1. postaus.
Reilun vuoden Ampera-kokemuksella ajattelin antaa vähän oikeaakin tietoa niille, joita se kiinnostaa. Hain Saksasta 14700 km ajetun 2012 mallin viime vuonna. Hintaa oli 24500, johon hakukulut (jos niitä haluaa mukaan laskea...), talvirenkaat vanteineen ja n. 2000€ veroa, yhteensä n. 28000 €. Mielestäni hinta oli tässä kohdallaan, mutta uuden hintaa en itsekään olisi maksanut.
Omaa ajoa on tähän mennessä kertynyt 30000 km, ja bensaan on mennyt rahaa 937€. Tästä osa on työmatka-ajoa, joten kilsakorvauksina olen saanut takaisin n. puolet. Työmatkani on 20 km suuntaansa ja keskimääräinen päivän ajomatka koko ajalta Fuelio-kännykkäsovelluksen mukaan on 55 km. Sähköä saan ladattua omassa tallissa ja työpaikalla ja siitä en ole maksanut senttiäkään, eli käyttökustannukset ovat aika kohtuulliset. Bensan keskikulutus omana omistusaikanani on auton mukaan 2,4l/100km. Tämä tietysti voi vaihdella paljonkin käytön mukaan, mutta Ampera on hyvä auto siinä käytössä, johon se on tarkoitettu -eli keskimääräisessä.
Kestävyydestä voi todeta, että Jenkeissä on yhdessä jo 450000 ongelmatonta kilsaa, joista 160000km pelkällä sähköllä, ja akkujen kestossa ei ole ollut havaittavaa hiipumista:
http://insideevs.com/erick-belmer-becom ... ric-miles/
Muut tulee perässä, mutta akkujen kestävyydessä ei ole yleisestikään ollut ongelmia.
Uudesta Voltista ei ole GM:n mukaan tulossa Amperaa, mikä on harmi, mutta tekniikka periytyy ajan myötä muihin malleihin. Uuden Voltin hinta on Jenkeissä selvästi ensimmäistä mallia halvempi.