Boah kirjoitti:
Noita ruuvipatentteja tehdessä kannatta huomioida, että akselin on oikeasti tarkoitus painua kasaan kolaritilanteessa. Itse en tuota systeemiä rupeasi suunnittelemaan uudestaan.
Eli tuosta se siis johtuu että se painuu sisään kun sen kolaritilanteessa niin kuuluukin tehdä. Ilmeisesti hökötyksen ei pitäisi kuitenkaan olla noin helposti liikuteltavissa, eli jotain sieltä on päässyt väljäksi / pikkuisen irti?
Tuohon kasaan painuvaan osaan en ole koskemassa, vaan ainoastaan tuonne alaristiniveleen joka ei kolaritilanteessa edes pystyisi painumaan kasaan. Täräytän siihen rei'än kun olen saanut rattiakselin klapittomaan kohtaan ja pistän pultin läpi. Luulis pysyvän paikallaan
Kolaritilanteessa toki pitää painua kasaan. Ei varmasti kuulu liikkua noin herkästi. Epäilen edellen sitä rattilukon kitkaosan kohtaa. Oikeastaan juuri muualla ei voi olla sitä sisäänpainuvaa osaa.
Ehkei kuitenkaan ole hyvä läpireikää porata... vähempikin saattaa riittää.
MB E220 CDI TA Premium Business Luxury -17,MB E220 CDIA PB Sport -11
Ex:InsigniaSTEditBL 2.0 CDTIA -11,InsigniaSTSport 2.0 CDTIA -13,InsingniaSTSport 2.0 CDTIA -14
Ex: VectraC2 1.9 CDTI,VectraB2 Z22SE,VectraA1+A2 C20NE,KadettE 1.6i
täällä yksi -93 vectra jossa ilmeisesti sama vika ja en viittisi alkaa vaihtamaan koko hässäkkää...
vika ilmeni kun vilkunviiksi ei palutunut, työnsin ratista ja kas kummaa menee sisään sentin verran, jolloin myös vilkku palautuu, tarpeeksi kun vetäsi taas ulos niin tuli n.10cm ja ilmeisesti vetämällä enemmän, olisi tullut koko ratti sisemmän putken kanssa käteen ja johdot katkennut bägistä sekä töötiltä... tämmöstä täällä. kaikki näkyvät liitokset kunnossa.
asia selvä. mun tapauksessa rattiakselin kolari suoja tappi hajonnut ja päätin vaihtaa koko hässäkän ja nyt -93 malli kyseessä ja tilalle tuli bägittömän akseli kokonaisuudessaan ja asia kunnossa.
tosiaan: tappi (Muovia) oli rattiakselin alapäästä katkennut, (toimii normaalisti kolarin sattuessa jolloin voima katkaisee kyseisen "sokan" ja antaa hieman periksi?) ja näin ei enään kaikki toiminut niinkuin pitää... mm.vilkun palautus ja tosiaan ratista itseään päin vetämällä tuli ratti syliin!
tästä projektista opin!
älä koskaan hakkaa/moukaroi rattiakselin päätä rattia irroittaessa, (näin ilmeisesti edellisen omistajan toimesta tehdy) korjausoppaassakin neuvotaan käyttämään ulosvetäjää pelkästään!