Asuin Torniossa ihan rajalla (about 300 metriä rajalle), ja kävin sitten keväällä heti jäiden lähdön aikaan Ruotsin puolella virvelöimässä. Tai ainakin yritin. Jäitä oli niin paljon ettei siitä sitten mitään tullut.
Olin tulossa vanhan tullin läpi takaisin suomeen, kun tullimiehet pysäyttivät minut. Katsoivat merkitsevästi takapenkille ja olivat kovin tuiman näköisiä.
Toinen jäi auton takakulmalle, kun toinen oli kuskin ikkunalla.
Avasin ikkunan ja kysyin että "niin?"
Tullimies: Jahaa... Mistäs sitä ollaan tulossa?
Minä: Ruotsistahan minä....
Tässä vaiheessa tullimies vilkaisi kaveriaan rohki v*ttuuntuneen näköisenä.. ja katsoi sen jälkeen minuun suorastaan murhaavasti, jopa niin ilkeästi että kuulin mielessäni sanat "no shit sherlock" ja kuinka kumihanska räpsähtää..
Katsoin sitten paremmaksi vastata tarkemmin ja asiallisemmin kysymykseen, eikä siinä sitten mitään. Pääsin jatkamaan kotimatkaa ilman rektaaliluotausta ja he jäivät odottelemaan kuriiria.


