GTS Vectra -03 "EX"

Esittele Opel-projektisi tai autosi
Lukittu
Rocla
'Senator'
'Senator'
Viestit: 344
Liittynyt: 22 Huhti 2003, 03:00
Paikkakunta: Kajaani Finland

Re: GTS Vectra -03 "Vanteiden väri pohdintaa"

Viesti Kirjoittaja Rocla »

Hintohinsa ne bi-xenonitkin toki tulee, jos ei automaattista korkeudensäätöä tee niin pitää olla toiset umpiot leimaukseen. Jos sen korkeudensäädön tekisi niin leimalle riittäisi että hävittää hyväksyntä tarrat umpiosta ja vaihtaa johdon projektorin solenoidista pitkän polttimolle. ..
TKoo
OCF Member 2016
Viestit: 110
Liittynyt: 12 Maalis 2012, 19:58
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: GTS Vectra -03 "Vanteiden väri pohdintaa"

Viesti Kirjoittaja TKoo »

Juu, toki ne aidot bi-xenonit olisivat parhaat. Mutta juurikin nuo kustannukset nousee niin korkeaksi että en nää kannattavaksi laittaa tähän niitä.

Siivottu photobuckettia ja näköjään suurin osa kuvista kadonnut, hieno homma. Suurin osa kuvista oli siis 4 kertaa, joten tietenkin ne kuvat olen poistanu mitkä linkit on foorumille.
TKoo
OCF Member 2016
Viestit: 110
Liittynyt: 12 Maalis 2012, 19:58
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: GTS Vectra -03 "Vanteiden väri pohdintaa"

Viesti Kirjoittaja TKoo »

Viime viikolla tuli auto pitkästä aikaa pestyä ja pääs kinnastelemaan pitkästä aikaa. :) On se vaan mukavata. Kuvien laatuunkin saatto tulla pienonen laatuero, tällä hetkellä puhelimena siis sony Z3, jossa kamera hieman parempi ku vanhassa notessa. Säätöjä puhelimen kameraankin jonkun verran ja näiden kanssa koitettu pelata, että saa kuvista siedettäviä. Vielä on hakusessa kuvaus ja sen näkee.

Hämmästyttävän hyvin on kestäny pinnassa BH finis wax, vieläkin pinta helmeilee aika reilusti ja vesi pakenee puhtaalta pinnalta suhteellisen hyvin.. Tosin pintaa on buustattu BH Auto-QD:lla, melkeinpä aina kun on ollut tiloja missä tehdä. Vaha on vedetty pintaa n.5kk sitten. Toki, uudelleenhan tän vois jo vahata. Ajellaan sitten myllyllä läpi alkukesästä lumiharjan naarmut pois ja vahataan hyväks taas. :)

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Vanteetkin alkaa olemaan siinä kunnossa, että ens viikolla pääsevät maalarille hoitoon.

Kuva
Kuva

Yhelle tuollaselle keskikupille ois tarve, paiskatkaa YV jos jostain löytyy. Jos ei löydy ehjää mistään, niin tilalle tulee peruskeskikupit.
TKoo
OCF Member 2016
Viestit: 110
Liittynyt: 12 Maalis 2012, 19:58
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: GTS Vectra -03 "Vanteet maalarille."

Viesti Kirjoittaja TKoo »

Päivitellääs hiukan taas.

