Astra 1,8 -01

Esittele Opel-projektisi tai autosi
citytuning
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 65
Liittynyt: 23 Touko 2006, 21:15
Paikkakunta: Ylöjärvi

Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja citytuning »

Joitakin vuosia on allekirjoittaneella itänyt pahanlaatuinen tuning-kuume joka reilu vuosi takaperin iski sitten rytinällä. Vanha F-astra sai mennä ja alle alettiin katselemaan uudempaa kiesiä, joka olisi sitten tarkoitus muokata ulkokuoreltaan melkeinpä "hurjapäät"-tyyliin. :D
Astrassa haluttiin edelleen pysyä mutta malli sai vaihtua G:hen. Muita kriteerejä oli tietysti mittarilukemat sun muut perusjutut, huoltokirjat ym. blaa blaa, mutta näiden lisäksi väri piti olla keltainen, ovia max 3, sport-varustelutaso, vähintään 1,8 kone ja nimenomaan se tehokkaampi. Niimpä sitä ajan kanssa sitten löytyi liikkeestä tällainen -01-vuoden helmi johon speksit täsmäsi. Olipa vielä kahdet upouudet merkkirenkaatkin ja molemmat aluvanteilla, ilmastointi ja yhdeltä omistajalta. Eipä siinä auttanut kuin hetki tinkiä ja Astra uuteen kotiin.

Siinä sitä sitten ajeltiin Astralla kuluva kesä vakiokuosissa, mitä nyt vv-suodatin löysi paikkansa pellin alta. Mielessä tuli pyöriteltyä jos jonkinmoista variaatiota tulevasta lookista, mutta mieleistä tyyliä ei vaan tuntunut löytyvän. Niimpä sitten ajattelin rauhassa miettiä valintoja syksyn yli ja ottaa projektin pöydälle vasta tulevalle kaudelle. Aikaa kului ja vihdoin oli löytynyt osat jotka näyttivät hienoilta vielä nukutun yönkin jälkeen, joten palikat tilaukseen. Homma toimi näin muutoinkin loistavasti, koska tunnetusti tilatut korinosat viipyivät monta kuukautta, vaikka ne 2-3:ssa viikossa luvattiinkin. Tyypillistä. Nyt oli kuitenki hyvää aikaa odotella, olihan syksy jo taittumassa talveksi, eikä siis tarvinnut miettiä lasikuidun läheisiä suhteita maaemon kanssa. Korisarjan osat saatiin eri toimittajilta kuitenkin lopulta ehjinä kotiin ja pienen sovittelun jälkeen varastoon odottamaan tulevaa kevättä. Etupuskuri on JDL-tuningilta, helmat AutoR:ltä ja takapuskuri mallia merkitön, mutta pirun hieno ja hyvälaatuinen. Kiinnikkeitä ei puskureissa tunnetusti ollut, joten ne täytyy kuidutella vielä ennen maalausta. Takaspoileri ostettiin paikallisesta tuning-putkasta ja on mallia hiilikuitu. Kaupassa kun siipeä pyörittelin ja pohdin sen sopivuutta hb-Astran kontin päälle, ajattelin että "tästä tulee vielä sanomista"... Kuitenkin lankku tarttui matkaan, koska räväkkää muotoa autoon oltiin hakemassa ja mikäs sopisikaan paremmin keltaisen kanssa kuin hiilikuitu. 18" vanteet löytyi foorumin kautta (ilmeisen vähän) käytettyinä kumeineen, kiitos siitä Oceansoulille!
Koko kulunut loppuvuosi haalittiin siten kaikkea autoon asennettavaa lippaa, läppää, poileria ja hifiä.

Nyt ollaan siinä pisteessä että kun kelit alkavat lämmetä ja asfaltti vapautua lumipeitteestä, alkaa Astran muuttuminen, kuin toukasta perhoseksi konsanaan. Aivan kaikkia osia ei vielä ole hyllyssä, kuten coilover-sarja, pakoputki ja merkitön maski uupuvat vielä. Takaraja valmistumiselle on kesän ensimmäinen Manse-cruising toukokuussa.

