Olihan tuo halpa auto ostaa, uskoisin että myös omistaa koska H-astra jo melko koeteltu kampe.
Sapphire black on väri, nyt vaan tarvii jousisetin+isommat kesäpyörät kesäksi hommata, se vakio 16" ei piisaa alkuunkaan.

Paljonko on p*rkeleesti ja mikä teki matka-ajosta rasittavaa?Verku3120 kirjoitti: Kulutti ihan p*rkeleesti kokoonsa nähden.
Rasittava ajaa pitkää matkaa.

Kulutuslukemissa kusettaminen on tainnut olla kaikilla automerkeillä enemmänkin sääntö kuin poikkeus. Itse vertailen kaikkia käyttökuluja ennen kuin pelkkää polttoaineenkulutusta. Oma 13 vuotias Astra taitaa menne suht samoilla lukemilla kuin tuo, joten hirveästi kehitystä polttoaineenkulutuksessa ei ole tapahtunut.Verku3120 kirjoitti:Tässä pyydettiin kokemuksia aiemmin.
Astra on nyt lähtenyt vaihtoon.
Kulutti ihan p*rkeleesti kokoonsa nähden.
Kaveri myy 4 vuotta vanhaa bemaria, mistä hinta on tippunut 20-25 k€. Ei Astrasta ainakaan enempää arvo ole laskenutVerku3120 kirjoitti:Arvostus vaihtoautona jossakin aivosyövän ja chrysler neonin välillä, en tiedä mitä uuteen ooppeliin olisi saanut kun en kysynyt.
Niin... ei tuo varmaan mikään premium-auto ole, mutta voit lohduttautua sillä, että monella on ollut paljon surullisempiakin kokemuksia uusien autojen kanssaVerku3120 kirjoitti:Tässä kohtaa voi tykätä mitä haluaa mutta totean, että tuli koitettua ja että ooppeliin en (kovin helpolla) tule palaamaan.
On ollut japsia, ranskalaista, jenkki ja (oikeita) saksalaisia autoja eikä niistä mikään oo tympinyt lopussa niin paljoa kuin tämä astra, vaikka osaa on pitänyt enemmän korjatakin. Omien autojen päälle monen monta vuokrapirssiä tullut ajettua/testattua.
Tämä on harmillinen juttu, sillä kun luin omaa tekstiä yllä, oli odotukset aikanaan paljon positiivisemmat. Nyt olo lähinnä se että tuli lykättyä kädet...... jne. Harva edes viitsii kertoa että tuli tehtyä huono ostos mutta itselle tämä oli sitä.
Rahalla siitäkin selvisi.