01 Farkku Vectran käsijarru ei toimi

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
nmirkku
'Agila'
Viestit: 9
Liittynyt: 11 Heinä 2005, 13:05

01 Farkku Vectran käsijarru ei toimi

Viesti Kirjoittaja nmirkku »

Käsijarru ei pidä kuin toisella puolella. Vectra 01
Jäätyi ekoilla pakkasilla jumiin ja sen jälkee toinen puoli ei enää toiminutkaan kuin jonkun aikaa. Eli nyt siis toimii vain toisella puolella
Voiko sille itse tehdä mitään vai joutuuko sitä jonkun korjaamon puoleen kääntymään? Sen verran sitä jo tutkittiin et näyttää hankalalta.
Outoa se lähtikin rasvauksien jälkeen toimimaan mutta jarrukahva on jotenkii löysä mutta jarrut toimii kuitenkin molemmila puolilla.
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: 01 Farkku Vectran käsijarru ei toimi

Viesti Kirjoittaja Robertx »

Kannattaa kokeilla rasvata vielä lisää. Ilmeisesti ei vaijeri kunnolla palaudu tai sitten on / ovat venyneet.
Esimerkiksi aseöljyä sinne vaijerin kuoren ja vaijerin väliin kunnolla siellä pyörän lähellä. Sen haitarikumin pitää olla ehjä.
Jos ei auta, on syytä vaihtaa vaijerit. Siitä löytyy haulla varmasti juttua täältä foorumilta. Ihan tyypillinen ongelma B-Vectrassa.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
Avatar
seero
'Senator'
'Senator'
Viestit: 834
Liittynyt: 08 Huhti 2010, 20:05
Paikkakunta: oulu

Re: 01 Farkku Vectran käsijarru ei toimi

Viesti Kirjoittaja seero »

Käsijarrun mekanismi renkaan päässä on yksi iso vitsi. Pitää olla osat puhtaana ja kunnossa, muuten jumii aina. Lisäksi viiminen pätkä usein roikkuu alhaalla jolloin vesi jää sinne notkoon ja sitten pakkasilla jäätyy. Jos on kahvassa sitä tyhjää ennenku ottaa nii sillon vaijeri venyny tai jarrut ei palaudu kunnolla. Konttaa auton alle, ja vedä siitä nipukasta pyörännavassa taaksepäin johob vaijeri kiinnittyy, sillon käsijarru palautuu jos ja kun jousi ei jaksa vetää sitä.
Vectra B Sport 2.2 Y22DTR 2002, Vectra B 2.0 X20DTH 1998, Vectra B 2.0 X20DTL 1997, Astra F 1.7 TD 1997
Jos tämä ei nyt lopu niin se saa luvan jatkua.
Vastaa Viestiin