Tästä kulkineesta tulee varmasti taas yksi mielipiteenjakaja, mutta eipä siinä mitään, niinhän se pitääkin olla. Älkäähän kuitenkaan kommentoiko tyyliin: -"Ota nyt pois noi helmat ja paa siihen Irmscherit". Rakentava kritiikki on kuitenkin jopa suotavaa.

Tältä Astra näyttää siis toistaiseksi:

Kuva
Kuva

Tästä lähdetään, katotaan mihin päädytään...
eety
OCF Member 2019
Viestit: 2820
Liittynyt: 12 Elo 2008, 12:17
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja eety »

on asiallinen lähtökohta :) onnea vaan hommiin!
Nilemma
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2726
Liittynyt: 20 Tammi 2008, 22:00
Paikkakunta: Raahe

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja Nilemma »

Laitappas kuvia jo hankituista osista. :)
Avatar
ap85
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1036
Liittynyt: 13 Syys 2006, 21:03

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja ap85 »

Mielenkiintoinen väri, tekstin perusteella sain käsityksen että ei olis vaihtumassa. Kuvia osista tosiaan näytille vaan :food:
Skoda Octavia TDI
Avatar
Born to lose
'Senator'
'Senator'
Viestit: 407
Liittynyt: 14 Kesä 2009, 01:32
Paikkakunta: Helsinki

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja Born to lose »

Sopii kyllä mukavasti G-koppaseen tämä väri :thumbsup: Ja onhan siinä hyvä pohja lähteä rakentelemaan, onkos nuo osat jo käytetty maalarilla? Että keväällä ei sitten muuta kun plug in & play :P
Astra Bertone Coupe Z22SE
Vectra B2 X18XE1
Calibra -91 C20XE ex
Astra F X20XEV ex
Astra F 1.6 8V ex
citytuning
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 65
Liittynyt: 23 Touko 2006, 21:15
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja citytuning »

Juu kyllähän tuo väri on ja pysyy. Mielestäni ihan paras väri tähän koriin, ja muutenkin aina keltaisesta olen pitänyt. Korinosat on vielä pohjamaalissa kun pitää vielä vähän sovitella, josko olis muokattavaa.
Laitan kuvia noista palikoista kun saan kaiveltua ne varastosta esille. Tai siis muista kun etupuskurista joka on talvehtimassa kaverin tallilla...

Etupuskuri on siis tällainen:
Kuva

Ja vanteet:
Kuva

Muista osista laittelen kuvia hitusen myöhemmin.
Nilemma
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2726
Liittynyt: 20 Tammi 2008, 22:00
Paikkakunta: Raahe

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja Nilemma »

Siitä se lähtee! :peukku:
Avatar
enne
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1334
Liittynyt: 29 Helmi 2008, 09:40
Paikkakunta: Tuusula

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja enne »

Tuosta on hyvä lähtee pilaamaan siistikuntoinen peli :wink:
Kuva
Func Crew member | Skoda Superb
http://www.facebook.com/funccrew
http://funccrew.kuvat.fi
citytuning
'Kapitän'
'Kapitän'
Viestit: 65
Liittynyt: 23 Touko 2006, 21:15
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja citytuning »

^Niinpä, autolle ei ole edes tehty vielä mitään ja sen voi jo tuomita. Kunpa se olisi vielä harmaakin ettei vaan erottuisi joukosta :lol:
Avatar
Markus Ruhl
'Senator'
'Senator'
Viestit: 550
Liittynyt: 20 Maalis 2005, 15:31
Paikkakunta: Kiiminki

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja Markus Ruhl »

