Miksikö? No siksi, että tuon soittimen voisi kivasti integroida vaikkapa hyllylevyn kylkeen kiinteästi ja joka tapauksessa tarvitsen terassilla 12V jännitettä ledeille. Tästä päästäänkiin sopivalla aasin sillalla varsinaiseen ongelman ytimeen, eli millainen virtalähde olisi sopiva?
Kokeilin tuossa tarjota tuolle soittimelle virtaa tarjoustalon muuntajalla, joka sopii esim. syntikoitten virtalähteeksi. Panasonicin valot kyllä syttyivät, mutta soitin ei käynnistynyt. Myös herätevirran kytkin. Olisiko käynyt niin, että tuossa muuntajassa ei potku riitä? Muistelisin kyllä, että vastaavalla sain tuon näytöllisen soittimeni heräämään, eli olisiko kuitenkin niin että Panasonicin käyttötunnit ovat tulleet täyteen
Ulosanti muuntajassa: 12V / 300mA
Olisiko tietokoneen powerista tällaiseen käyttöön? Sieltähän saisi myös 12V ulos. Miinuksena toki, että varsinkin vanhemmat mallit ovat hieman äänekkäitä.
Vink,vink vinkkejä kehiin