Ooppelista heitetty lisävalot keulilta pois, ei oo ollu enää niille tarvis moneen viikkoon..niin on vähiin menny ilta-ajot :D Leimallakin ooppeli tarttis käyttää. Maalarilta on tullu viestiä että josko ens viikolla sais vanteet pois ja pääsis kiillotus tuohuihin. :)

Joku pikanen räpsy tuli otettua yks aamu kun koululla olin. Pölynenhän toi on..pölyttyy heti pesun jälkeen kun on niin paljon katupölyä ilmassa.
Kuva

Olin huomannu tuossa jo viime kesän lopuilla että myllyyn olis mahottoman hyvä olla joku pieni jatkopala, jotta pääsis paremmin myllyttää puskurit ja muut pahat paikat. Ei siihe tarvittu ku yks myöhäsempi kouluaamu niin jo oli jatkot valmiit. :D eli tarvikkeena m14 jatkomutteri ja m14 pultti, pari hitsitäppiä ja voilà! Oishan noi voinu hitsata läpi saakka mutta en nähny tarpeelliseks. Enkä edes löytäny hallilta maskia joten joutu vetää ilman..sen on näköstäki. :D ei ravista ja muutenkin ajavat asiansa. :)
Kuva

Oli tuossa pienimuotoinen myllytyskeikka(taas?), prätkän tankkia levitetty jonka jälkeen maalarilla käyny, mulle tuli siis pienoiseen myllytykseen. Ai että oli mahtava päästä kunnon pohjille tekemään. Pinnasta tuli miltei virheetön, oli jo omistaja saanut tehtyä pohjamaaliin asti olevan vekin, jolle minä en mitään voinut..ja olihan pinnassa sormenjälkiä joissa oli tankin sisällä käytettyä ainetta(joku pinnoite) ja jäljet oli sitten jo menneet niin syvälle(syöpynyt), että näitä en pois saanut.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Ens viikonlopulla tulee taas yks iisompi myllytyskeissi, tätä innolla odottaen.
Kuva

Sellasta löpinää tällä kertaa.
Wasu
OCF Member 2019
Viestit: 2052
Liittynyt: 30 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: Laitila

Re: GTS Vectra -03 "Myllyttelyjuttuja vaihteeks."

Viesti Kirjoittaja Wasu »

Minkä merkin kamoja ja laikkoja käytät myllytyksessä? Itellä nyt käytössä flexipadin laikat ja kokeilussa 3m perfect it keskikarkea. Suojavahaksi ollaan laitettu myös tota BH:n finis wax:ia ja antaa aika hyvän suojan. Tuossa oli yks uudehko bmw mikä käytiin läpi ja lopuks vedettiin tuo BH finis, omistaja kävi näyttää sitä tossa joki aika sitten, on nyt kulunu n. 4kk siitä kun se tehtiin ja omistaja puheli et nyt vasta on ekan kerran pessy sen talven jäljiltä ja hyvin kuulemma näytti vielä suojaa olevan pinnassa :D :D
TKoo
OCF Member 2016
Viestit: 110
Liittynyt: 12 Maalis 2012, 19:58
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: GTS Vectra -03 "Myllyttelyjuttuja vaihteeks."

Viesti Kirjoittaja TKoo »

3m:stä ei oo kokemusta, mutta noi flexipadsin tuotteet on ollu päteviä :)

Mulla on laikkoina käytössä Schollin sininen ja oranssi laikka pääasiassa, sitten on myös flexipadsin musta laikka coolshine sarjasta(viimeistelyyn tämä myös, tää laikka jo aika heikossa kuosissa), nämä kaikki kolme siis isoja laikkoja(145mm). Pikkulaikkoja(80mm) on sit flexipadsin oranssi ja valkonen, nää on tosi hyviä ahtaisiin paikkoihin, puskurit jne, pienellä jatkolla vielä niin helpottaa työstöä mahottomasti. Schollin sininen on hieman enemmän leikaavampi ja sitte oranssi viimeistelyyn, nää on ollu tositosi hyviä. Sit on joku karvalaikka, merkkiä en edes muista, oisko ollu flexipadsin. Tahnoina on käytössä Shollilta s30+, s20blue ja A-15. On mulla sit glymin 02b muistaaksein, mutta eipä oo ollu sitä tarvis käytellä ku tilas noita schollin ihanuuksia. :)

On toi BH finis wax aivan huikeeta kamaa, kestoltaan ja työstöltään. Just ooppelin pinnassa oli 5kk ja loppuvaiheessa alkoi pikkusen antamaan periksi, onhan toi kesto aivan törkysen hyvä oikeilla pohjilla. :) Pirun kiva levittää ja laittaa pinnoille.

