#fail: Takajarrupalojen vaihdossa olin hölmöillyt ja jättänyt liukutapin pultit liian löysälle, ja nyt ne on sitten varisseet irti -- tilasin Motonetista jo uudet, mutta jotta tuolla uskaltaa ajaa, niin olisi hyvä laittaa jotain tilalle jo ennen kuin saan varaosat haltuun.
Tiedättekö sanoa, onko pulteissa jotain spesiaalia (erikoiskierre tms.), vai sopiiko sinne laittaa normipultit tilalle muutamaksi päiväksi?
Vectra C 2006 liukutapin pultit
-
Miro.Simounen
- OCF Member 2017
- Viestit: 3231
- Liittynyt: 30 Touko 2002, 03:00
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Vectra C 2006 liukutapin pultit
No ei varmana kestä laittaa mitään ihan randomia pulttia, liukutappin ideana on nimeen omaan liukua. Jollain random pultilla menee jarrut totaali jumiin.hessu442 kirjoitti:#fail: Takajarrupalojen vaihdossa olin hölmöillyt ja jättänyt liukutapin pultit liian löysälle, ja nyt ne on sitten varisseet irti -- tilasin Motonetista jo uudet, mutta jotta tuolla uskaltaa ajaa, niin olisi hyvä laittaa jotain tilalle jo ennen kuin saan varaosat haltuun.
Tiedättekö sanoa, onko pulteissa jotain spesiaalia (erikoiskierre tms.), vai sopiiko sinne laittaa normipultit tilalle muutamaksi päiväksi?
Tietty kovempi jätkä ottaa sopivalla halkasijalla olevan pultin katkasee sopivaksi ja vetää paikalleen. Eihän tuo liukutappi sen kummempi ole, materiaali on varmaan vähän parempaa kuin näissä kilopulteissa jotka on 4.4 tai 8.8 kovuutta.
Vectra C GTS 2.0T "Stage-3"