Opelin korjaamisen ennätys?

Keskustelua Opeleista
18E
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1194
Liittynyt: 25 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Kouvola

Re: Opelin korjaamisen ennätys?

Viesti Kirjoittaja 18E »

Paljonko autoon voi vaihtaa uutta rojua vuodessa?
Autonahan on Opel Vectra B vuodelta -98, 2.0L, 241tkm. Ostaessa oli 217tkm.
Uutta osaa seuraavan listan mukaan:
menee offtopic mut perjantain kunniaksi.

Opel Kadett E 1.3S -88 ja lopullinen vuosien remppainnostus vei n.28000mummon markkaa (auto n.3000mk)
tuli tosin teinivuosina ajettua metsämiehentiellä "vähän" rallia töiden lomassa ja vekaranjärven sivuteillä :lol:
tosin 1.3S päivittyi 18E:n jossain kohtaa
En muista yhtäkään osaa mikä olisi alkuperäinen ellei kuoria alustan päällä lasketa..niistäkin osa tuli hitsattua vähän sieltä täältä.

Paras harrastusauto mitä oli..kulki ihan törkeen hyvin kun jaksoi vielä kumi vingahtaa kolmosella "300t" rullatun kilometrin jälkeen.uskals vetää mutkaan tosi kovaa. Tulipa kerran työnnettyy kaverin bemaria keula-vetokoukku tavalla..

Myin lopulta 350tkm ajettuna..tonnilla(€)! avarrettu ja kohdistettu kansi cat cams:n nokalla ja konin iskareilla tais maksaa enemmän kuin myynti hinta :roll:

Kyllähän obeleita joutuu remppaamaan, mut niin joutuu kaikkia muitakin ja paljolti riippuu haittaako ne pienet kolinat vai ei..
t:Ville

"Älä tuhlaa rahojasi, vaan
rällää ja ryyppää ne"
FullMetal
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3669
Liittynyt: 31 Maalis 2008, 10:20
Paikkakunta: Pohjoisesta

Re: Opelin korjaamisen ennätys?

Viesti Kirjoittaja FullMetal »

2 vuotta ajettu omalla.. vectra B 2000 x18xe1

-moottorinohjainlaite käytettynä kaksi kertaa, ensimmäinen 50e toinen 100e
-puolapaketti ( turhaan ) motonetistä, oisko ollu 120e? + tulpat 7e kpl.
-käsijarruvaijeri ja takalevyt ja alapallonivel.. kovilla tuttualennuksilla tais olla yhteensä 45e
-etujarrupalat ja koiranluut 60e
-3 xh7 polttimoa, 4,5e kpl jotaki kiinalaisia.
-laturin hihnan kiristimen rulla, priceless...romuautosta kävin irrottamassa ilmaseksi.

-rengas on puhjennut kaksi kertaa joten 5 euron koiranpaskapaikkapaketti on pitäny ostaa jolla paikkaa vielä 3 rengasta.

Eikai tuo auto ole maksanu yhtään mitään. Jos vaan noi boksit kestäis hieman pitempään ku vuoden ni helvetin hyvä vehje.

Jatkossa tosin on taas tiedossa takajarrujumppaa sekä etujousi poikki ja tuulilasi halkesi ja ilmastointi hieman tehoton mutta pelaa vaan kaasut mahtaa olla vähänä.
Vastaa Viestiin