Nyt ois siis Chrysleri tehty ja olipahan siinä hommaa.. Kertaalleen ajoin vaan schollin A-15:sta läpi ja schollin sinisellä laikalla, koska menee myyntiin lähipäivinä ja omistajan kanssa oli puhe että ihan virheetön ei pinnan tarvi olla. Harmaus oli tärkein saada pois. Vahaksi laitoin tutun ja turvallisen BH finiswaxin, ja laseille BH Auto-QD. Omistajan kanssa sovittiin myös siten, että kattoa en myllyttäny, täten aikaa meni huomattavasti vähemmän.

Lähtökohta oli aika hurja, etenkin valojen osalta. Muuten auto oli yllättävänkin hyvässä kunnossa. Etu- ja takaumpiot oli kärsiny aika pirun paljon.. Muutama syvempi naarmu oli maalipinnassa, joissa olikin hieman enemmän työstämistä. Pikeä oli todella paljon pinnassa, miltein jokaisella peltipinnalla oli tippoja. Ne poistelin BH Cleanser Fluidilla. Kuvia ettei mene puuduttavaks lukea. Hiukan huonosti tuli kuvia otettua, mutta tässä siis joitain.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Otetaan seuraavaks köpsät 50/50 yritykset.
Kuva
Kuva

Sitte sitä valmista pintaa.
Kuva
Kuva

Umpioista nyt juttua ihan erikseen.

Kuva
Kuva
Yllä lähtökohdat.

Kuva
Etu-umpio vesihionnan p2000 jälkeen.

Kuva
Kuva
Schollin S 20 bluen tahnan jälkeen.

Kuva
50/50

Kuva
Kuva
Valmista siis takavalojen, umpioiden ja sumarien osalta. Kuskin puolen sumarille käyny jossain matkan varrella jotain, koska tuollaista halkemaa täynnä..ja kun en edes myllyllä lämpöä antanut ja samoja tahnoja käytin niin ei voi olla siitäkään kiinni..joskus lie käyny niin kuumana että muovi menny huonoks?

Kuva
Tässä siis ko. sumari.

Aikani hieroin ja pääsin loppujen lopuks ulos ihmettelemään.
Kuva
Kuva

Auto takas sisään, vahat pintaan ja ulos.
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Meitsi ja huikeet painttiskilssit!

Omistaja oli tyytyväinen, niin minäkin. Ihastuin tohon möhkäleeseen, aivan törkysen mahtavat sisätilat ja muutenkin mahtava kampe. Ehkä joskus..

Ja sit otinkin ooppelin sisälle, tarkotus oli vetää Chemical Guyssin Glossworkz Glaze ja BH finis wax. Tujut liuotin pesut niskaan, kinnastelut, shampoopesut, kinnastelut, pienpoistot ja auto sisuksiin. Suoraan mennään valmiiseen pintaan, tästä perusvahauksesta en sen enempää kuvia jaksanu ottaa.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Ja kyllä, vielä mennään kitkoilla hetki.

Sit otin ton keskiön työn alle. Kerta ei mistään löydy uusia, niin korjaan sen vanhan rikkinäisen.
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Eli kemiskiä niskaan. :D Onhan toi nyt hirvee viritys, mutta hyvä noista tulee ku hioo enemmän ja maalaa joskus.

Sellasta tällä kertaa.
Wasu
OCF Member 2019
Viestit: 2052
Liittynyt: 30 Marras 2004, 02:00
Paikkakunta: Laitila

Re: GTS Vectra -03 "Myllyttelyjuttuja vaihteeks."