Kaikki ei silmäänpistäviä muutoksia kaipaa. Ei se pakko oo laittaa tuuninkia sen takia että "erottuu joukosta" tai "eipähän oo muilla samanlaista". Se ei oo mikään tae sille että auto näyttää paremmalta kuin alkuperäiskuosissaan.
Kadett E GSi 2.0 8v -85 (tulossa 20XE)
Passat 3BG
_Redneck_
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 148
Liittynyt: 02 Loka 2009, 08:35
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja _Redneck_ »

Markus Ruhl kirjoitti:Kaikki ei silmäänpistäviä muutoksia kaipaa. Ei se pakko oo laittaa tuuninkia sen takia että "erottuu joukosta" tai "eipähän oo muilla samanlaista". Se ei oo mikään tae sille että auto näyttää paremmalta kuin alkuperäiskuosissaan.
Aivan! Eli teet semmoisen niin ku itse haluat, ei se kannata muitten pillin mukaan tanssia silloin se ei ole mieleinen ja siit ei tule mitään :wink:

Puskin on varsin maukas :food:


-(z)-
.. Bomega 2.5 TD ..
oopelixi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 268
Liittynyt: 25 Touko 2008, 11:15

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja oopelixi »

Mikähä helvetti se onku kaikki pitää olla olevinaan niin OEM niin OEM. Ei kai sitä tarttee heti tuomita jos joku tekee vähä muutakin ku vaihtaa vanteet ja madaltaa. Mutta hyvän lähtökohta rojektille ja värikin on vielä erilainen. Tsemppia rojektin kanssa. :thumbsup:
Miks Ford on keksitty? Ettei Opel olis maailman paskin auto!
Mr_Bisnes
'Senator'
'Senator'
Viestit: 488
Liittynyt: 22 Maalis 2003, 02:00
Paikkakunta: Tampere/Ylöjärvi

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja Mr_Bisnes »

Asiahan on niin, että kaikilla on oma makunsa auton "laiton" ja ulkonäön suhteen. Sehän on selvä. En silti ymmärrä miten voi auton tuomita jo rumaksi sekä pilalle menneeksi ennen kun siihen on edes sovitettu mitään osia tai muuten koskettu. Kaikkia ei tietenkään voi miellyttää, eikä sitä autoa rakenneta muille vaan itselleen. Silti ihmetyttää moinen. Ite voin sanoo et Astra G:n ja Astra H:n ehdottomasti rumimmat korimallit on 5-oviset hatchbackit. Mutta silti en heti tyrmää ajatusta siitä että se voi olla hieno kun joku sen kori-ilmettä vähä piristelee.
Opel Omega B1 -98 X20SE
Ex: Opel Kadett E -87, Opel Omega A -90, Opel Vectra A -94, Opel Omega B1 -98, Opel Astra F -93, Opel Omega B2 -99, Opel Vectra A -92, Opel Astra H -07
Nilemma
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 2726
Liittynyt: 20 Tammi 2008, 22:00
Paikkakunta: Raahe

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja Nilemma »

oopelixi kirjoitti:Mikähä helvetti se onku kaikki pitää olla olevinaan niin OEM niin OEM.
Varmaankin sen vuoksi, että yleensä pienillä hillityillä muutoksilla pääsee helposti hyvään lopputulokseen. Lisäksi se OEM on sellanen kompromissi, joka miellyttää suurinta osaa ihmisistä, eikä tule suurta hajontaa mielipiteiden suhteen. Sitten kun laitetaan korisarjaa, yms. erikoisempaa palikkaa, niin alkaa heräämään tunteita puolesta ja vastaan. Mutta turha tosiaan tuomita, ennen kuin on yhtäkään osaa ruuvattu kiinni. :)
oopelixi
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 268
Liittynyt: 25 Touko 2008, 11:15

Re: Astra 1,8 -01

Viesti Kirjoittaja oopelixi »

Sry OT Eli OEM on vaa sitä varten et sillä miellytetään kaikkia muita.
Miks Ford on keksitty? Ettei Opel olis maailman paskin auto!
Vastaa Viestiin