Sintrat V6 aut->2.3T, 2.2 man->2.0T man

Esittele Opel-projektisi tai autosi
Keme
OCF Member 2019
Viestit: 2870
Liittynyt: 16 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Rannikko

Re: Opel Sintra 3.0 V6 aut->2.0T man

Viesti Kirjoittaja Keme »

tuoppi794 kirjoitti:2.3L 10.6 puristuksilla oleva E85 kone
Onkos tää setuppi nyt sorvatuilla 2.3 T5 männillä + T7 pahvilla vai ihan 2.0 T7 männillä?
JEEEEEEEEEEEEE!
tuoppi794
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 65
Liittynyt: 30 Syys 2006, 16:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Opel Sintra 3.0 V6 aut->2.0T man->2.3T man

Viesti Kirjoittaja tuoppi794 »

Sorvatut männät ja T7 pahvi. Ei tarvi pelätä ihan heti, että männät ei kestäis tehoja. Jos vaikka nälkä edelleen kasvaa ;)
Opel Sintra 2.3T E85
tuoppi794
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 65
Liittynyt: 30 Syys 2006, 16:32
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Sintrat V6 aut->2.3T, 2.2 man->2.0T man

Viesti Kirjoittaja tuoppi794 »

No niin...hulluus...se on parasta :roll:
Nyt on suomen teillä uusi Saappeli. Teimme kaverin kanssa mun vanhasta "pikku" Sintrasta toisen rojektin ja auto liikkuu nyt ja on aika hyvin säädöissä.
Kaverin kanssa yks sateinen päivä istuttiin katselemassa poikiemme jalkapallo harjotuksia. Kaveri tokas, että olishan se tämmönen etanoli perheakvaario ihan kiva ja eihän siihen voinut olla sanomatta, että tehdään pihanperällä olevaan 2.2L Sintraan samat muutokset kuin tähän missä istutaan... ja siitä se sitten lähti.
alkoi osien metsästys ja rojektin suunnittelu. Heti alussa totesimme, että tästä rojektista voisi tehdä erilaisen ja enemmän budjetti ratkaisun. Myös teho tavoite laitettiin alemmaksi. Itseäni oli h'äirinnyt pieni ahtimen viive 2.0L koneessa ja kaveri päätyi laittamaan astetta pienemmän ahtimen eli GT17:n. Ahtimen kestävyyden tiedetään olevan aika kehno, mutta siitä huolimatta kone päätettiin valjastaa tällä solmulla.
Ensin ajatuksissa oli käyttää "pikku" sintran vaihdelaatikkoa ja vetareita, mutta mietittyämme asiaa tovin totesimme niiden olevan kumminkin liian hepposet ja kytkin olisi todnäk vaikea saada pitämään. suurimpana puutteena oli repsikan puolen vetarin pituus, jolloin kiihdytettäessä auton käytös olisi voinut olla hirveää. Ostimme varaosa-auton, josta saimme diesel Sintran vaihdelaatikon ja vetarit ja niiden ympärille aloimme kasata pakettia.
Öljynjäähdytin, flekti, välijäähdytin ja pakoputkisto saivat myös erilaiset osat kuin omassani. Sitä kautta myös konehuoneet on aika eri näköiset putkituksien ja muiden muuttuessa. Perusidealtaan autot ovat kumminkin hyvin samanlaiset.
Moottorintukikumit saivat uuden suunnan, niin omaan autoon kuin kaverinkin autoon. Dieselin vaihdelaatikon pää pysyi lähes ennallaan pientä lisätukea lukuunottamatta. Kaveri muokkasi alumiini öljypohjiin lisää tavaraa ja saimme ihan uudenlaisen tuen moottorin päähän. Tällä oli tarkoitus päästä eroon oman autoni resonansseista määrätyllä kierrosalueella. Tämä myös onnistui, kummastakin autosta tuli huomattavsti hiljaisempia näillä uusilla tuilla :yes:
Imusarja päätettiin ottaa 9000 Saabista sen erilaisen rakenteen takia myös johtosarja otettiin tonnarista. Rakenne olisi ollut muuten ihan hyvä, mutta ei se sinne perhana mahtunu. Tässä rupes ahistaan. Koko rojekti oli jo ennen tätä aukonut päätään ja kiirekin olisi vähän ollut. Ei mitään isoja esteitä, mutta kaikkee pientä. Onneksi alumiini kun pysyy Jessellä käsissä niin ei muuta kun muokkamaan ilmaläppää, jotta se ei osu jarrutehostimeen. Muutaman päivän ja muutaman sovituksen jälkeen...MAHTUU :thumbsup:
Tässä vaiheessa rupes oleen ulkona kylmä ja rakentaessa rupes oleen aina tippa räkää nenän päässä. Onneksi tallipaikka löyty Jessen kaverilta. Auto renkailleen ja hinauksella toiseen paikkaan.
Tässä vaiheessa minä siirryin taka-alalle ja rupesin miettimään sähköjä, ne kun eivät ole samanlaiset omassa ja tässä. Aika samanlaiset, mutta liittimiltään aivan eri maata. Piuhojen paikat löyty ja homma vaikutti olevan jees. Armotonta ropaamista aikasesta aamusta (mun osalta) Jessen pitkiin iltoihin. Pikku hiljaa rupes tekeminen väheneen uhkaavasti ja todettin, että ei perkule tää valmistuu varmaan sittenkin.
Ei muuta kun etanolia tankkiin ja konetta pyörittään. Hemmetin hyvin pyöri, mutta ei inahda, ei sitten yhtään. Tallipaikka-aika oli siinä vaiheessa käytetty loppuun ja ei auttanu kun vetää auto pihaan ja ihmetellä mikä mättää. Tulppien, sytkäkasettien ja ecujen
vaihteluiden jälkeen oli ideat aika loppu. Sitten se tapahtu, eräänä pakkasaamuna noin 2 viikkoa sitten välähti. Otin sähkökuvat Jesselle mukaan ja sanoin, että nyt se on saatava käymään. planketit keittiön pöydälle ja hahaa, siinä se oli, ihan silmien alla ollu koko ajan...voishan sille sytkäkasetillekin sähköt vetää :hammer: Sen verran oli ollut eroa johdotuksissa, että yksi syötön haarotus oli omassa autossa tehty erään liittimen jälkeen ja tonnarissa se tehtiin ennen sitä. Piuha kiinni ja auto käymään :lol:

Ecu oli säädetty täysin mun 2.3L koneele ja isommalle ahtimelle eli ajoon ei voinut vielä ottaa. Seuraava reilu viikko tuntu pitkältä kun odoteltiin toista kaveria säätämään ecu kohilleen. Suuri määrä palkkatöitä meni kuin menikin meidä Sintra harrastuksen ohi :) Eilen oli lisää säätöä ja karttojen hakua ja jo vain rupee löytymään säädöt paikkansa. Nyt on tehot ja väännöt käytössä ja perässä haisee viina :yes:

Paljon tuli taas opittua asioita ja paljon jäi opittavaa. Vaikeuksista huolimatta ollaan vielä puheväleissä ja auto ajossa niin rojektia voisi pitää onnistuneena. Kolmennesta voisi tulla jo aika hyvä suoraa, mutta ei kai me niin hulluja olla... :what:

Autot ovat jokapäiväisessä ajossa pitkin Pirkanmaata. Omalta osalta miittiin tuleminen on aina jäänyt työ- tai perhekiireiden takia tapahtumatta, mutta nyt ollaan Jessen kanssa päätetty, että kumpikin auto on nähtävissä seuraavassa Tampereen miitissä ellei jotain maata mullistavaa estettä tule.
Kiitos ja anteeksi taas yhdestä Ooppelin :lovin:
Opel Sintra 2.3T E85
Keme
OCF Member 2019
Viestit: 2870
Liittynyt: 16 Huhti 2002, 03:00
Paikkakunta: Rannikko

Re: Sintrat V6 aut->2.3T, 2.2 man->2.0T man

Viesti Kirjoittaja Keme »

Höhö lisää viina smurffibusseja Tampereen tienoolle. asiallista :)
JEEEEEEEEEEEEE!
Avatar
Miseline
'Senator'
'Senator'
Viestit: 450
Liittynyt: 27 Maalis 2005, 19:12
Paikkakunta: Pohjois-Pohjanmaa Pyhäjoki

Re: Sintrat V6 aut->2.3T, 2.2 man->2.0T man

Viesti Kirjoittaja Miseline »

Hyvä tarina ja sintran kopat sai varmasti ajovuosia lisää sabelin moottoreilla. :peukku:
Hyundai Kona electrik
Opel Astra h 1.8i stw
Daihatsu Hijet 4x4 paku
Ja Tunturi mopoja.....
Vastaa Viestiin