Hiekkalaatikkokeskustelu

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9606
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Simo kirjoitti:
Killroy kirjoitti:Kyllähän se talvirengas tahtoo kovettua ikääntyessään. Ku eikös siitä kummelista silikoni häippäse, ni se on sit melko kepettynyttä tavaraa. Varsinki kovilla pakkasilla. Ja merkki renkaissa talvessa parissa ajaa sen lamellin loppuun, ja vaikka niissä pääurissa on vielä syvyyttä, ni eihän se jäätikkäällä enää mihkään toppaa. Nastat vaan raapii niinku kissan kynnet jäätä konsanaan.
Melkosta höpötystä :) Rengas toki kovettuu ikääntyessään mutta on sulla surkeita merkkirenkaita ollut jos jo parissa talvessa "ajaa lamellin loppuun". Mitä sillä sitten tarkoitatkin?
Mulla rekussa 5-vuotiaat Gislavedit eikä lamellit ole vielä läheskään loppu ja pito on yllättävän hyvä. Moni kyydissä ollut ja autoa kokeillut on sitä ihmetellyt, jääradallakin. Ja ihmettely senkun lisääntynyt kun olen maininnut että nastat nypin pois :D
Toppasi se allekirjoituksen Kadetinkin talvirengas, kun pari viikkoa ajelin talvikeleissä joulukuussa 2008. Koko elämänsä aikana ajettu vain kahtena talvena, ja renkaina alkuperäiset 15tkm ajetut 165/80-13 Michelin XM+S 200, vuosimallileimalla 40/86, ja niillä pitkillä 80-luvun nastoilla. :D
Avatar
vectraTBO
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 5508
Liittynyt: 15 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Pori

Re: Auton rakentelu hyvällä maulla ja lain puitteissa

Viesti Kirjoittaja vectraTBO »

Yleinen suositus on että talvikumit uusitaan kolmen vuoden välein.
Tää on kyllä hyvä että on näitäkin ihmisiä jotka tulee rengaskauppaan taskut pullollaan seteleitä ja ääneen kiroaa jo ovella kolme vuotta vanhat ja 7mm pinnalla olevat renkaansa olevan jo ihan loppu. Rengaskauppias hieroo käsiään ja myy sille ne "testivoittajat" ja sekoittaa ostajan pään näillä yyber testeillä sun muilla hömpötyksillä.

Sitten se tyytyväinen asiakas lähtee rengaskaupasta rinta rottingilla sillä Micrallaan jolla käydään lähikaupassa kerran viikossa ja huutelee muille ihmisille että hänhän ei vanhoilla (merkki)renkailla aja!

Sitten ne hallissa käsiään hierovat asentajat suorastaan tappelevat niistä "vanhoista kuluneista" renkaista kun niille on jo valmiina yleensä ottaja puhelimen toisessa päässä.

Ja tämä on ihan tositarinaa yhdestä tutusta rengasfirmasta enkä häpeä myöntää että itsekin olen siellä "hallin" puolella asioinut.

Ooppelilla kuitenkin vain ajetaan ja renkaiden on oltava ihan viimeistä huutoa? Eikös sitten kannattais vaihtaa autokin premiumiksi jos kerran renkaidenkin on sellaista oltava? No nyt tulee silmille tietysti se ryhmä joka juuri siksi ostaa halvan auton(Ooppelin) että jää rahaa niihin testivoittajakumeihin kaksi kertaa kolmessa vuodessa :thumbsup:
Vectra A 2.0 16V Turbo FWD -89 10.735s/231.15kmh/402m & 308kmh/1609m
Calibra 4x4 Turbo -92
Astra G 2.0 16V Turbo Cabriolet -03
Corsa D OPC -08 Astra H OPC -07 Vectra C OPC -07 Insignia A OPC -10
Avatar
CTi
OCF Member 2015
Viestit: 1411
Liittynyt: 01 Marras 2005, 16:51
Paikkakunta: Lahti

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja CTi »

^Toi on kyllä varsin totta. :D

Nim.merk. Itsekin sieltä hallin puolelta kumeja ostelleena...
Avatar
iso.kunkku
OCF Member
OCF Member
Viestit: 4547
Liittynyt: 26 Marras 2007, 14:24
Paikkakunta: Kannus

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja iso.kunkku »

5 vuotta vanhoilla Kumhoilla mennään ja ei ihan heti oo vaihtumasa, nastatki on tallella :nerd:
Astra J 1.6T '10 | Astra H 1.6 '05 | Kadett E Frisco 2.0 '91 | Kadett D 1.2s '83 | Kadett D 1.2s '81 | Kadett D '80 | Rekord C 1.7 '69
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja TJT »

CTi kirjoitti:^Toi on kyllä varsin totta. :D

Nim.merk. Itsekin sieltä hallin puolelta kumeja ostelleena...
Itse en ole ostanut, mutta useammassakin merkkikorjaamossa ko toimintaa vierestä seurannut.
Pitäisi itsekin varmaan kysäistä jossainvaiheessa, kun monesti joku ostanut auton brand newes kitkat alla ja nehän ei tunnetusti talvella eikä kesällä pidä mitään, vaan suorastaan kumoavat kitkan kokonaan ja haluavat alle kierroksen testivoittaja nastakumeja ;)
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Simo
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3996
Liittynyt: 29 Touko 2002, 03:00
Paikkakunta: Mikkeli / Helsinki
Viesti:

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja Simo »

