B Omegan ilmastointi herjaa vikakoodia - Ratkaistu

Keskustelua ilmastoinnista ja lämmistyslaitteistosta sekä niihen liittyvistä ongelmista.
Vastaa Viestiin
Avatar
Nalen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2735
Liittynyt: 07 Marras 2007, 21:28
Paikkakunta: Helsinki

B Omegan ilmastointi herjaa vikakoodia - Ratkaistu

Viesti Kirjoittaja Nalen »

Autona automaatti-ilmastoitu B Omega '99. Pienen ajolenkin jälkeen tulin takaisin kotipihaan ja sammuttaessani auton ilmastoinnin lämpösäätimiin (niihin, missä on lämpötila-arvot) syttyi viivat ( -- ). Mitäköhän tämä nyt mahtaa tarkoittaa?

Toissapäivänä laitoin kiinni uuden ulkolämpötila-anturin ja toisen flektin, jota en vielä kytkenyt minnekään. Oli siis puskuri ja muutama liitin irtonaisena. ilmastoinnin kennostakin irroitin kolme kiinnitysruuvia, jotta sain työnnettyä sitä taaksepäin ujuttaakseni flektin paikoilleen. Ruuvit laitoin takaisin kiinni enkä mielestäni irroittanut mitään liitintä liittyen ilmastointiin.
Tuo ulkolämpötila-anturi jäi kuitenkin lopulta kiinnittämättä ja se roikkuikin irtonaisena tänään puolet matkasta. Sekä uusi, että vanha anturi ovat kummatkin ehjiä (luulin, että olisi jotain häikkää vanhassa).

Vaihdoin nyt siis vanhan anturin paikoilleen ja otin akunkengän irti yöksi. Toivottavasti häviävät nuo viivat paneelista. Mutta jos näin ei käy, niin miten toimin seuraavaksi?
Opel oli virheostos, mutta nyt en halua kuitenkaan siitä luopua. Aina taistelemassa, mutta eteenpäin mennään.
Avatar
Nalen
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2735
Liittynyt: 07 Marras 2007, 21:28
Paikkakunta: Helsinki

Re: B Omegan ilmastointi herjaa

Viesti Kirjoittaja Nalen »

Vastaan sitten itse itselleni. Olin kärsimätön ja käytin auton ilmastointihuollossa. Tosin ihan hyvä käyttää huollossa, kun ei ollut tietoa, milloin viimeksi huollettu. Samalla siinä sitten katsoivat ilmastoinnin vikakoodit, vaikka aluksi unohtivat sen tehdä ja sain toisen kerran kävellä tiskille. Sain kuitenkin vikakoodien luvun sitten heidän kämminsä takia kaupan päälle :D
Tech2:lla kuulemma ei päässyt järjestelmään enkä nyt muista, millä sanoi päässeensä käsiksi koodeihin. Kuitenkin vikakoodi 171 (ulkoilmalämpöanturi - jännite alhainen) sieltä löytyi. Ei tosin ollut enää aktiivinen ja nollauksella katosi.
Syynä siis se, kun ajelin hetken aikaa ulkoilmalämpöanturin piuha irti.
Eikä auttanut siis omatoiminen ilmastoinnin resetointi eikä akun irroittaminen yöksi. Kaikki kuitenkin hyvin. Ilmastointi huollettu ja vikakoodit poissa.
Opel oli virheostos, mutta nyt en halua kuitenkaan siitä luopua. Aina taistelemassa, mutta eteenpäin mennään.
Vastaa Viestiin