Astra F tarvikelaakerin kesto
-
1karvaooppeli
- 'Kadett'

- Viestit: 15
- Liittynyt: 31 Loka 2008, 06:32
Astra F tarvikelaakerin kesto
etupyörän laakeri ruvennut pitämään ääntä tässä kuukauden sisällä mutta välystä ei tunnu ja sen verran vetaria irrotin nähdäkseni että ainakin laakerin sivupellit on solmussa/irti ja isoa metallinpalaa sisusta täynnä ja kuulat miten sattuu, näyttää että käynyt joskus aika lämpösenäkin, laakeri on tarvike-mallia ja vaihdettu alkuvuodesta mikähän on hajottanu näin nopeasti?
-
iHenkkaZ
- OCF Member 2021
- Viestit: 5274
- Liittynyt: 12 Heinä 2004, 03:00
- Paikkakunta: Merijärvi
Re: Astra F tarvikelaakerin kesto
mulla meni astrassa ja vectrassa niinku leipää nuita laakereita
tosin madallusta 70mm
Bmw e61 msport
Ascona B ”sport” m20 +600whp
Museoinnilta pelastetut
Powered by BMW
Ascona B ”sport” m20 +600whp
Museoinnilta pelastetut
-
FLEKU
- 'Senator'

- Viestit: 538
- Liittynyt: 12 Joulu 2006, 18:11
- Paikkakunta: Kärkölä
Re: Astra F tarvikelaakerin kesto
Tuntuu että kun kerran sen vaihtaa niin sitten niitä saa olla vuoden välein vaihtamassa.Ainakin madalletuissa.En tiedä kestävätkö paremmin orkkis alustalla.
Mielipide on oma !
-
lmb-58
- 'Diplomat'

- Viestit: 6872
- Liittynyt: 26 Syys 2006, 23:06
- Paikkakunta: rovaniemi
-
1karvaooppeli
- 'Kadett'

- Viestit: 15
- Liittynyt: 31 Loka 2008, 06:32
Re: Astra F tarvikelaakerin kesto
nyt on taas uusi laakeri paikallaan tiedä kauanko kestää, vanhan laakerin sisäkooli murusina ja leikannu kiinni sillä seurauksella että navasta sisempää on syöny tavaraa pari milliä pois ja sen jälkeen lähteny kai sen verran elämään että työntäny sisälukkorenkaan pois urastaan väkisin eli uusi tolppa seuraavaksi kun toi hajoo 
-
FLEKU
- 'Senator'

- Viestit: 538
- Liittynyt: 12 Joulu 2006, 18:11
- Paikkakunta: Kärkölä
Re: Astra F tarvikelaakerin kesto
Skf:ää pyrkinyt aina vaihtamaan,eikä asennuksessa mitään vikaa,laakeri vaihdot onnistuulmb-58 kirjoitti:kestäiskö skf paremmin
Mielipide on oma !
-
esko t
- OCF Member 2018

- Viestit: 38
- Liittynyt: 08 Joulu 2007, 18:02
- Paikkakunta: Ivalo
Re: Astra F tarvikelaakerin kesto
Melkein kaikki laakerivauriot johtuvat väärästä asennustavasta. Laakeria asennettaessa pitää sekä akseli että laakeripesä olla huolellisesti puhdistettuja ja laakeria ei saa ruveta lyömään paikalleen sisä- tai ulkokoolista millään tuurnalla tai meisselilla vaan aina on käytettävä sopivan kokoista holkkia ja mieluummin prässiä jos mahdollista. Normaali autokäytössä ei tule suurempia kestoikä eroja oli laakerin merkki SKF tai NJK tai joku muu. Kesto erot tulevat ainoastaan huolimattomista asennuksista.
-
vivamanTT
- 'Senator'

- Viestit: 611
- Liittynyt: 07 Kesä 2005, 20:18
- Paikkakunta: Vihanti
Re: Astra F tarvikelaakerin kesto
Juuri näin, kerran olen tosin asentanut laakerin, jossa oli valmistusvika ulkokoolissa liukupinnalla, merkki jääköön kertomatta ettei kukaan suutuesko t kirjoitti:Melkein kaikki laakerivauriot johtuvat väärästä asennustavasta. Laakeria asennettaessa pitää sekä akseli että laakeripesä olla huolellisesti puhdistettuja ja laakeria ei saa ruveta lyömään paikalleen sisä- tai ulkokoolista millään tuurnalla tai meisselilla vaan aina on käytettävä sopivan kokoista holkkia ja mieluummin prässiä jos mahdollista. Normaali autokäytössä ei tule suurempia kestoikä eroja oli laakerin merkki SKF tai NJK tai joku muu. Kesto erot tulevat ainoastaan huolimattomista asennuksista.
Vauxhall Magnum 2d 2300 -75
Vauxhall Firenza 2300 -71
Vauxhall Viva Hc 3d 1159 -73
Vauxhall Firenza 2300 -71
Vauxhall Viva Hc 3d 1159 -73