opel omega c20ne ei puhalla lämmintä

Keskustelua ilmastoinnista ja lämmistyslaitteistosta sekä niihen liittyvistä ongelmista.
Vastaa Viestiin
japii87
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 55
Liittynyt: 30 Elo 2009, 10:09
Paikkakunta: RAAHE

opel omega c20ne ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja japii87 »

joo elikkä opeliin ei tuu lämmitä ilmaa sisälle ollenkaan vasta ku 100km vauhdissa rupiaa tulemaan lämmintä...lämmöt muuten normaalina mut mut....pahoin pelkäisin että ois kansipahvi mennyt mutta jos järjestelmässä sattuskin olemaan ilmaa niin miten sen saa poistettua ettei olis ilmaa enään??nesteitä ei häviä.
vails
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 31 Elo 2008, 23:13

Re: opel omega c20ne ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja vails »

japii87 kirjoitti:joo elikkä opeliin ei tuu lämmitä ilmaa sisälle ollenkaan vasta ku 100km vauhdissa rupiaa tulemaan lämmintä...lämmöt muuten normaalina mut mut....pahoin pelkäisin että ois kansipahvi mennyt mutta jos järjestelmässä sattuskin olemaan ilmaa niin miten sen saa poistettua ettei olis ilmaa enään??nesteitä ei häviä.
Lämppärin kenno putsattu? Itellä oli samaa ongelmaa omegassa, mut autto ku huuhtelin kennon kunnolla, eli avasin kennon molemmista päistä letkut jotka menee tulipellin läpi ja ylemmästä letkusta vettä menemään vaan kunnolla. Tuli kunnon ruostemoskat pihalle ja nyt puhaltelee lämmintä.. Vaihdoin samalla kaikki jäähdytysnesteet ettei heti mene tukkoon uusiks, huuhtelu kannattaa tehdä myös moottorille ja jäähdyttimelle.
Opel Omega B 2.5 V6 -94
Dodge Aspen 3.7 R6 -80
Avatar
2slow4motion
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1389
Liittynyt: 12 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: opel omega c20ne ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja 2slow4motion »

Samaa ongelmaa täällä samojen vehkeiden kanssa. -(z)-

Mulla oli kiertovesipumppu kans död se mikä on pelkääjänpuoleisessa iskarinyläpäässä(konehuone).

Mikäs se läppä siellä on mikä pitäs sulkeutua? isot pojat jutteli että siellä semmoinen olis. Laittaako joku vihiä niin vois tonne vinkit ja vihjeet osioon laittaa topicin tästä putsaus seremoniasta.
Opel Calibra 4x4 turbo vm. 95
Opel vectra GT vm.90
2Slow4Motion
powerofopel
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1943
Liittynyt: 19 Maalis 2006, 20:10
Paikkakunta: heinola

Re: opel omega c20ne ei puhalla lämmintä

Viesti Kirjoittaja powerofopel »

tulee lämmintä (ei kuumaa)täällä päin mutta kiertovespumppu ei toimi! onko porukka ostanut/saako noita jostain edullisesti vastaavia uutena?
vectra a2 (gl->2000/GT) + calibra DTM-edition
Vastaa Viestiin