Viesti Kirjoittaja Wasu »

Hyvännäköstä jälkeä tulee :peukku: hyvännäkönen toi valojen fiftyfifty, ei eroa ees juuri huomaa :lollis:
TKoo
OCF Member 2016
Viestit: 110
Liittynyt: 12 Maalis 2012, 19:58
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: GTS Vectra -03 "Myllyttelyjuttuja vaihteeks."

Viesti Kirjoittaja TKoo »

Kiitosta vaan! :) Kyllä oli mukava tehä taas pitkästä aikaa, mahtavaa tehä kun näkee työnjäljen heti kun pohjat on mitä on. Omistajakin ihmetteli umpioiden eroa, kyllä aika pirusti saa aikaan kun vaan kärsivällisesti tekee. :) Takavaloissakin oli huikee ero livenä, niistä ei oikein ero välity tuolla kuvalla.
TKoo
OCF Member 2016
Viestit: 110
Liittynyt: 12 Maalis 2012, 19:58
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: GTS Vectra -03 "Myllyttelyjuttuja vaihteeks."

Viesti Kirjoittaja TKoo »

Juu, laittelin eilen kesärenkaat alle.

Olihan työmaa, tasapainotuksessa jouduttiin tekemään töitä ihan kunnolla(edellisen rengasliikkeen jälkiä piti hiukka korjailla..), pellivanteet oli navoista niin piukassa, että sai ihan oikeasti lyömällä lyödä saadakseen vanteet irti.. Vanteet kun oli vaihdettu niin eestä otti jarrupalojen rautoihin vanteet kiinni :geek: ... Onneksi olin ostanu aikanaan säilöön 5 milliset spacerit, oli ne siis nyt laitettava eteen, vaikka näiden käyttöä olen koittanut välttää. Ei oikein bilteman laatu nappaa.. :D

Viimeiset kuvat talvirenkailla.

Kuva
Kuva

Olihan se pesun jälkeen liimattava OCF-tarrakin ikkunaan.

Kuva

Kuvia sitten ja jorinat sikseen. Kyllä, tiedän, auto on paskanen näissä kuvissa, mutta eiköhän nuista nyt selvän saa. Et edessä 30 ja takana 15. 8"x18"@225-45/18, huulet vielä hipistelemättä, mutta hoidetaan sekin(kuin myös auton mylläys) alta ku koulukiireet helpottaa.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Ei hämäräkuvista tuu näköjään yhtään mitään tolla kameralla.. :D Keskiöt siis puuttuu vielä tyystin ja saa nähdä laitanko niitä edes paikalleenkaan.

Tässä siis kuvaa eturenkaiden sopivuudesta..

Lähtötilanne
Kuva
Kuva

Spaceri väliin ja rokrok. Eipä edes sattunu kuvaan mukaan itse rauta joka otti kiinni..mutta nyt siis vanteen ja raudan välissä n.3-4mm. Pitäis varmaan tilata eteen 10-15milliset lätyt..
Kuva

Näköjään kiiltoa on vielä hiukan jäljellä..tekis mieli myllyttää silti koko roska. Pölyä oli pinnassa jonkin verran kun kuvan räppäsin. Talvis aikaan maalipintaan tullu jonkin verran naarmua lumiharjasta.. :( Tarkotus tosissaan oli myllyttää tää samalla kun vedän vanteisiin vahat ja kiillotan nuo huulet. Antaa vielä tovin maalipinnan hengitellä.

Kuva

Risuja, ruusuja, parannusehdotuksia tänks! :)
Avatar
janne___
OCF Member 2017
Viestit: 2634
Liittynyt: 09 Kesä 2013, 10:51
Paikkakunta: Kangasala/Tampere

Re: GTS Vectra -03 "Vannejumppaa."

