Hei. Olen huomannut, että minun Opel Astra G-CC -03 takasumuvalot eivät toimi. No kävin tänään huollossa auton kanssa vaihdattamassa öljyt ja öljynsuodattimen, minkälie päästömittauksen ja pyysin heitä katsomaan jos saisivat sumuvalot kuntoon kun viime vuonna katsastuksessa sanoivat, että niiden pitää ensi vuodeksi toimia. Kuittiin kirjoittivat näin: Sumuvalon sulakkeen paikka on jostain syystä tyhjä. Laitoimme sulakkeen paikoilleen, mutta valo ei syttynyt siltikään . Lyhdyssä on kuitenkin polttimo paikallaan ja lamput ovat ehjät. Ei syty valo myöskään kojetauluun.
Sanoivat myös, että kun koittivat painaa sumuvalo nappia niin se tuntui jotenkin liian "pehmeältä".
Olisi kiva saada apua nyt tähän ongelmaan. Ja toinen kysymys, että jos sumuvalot eiv't toimi takana niin voidaanko auto hyljätä katsastuksessa. Luin Suomi24 foorumilta, että voi ja joku taas sanoo, että ei voi . Ota noista nyt selvää.
Vika saattaa hyvinkin olla siinä painikkeessa. Lisäksi vika voi olla sulakerasiassa olevassa takasumuvalon releessä. Rele on tunnuksella K5. Katso auton ohjekirjasta tai sulakerasian kannesta, mikä on kyseinen rele.
Koska sulake on poistettu, saattaa jossain olla oikosulku , joka sitten polttaa sulakkeen tai vaihtoehtoisesti se sumuvalonappi on juuttunut pohjaan ja sumuvalot palavat koko ajan, ellei ota sulaketta ja/tai relettä pois.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
korjauskehotuksella menee, joka pitäisi tulla lukemaan rekisteriotteeseen ja päivämäärä mihin mennessä korjattava.
Sen päivämäärän jälkeen poliisit saattaa kirjoittaa pikavoiton, jos ei ole kunnossa kun pyäsyttävät.
Mikäli edes vaivautuvat moista ihmettelemään...
perinteinen vikapaikka takasumuvalolle on sisältä mädäntynyt vetokoukun pistoke.
Millainen vika tuossa painikkeessa olisi? Pystyykö ihan normi suomalainen korjaamaan itse vai pitäisikö viedä korjattavaksi? Vetekoukkua muuten ei ole joten ei siinä voi olla vika.
On ne ihan "normi Suomalaisia" korjaamoissakin. Mekaanista vammaa epäilisin.
Valopaketti lähtenee irti kun vedät nupin ylös. Nupin alareunassa on kolo, josta saa painettua klipsin irti -> nuppi on kädessä.
Kolosta näkyy reunoilta kaksi kieltä, joita pitää taivuttaa toisiaan kohti ja vetää paketti irti.
Sumuvalon kytkimen voinee vaihtaa erikseen siihen pakettiin, mutta en mene vannomaan.
Kerran merkkiliikkeessä sanottiin, että pitää ostaa koko valopaketti uusiksi jos meinaa sumuvalon kytkimen vaihtaa.
eBayssa on kuitenkin välillä irtonaisia kytkimiä myynnissä + kokonaisia valopaketteja, joten luulenpa merkkiliikkeen laskeneen luikuria.
Yleismittarilla näkee onko kytkin hapan/tuleeko virtaa katkaisijalle asti.
Hyppylangalla kokeiltua syttyykö valot.