan mallissa. Olikohan myös että perforoitua nahkaa on jatkossa vähemmän, eli mm. takapenkillä ei olisi perforoitua ne istuinosat. Brittifoorumilla noista oli joskus juttua. Etupenkeillä on pakko olla, eihän tuuletus muuten toimi.

Omassani on myös laminoitu 20% enemmän ääntä eristävä tuulilasi, tämä ilmeisesti säilyy jatkossakin jos ottaa nahkat, ainakin Saksan hinnaston mukaan, osana jotain Innenraums-Paketia.

Ei ne muutokset loppujen lopuksi varmaan radikaaleja ole, en tiedä huomaisiko edes jos ajaisi vaikka samanlaisia MY16.5 ja MY17.5 autoja vuorotellen. Omaan Astraani olen ollu tyytyväinen. Silti vaan periaatteessa harmittaa että ensin haalitaan testimenestystä, mainostetaan autoa vaikkapa Wattilla ja tasapainoakseleilla ja sitten aletaan karsia. Onhan se asiakkaan kakkoseen kairaamista.
Avatar
jaripk
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 163
Liittynyt: 06 Syys 2005, 23:14
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja jaripk »

miata kirjoitti:Laitoin konepellin alle just niihin apuvirran antopaikkoihin
Mihin kohtaan sait laturin asennettua?
ASTRA Sports Tourer Innovation 1,6 CDTI Ecotec 100kW AT6 + Webasto
miata
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 139
Liittynyt: 16 Tammi 2017, 10:25

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja miata »

Se on nyt nippusiteillä tuulilasipesunestesäiliön vieressä, edestä katsoen vasemmalla puolella nokkapellissä kiinni. Pitää tolle vielä etsiä parempi paikka.
Astra 1.4AT innovation ST my16.5 vm17
Kuva
Jilex
'Agila'
Viestit: 4
Liittynyt: 07 Joulu 2016, 23:44

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Jilex »

otj kirjoitti:Onneksi tuli tilattua oma auto heti kun hinnat julkastiin. Siinä ei ole ACC:ta tai OnStaria, mutta toisaalta on Watt, Acoustic Pack ja alkuperäinen parempi nahkaverhoilu. Sitäkin on yksinkertaistettu myöhemmin.

Harmi vaan että on mennyt homma tuommoiseksi. Jospa se PSA:n myötä vaikka järkeistyisi.
Saksan sivustolla kun kasaa autoa, niin esim. 1.0 moottorilla Watt Link maksaa 250e ja 1,6T bensakoneella kuuluu hintaan. (saksaa en ymmärrä, mutta euron merkin ja Wattin ymmärsin :oops:
)
Oman auton (ST 1.6T AT) tilauksen yhteydessä myyjä antoi ymmärtää että Watt tulee hintaluokan yläpäähän sijoittuviin autoihin. Acoustic-packin tuleminen on kuulemma arvoitus - välillä tulee ja välillä ei.

Mikä tuossa nahkaverhoilussa on muuttunut matkan varrella?
Viljanteri
'Agila'
Viestit: 6
Liittynyt: 28 Tammi 2017, 16:27

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja Viljanteri »

Mistä sen voi tarkastaa onko tuossa omassa autossa acoustic pack? Ostimme maahantuojan varastossa olevan auton vm.2017. Tai näkeekö noita tarkempia tietoja jostain vaikkapa VIN - koodilla?
Avatar
otj
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1523
Liittynyt: 24 Tammi 2006, 12:24

Re: Uusi Astra (K) Suomessa

Viesti Kirjoittaja otj »

Nuo nahkaverhoilun muutokset oli tuolla aiemmassa viestissäni ed. sivulla.

Tässä vielä näitä MY 17 ja 17.5 nahkaverhoilumuutoksa brittifoorumilta.


• Elite models - Leather trim - piping on seat bolsters replaced with decorative stitching

HB5 & ST - Elite & Elite Nav models - leather seat trim (TAPQ) no longer perforated
HB5 & ST - Elite & Elite Nav models - optional Driver's & Passenger's Ergonomic Sport Seat Pack (SRY) now adds perforation to leather seat trim
HB5 & ST - Elite & Elite Nav models - leather seat trim (TAPQ) area between rear of seat cushion and seat backrest changes from leather to Morrocana

Elite (Nav) = Innovation

Huom! Eri markkina-alueilla nuo muutokset ei kuitenkaan ole välttämättä yhdenmukaisia! Jos esim. kaikissa Suomeen tuotavissa autoissa joissa nahkat, on nuo tuuletetut etupenkit, on varmuudella myös perforoidut nahkat ainakin edessä. Suomessa taitaa nahkojen mukana tulla aina AGR:t ja sitten pienellä lisähinnalla saa vielä sähköisen kuskin penkin.
Vastaa Viestiin