Viesti Kirjoittaja janne___ »

Sulla on erikoinen käsitys paskasesta autosta :D
Omega A Caravan 3.0 24V -93
Ex.Omega B 2.0 16V -97 Vectra A 1.8 8v -94 Vectra B Caravan 1.6 -99 Omega B Caravan 2.5v6 -95 Omega B Caravan 2.0 16v -96
TKoo
OCF Member 2016
Viestit: 110
Liittynyt: 12 Maalis 2012, 19:58
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: GTS Vectra -03 "Vannejumppaa."

Viesti Kirjoittaja TKoo »

Ehkä sitä ei sitten kuvista niin hyvin nää, mutta pölyä pinnassa on ihan jonkin verran.. :S Toki, käsityksiä on monenlaisia.. :D
Avatar
janne___
OCF Member 2017
Viestit: 2634
Liittynyt: 09 Kesä 2013, 10:51
Paikkakunta: Kangasala/Tampere

Re: GTS Vectra -03 "Vannejumppaa."

Viesti Kirjoittaja janne___ »

Mää sanok et auto on paskanen sit ku ei enää väri erotu kuran alta :lollis:
Omega A Caravan 3.0 24V -93
Ex.Omega B 2.0 16V -97 Vectra A 1.8 8v -94 Vectra B Caravan 1.6 -99 Omega B Caravan 2.5v6 -95 Omega B Caravan 2.0 16v -96
Woody
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 7958
Liittynyt: 12 Helmi 2004, 02:00
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: GTS Vectra -03 "Vannejumppaa."

Viesti Kirjoittaja Woody »

Olisit saannut myllyttää mun auton kun olin Mikkelissä to-su ryyppäämässä. :)
TKoo
OCF Member 2016
Viestit: 110
Liittynyt: 12 Maalis 2012, 19:58
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: GTS Vectra -03 "Vannejumppaa."

Viesti Kirjoittaja TKoo »

No siinähän tuo melkein ois menny viime viikonlopulla, muuten ollu niin törkee kiire että täytyy myllykeikat sopia melken kuukauden päähän.. :D Seuraava auto oliski tulossa 2 viikon päästä työnalle.

Sovittelin aikani kuluks hieman keskiökuppeja.
Kuva
Kuva

Näköjään valumat tuli kuvaan, mutta eipä tää mikään näyttelypeli ookkaan.. :D

Välttää omasta mielestä keskiökupit ja antaa olla paikallaan, tuntui vain että jäi kovinkin löyhälle..onneks nuita saa ebaysta parilla dollarilla. Nuiden maalaushan onnistuu het kädenkäänteessä, jos alkaa väri mietityttämään. :)
TKoo
OCF Member 2016
Viestit: 110
Liittynyt: 12 Maalis 2012, 19:58
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: GTS Vectra -03 "Vannejumppaa."

Viesti Kirjoittaja TKoo »

Taas puuhailtu hieman.

Yks aamu oli sovittu kaverin autoon pientä remppaa ja aamusella jäi aikaa ennen tuon rempan alottamista niin kulutin aikaani uuppeliin, takalippamikälie oli talven aikaan kärsiny ja yhden vahauksen yhteydessä ottanut siipeensä(kertaalleen huono rajaus niin se on sitten siinä..) niin otin ja maalasin tämän uudelleen rubbercompilla, kerta sitä viime kesältä oli sattunut jäämään.

Pohjat pesin vaan tujulla liukkarilla, kävin lipan karhunkielellä läpi ja pesu uusiks. Comppia niskaan ja voilà!

Lähtökohta.
Kuva
Kuva

Lopputulos.
Kuva

Toiselta kupeelta en edes kuvaa ottanu, eiköhän tuosta jo selkoa saa. Meinasi vain comppi loppua kesken niin lopullinen tulos ei nyt mitään priimaa oo.

Keskiöihinkin koitin uutta tarraa.

Kuva

Pikkuhiljaa kohta jo uskaltaa pesasta vanteitaki enemmän ja lyyä suojaa vanteille.. On aikakin jo, alkaa ahistaa auton ja vanteiden paskasuus..
Lukittu