Ladosta löytynyt A Commo GS/E
Re: Ladosta löytynyt A Commo GS/E
Joo, ei noissakaan kuvissa mitään vikaa varsinaisesti ole, mutta jos laittaisit ulkoa ja sisältä sellasia "auton myynti kuvia" 
Astra G 1.6
Astra H 1.7
Astra H 1.7
Re: Ladosta löytynyt A Commo GS/E

Kesä meni Commolta vähän ohi, sen moottori saatiin käyntiin jo kesäkuun alussa, mutta sähköjen kanssa näpertäminen vei kesän lopulle. Katsastusta varten kuntoon piti pistää valot, rääkkä, pyyhkimet, pissapoika, tuuletin, laturi...
Niiden kunnostelun ohella auto vedettiin sisältä pellille ja hitsattiin sieltä ja koteloista pari reikää umpeen. Jarrut pistettiin täysin uusiksi, ja eteen vaihtui jouset ja iskarit. Bensalinjat menivät myös uusiksi. Päiviä ja viikkoja kului, sillä hommia tehtiin muun toiminnan ohella muutama kymmenen minuuttia kerrallaan.
Koska ajokauden alku venyi loppukesään, sitä on jatkettu nyt syksyllä. Ajokelit ovatkin olleet mainiot. Ainakin aina noin joka toinen päivä, kun ei ole hirveästi satanut. Tuossa parin päivän takaisessa kuvassa Commo kotikulmillaan Malmilla.
Re: Ladosta löytynyt A Commo GS/E
Varmaankin tarkoitetaan ihan tavallisia muokkaamattomia kuvia, nuo taiteellisesti muokatut kuvat kun ei kaikkien mielestä sovi tälläiseen auto esittelyyn ne kun ei kerro sitä totuutta autosta.unique kirjoitti:Varsinkin nyt edes valmiista autosta?deme79 kirjoitti:Voisiko saada kunnollisia kuvia?
Re: Ladosta löytynyt A Commo GS/E
Mä taas näkisin, että noi kuvatha natsaa iha jees tähän topiccii mitä tässä o. Ei kai kaikkien projekti-esittelyiden tarvi olla samaan muottiin puristettuja? Mitä lisäarvoa ne "paremmat" tai "kunnolliset" kuvat sitten toisi? Kriitikot sais kyylätä 30megapixelin kuvista onko claybaria käytetty tarpeeks tai onko jollain pupunesinahkaliinalla hinkattu riittävän kiiltävä pinta kromipuskurin nurkkaan?telwin kirjoitti:Varmaankin tarkoitetaan ihan tavallisia muokkaamattomia kuvia, nuo taiteellisesti muokatut kuvat kun ei kaikkien mielestä sovi tälläiseen auto esittelyyn ne kun ei kerro sitä totuutta autosta.unique kirjoitti:Varsinkin nyt edes valmiista autosta?deme79 kirjoitti:Voisiko saada kunnollisia kuvia?
JEEEEEEEEEEEEE!
Re: Ladosta löytynyt A Commo GS/E
"Totuus" Commosta vaihtelee päivittäin. Esimerkiksi tuo yläkuva on aika pitkälle käsittelemätön, siinä on korkeintaan pari prossaa kontrastia lisätty. Yritän saada kuviin normaalia paremmat sävyt ja tunnelman kuvaamalla auton aina puolittaisessa vastavalossa. Se on valokuvaajien vanha ja ihan laillinen kikka. Myötävalossa kaikki näyttää lattealta.
Re: Ladosta löytynyt A Commo GS/E

Common tarina päättyy tähän meidän osalta. Poika päätti myydä sen autoharrastajalle, joka palauttaa sen entiseen loistoonsa. Siitä varmasti kuullaan vielä!
Yleisessä myynnissä auto ei ollut.
Re: Ladosta löytynyt A Commo GS/E
Tän Common tarina siis jatkuu ja uusi omistaja nostaa sen entiseen loistoonsa. Omalta osaltani kokosin auton tähänastisen tarinan seuraavaan Klassikot -lehteen. Se kertoo Common seikkailut Rüsselsheimista viime kesään asti.
Re: Ladosta löytynyt A Commo GS/E
Tää ilmestyi ilmeisesti tänään. Ei tosin vielä meidän lähiässään asti:
http://www.klassikot.fi/1916/opel-commodore-gse-1971
http://www.klassikot.fi/1916/opel-commodore-gse-1971