TJT kirjoitti:monesti joku ostanut auton brand newes kitkat alla ja nehän ei tunnetusti talvella eikä kesällä pidä mitään, vaan suorastaan kumoavat kitkan kokonaan ja haluavat alle kierroksen testivoittaja nastakumeja ;)
Näinhän se menee :) Ja toiset on ne joille ne kapoiset ja pienet 15" tai 16" renkaat ei kelpaa, pitää saada siihen uuteen nissaniin vähintään 18" kun naapurillakin on ja ne uudet tai juuri ja juuri "sisäänajetut" jätetään liikkeeseen.
B Ascona '80 ja E Rekord '83
Avatar
kaakana
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3839
Liittynyt: 17 Maalis 2005, 22:55
Paikkakunta: Vaasa

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja kaakana »

Sattui sopivasti silmään, kun täällä on tainut olla keskustelua renkaista.

http://yle.fi/uutiset/tiede_ja_tekniikk ... 92324.html
OCFormulatietäjä 2012 & 2019

My memory's not as sharp as it used to be. Also, my memory's not as sharp as it used to be.
Avatar
juzze
OCF Member 2020
Viestit: 2797
Liittynyt: 03 Loka 2004, 03:00
Paikkakunta: rovaniemi

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja juzze »

Kesällä sitä näemmä tulee itsellekki kokemusta noista halpakumeista, ku sattu tuleen kaupassa mukana. Toivottavasti ei kuitenkaan ääritilanteissa :(
Ex:
Kadett E 1.6 3d
Astra G Caravan 1.6 16v
Astra H caravan 1.7cdti
Signum 2.0T
Astra J sport tourer 2.0cdti A6
Nyt: Insigia GS 2.0cdti A8
Avatar
Zafira
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5956
Liittynyt: 08 Touko 2004, 03:00

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja Zafira »

kaakana kirjoitti:Sattui sopivasti silmään, kun täällä on tainut olla keskustelua renkaista.

http://yle.fi/uutiset/tiede_ja_tekniikk ... 92324.html
Pienten renkaiden testivoittaja oli 58,3 metrin märkäpidolla varustettu Continental PremiumContact 2.
Jee, mun rengas.
Avatar
Wlle
OCF Member 2022
OCF Member 2022
Viestit: 3061
Liittynyt: 16 Loka 2007, 20:27

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja Wlle »

kaakana kirjoitti:Sattui sopivasti silmään, kun täällä on tainut olla keskustelua renkaista.

http://yle.fi/uutiset/tiede_ja_tekniikk ... 92324.html
No mitä eihän se ole ko alkaa jarruttaa sen 22 metriä aiemmin ni samaan kohtaan se pysähtyy
-(z)- Insignia 2.0CDTI 4x4 -11, Frontera 16v 4x4 -95
EX : Frontera B, Omega B MV6, 2.5DTI & 2x 2.0 8v, Astra F, Kadett D, Vectra B2
(F)ast_tra
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2719
Liittynyt: 09 Helmi 2006, 21:12
Paikkakunta: Kangasala

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja (F)ast_tra »

juzze kirjoitti:Kesällä sitä näemmä tulee itsellekki kokemusta noista halpakumeista, ku sattu tuleen kaupassa mukana. Toivottavasti ei kuitenkaan ääritilanteissa :(
Voin pelastaa henkesi jo etukäteen. Maksan matkahuollon kulut, laita kumit tulemaan tännepäin.
Avatar
Jartsa
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 5496
Liittynyt: 09 Kesä 2002, 03:00
Paikkakunta: Alavus

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja Jartsa »

kädettömät ajaa niillä testivoittajilla,tosikuskit ajaa mustilla ja pyöreillä merkistä niinkään välittämättä,paikkaa sitten sen lopun käden liikkeellä VITTU joo PISTE
Insignia 2.0 Turbo Sport OPC Line, Mokka 1.4 Turbo Cosmo & Vectra GTS
EX Vectra C 2.0T Sport Biopower & Manta -70 yms...
Avatar
motorsport
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1547
Liittynyt: 18 Tammi 2007, 09:31
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja motorsport »

Kannattaa sitä kuitenkin miettiä, ettei ihan kaljuilla ajele. Mä meinasin tappaa itteni tänä talvena kivikovilla vähänastaisilla kumikeijoilla, kun tuli vähän ylläritilanne, kuljettajasta tuli matkustaja ja tilanne päätyi nokkakolariin. Uusilla kitkanastoilla olisi tilanteesta selvinnyt.

Ei se ole mikään kuskin ja miehen mitta, että ajaa väkisin paskoilla renkailla ja uhoaa kuinka helkutin kova kuski sitä on. Toki voi käyttää järkeä, ei niitä joka vuosi tartte uusia.
Avatar
Kaitzu
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4005
Liittynyt: 14 Elo 2002, 03:00
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja Kaitzu »

ADACin testin mukaan mm.GoodYearin renkaat on melko paskoja kun eivät kärkisakissa ole, älkää testien tuijottajat vain menkö niitä ostamaan.
Ja mikäs outo rengasmerkki(Maloya Lugano) se oli tuolla 15" kärkisakissa, varmaan sekin on sitten tosi huono kun ei lukeudu premium-merkkien joukkoon.

Tää on niin turhaa keskustelua kuin vain voi olla, ja itsekkin taas sorruin edes kommentoimaan mitenkään joten Anteeksi! :x


Ja muistakaa sitten että ohjauskulmilla ei kuulemma ole mitään merkitystä siihen miten rengaskäyttäytyy eri olosuhteissa :o
[*] www.alustasarja.fi [*]
[*] www.fabix.fi [*][/b]
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Hiekkalaatikko keskustelu

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Mitähän tuokin purkaus oikein tarkoitti? Jos joku halparengas pärjää testissä niin eikös tuo ole vain hyvä... Ja merkkirenkaan keskinkertainen sijoitus, niin kenelleköhän tuossa on jotain uutta ja merkittävää?

Kovin näsäviisasta kommentointia josta ei sitä pointtia löydy mistään kohtaa :-?
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Vastaa Viestiin