Mikä kompura käy Z16XE astraan?

Keskustelua ilmastoinnista ja lämmistyslaitteistosta sekä niihen liittyvistä ongelmista.
Vastaa Viestiin
gixxer
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 192
Liittynyt: 10 Loka 2006, 12:09
Paikkakunta: helsinki

Mikä kompura käy Z16XE astraan?

Viesti Kirjoittaja gixxer »

Omasta Gastrasta kompura sanoi sopimuksen irti, kävisko tämä kompura omaan kulkineeseen? Osaako joku neuvoa?

Itellä G astra vm. 2001 1.6 16v Z16XE

Ja myynnissä olis..
Sanden PXV16 model 8600. 09 132 925 PG. Kiinnitys kolmella

http://www.autopurkaamot.com/naytaosa.p ... 5,80&sivu=

Ei olleet purkaamollakaan varmoja sopiiko vai ei.

Kiitos
Avatar
Zafira
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5956
Liittynyt: 08 Touko 2004, 03:00

Re: Mikä kompura käy Z16XE astraan?

Viesti Kirjoittaja Zafira »

Sanoisin, että ei käy. Bensakoneissa on yleensä Delphin kompressori, dieseleissä Sanden. Kato vanhan kompuran tarrasta.

Miten kompressorin viallisuus on todettu? Kompressori hajoaa harvoin, 90% tapauksista vika löytyy magneettikytkimestä.
Uusi kytkin maksaa 40€ -> http://www.ebay.de/itm/Magnetspule-Delp ... 35b7a9e889
Jos kompressori on rikki uuden saa parilla sadalla, itse en käytettyä ostaisi. esim. http://www.ebay.de/itm/Klimakompressor- ... 334a3e67da
gixxer
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 192
Liittynyt: 10 Loka 2006, 12:09
Paikkakunta: helsinki

Re: Mikä kompura käy Z16XE astraan?

Viesti Kirjoittaja gixxer »

Moi.

Kiitos linkeistä ja vastauksesta. Vikaa en ole tarkemmin selvittänyt, kun en ole jaksanut hakea tuota yleismittaria kaupasta. Keväällä huollatin ilmastoinnin, toimi muutaman viikon ja meni mykäksi..muutama vuosi sitten yhdessä pajassa uusittiin kennot yms. , joten hieman harmittaa kyllä kun ei viilennys pelitä, vaikka uutta tavaraa laitettu keulille.

Kiertelin sitten viikko-pari sitten ja PK-seudulla noita ilmastointipajoja ja eipä asentajista yksikään ollut kiinnostunut alkamaan rahaa vastaan vaihtamaan magneettikytkintä, kaikki tarjosi vaihtoehdoksi kompuran vaihtoa, joka kyllä hieman ihmetyttää..

Niinpä ajattelin, että olisin sen kompuran nyt hommannu suoraan, kun kytkimien vaihto ei miehiä kiinnosta. Lueskelin topicit läpi ja huomasin, että vois itekin yrittää magneettikytkimen vaihtaa, mutta ei tunnu mun hommalta, pysyttelen tulpissa ja suodattimissa :lollis:

Mutta katsotaan nyt..hinnassa noilla osilla kyllä eroa ja autossa tuore leima taas.

Historiaa kompurasta sen verran, että n.5 vuoden ajan se pitäny pientä ääntä (ilmastointipajatkin asiasta maininneet), mutta puhallus ollut aina superia, joten eiköhän tässäkin kytkimellä lopulta selviäisi.

Jotenkin alko vaan noi kiertämäni ilmastointipajat v******taa, kun puhut kytkimestä, niin ukot puhuu kompurasta.
Avatar
Robertx
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 19745
Liittynyt: 13 Huhti 2004, 03:00
Paikkakunta: Hyvinkää - Helsinki

Re: Mikä kompura käy Z16XE astraan?

Viesti Kirjoittaja Robertx »

Ihan normaalia, etteivät ilmastointipajat suostu sitä pelkkää magneettikytkintä vaihtamaan. Varsin todennäköistä, että juurikin se magneettikytkin on rikki tai sitten johtimet heikossa hapessa siinä kompuran kyljessä olevan liittimen lähellä tai itse liitin hapettunut pilalle.
Hae yleismittari ja mittaa siitä liittimestä magneettikytkimen resistanssi. Jos kela on kunnossa , on resistanssi luokkaa 10 ohmia tai alle , jos on poikki, resistanssi on ääretön.
Jos magneettikytkin on rikki , niin käytä hakua ja etsi topicceja , joissa foorumilainen vaihtaa sen magneettikytkimen , katso asuuko joku heistä lähelläsi ja pyydä sitten vaihtoavuksi.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
ajonautinto
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 282
Liittynyt: 04 Heinä 2011, 21:28

Re: Mikä kompura käy Z16XE astraan?

Viesti Kirjoittaja ajonautinto »

Mittaat eka onko magneettikytkin rikki. Tilaat ebaystä uudeen ja soittelet sitten ilmasointipajat läpi. Kyllä joku korjaamo sen suostuu vaihtamaan. Jos kompuran joutuu irroittamaan, niin järjestelmän pitää olla tyhjä ja samalla suositellaan vaihdettavaksi myös kuivain.
Mondeo mk4, 2.5t, Opel Kadett C - 79
Exä. Astra G 1,8 Caravan -00 Edition 100 X18XE1
Vastaa Viestiin