Madallusjouset se katsastus.

Auton alustaan liittyvä keskustelu.
Renkaat, vanteet, madaltaminen, jarrut, jne...
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

On 2003-08-19 14:06, havericky wrote:
pitää näyttää toteen TUV todistuksella (todistus siitä että jouset on ko. autoon sopivat).
Sanotaan nyt taas kerran, että TÜV-lappuja ei todellakaan tarvita. Pitää olla todistukset siitä että jouset on tarkoitettu ja sopivat kyseiseen automalliin täyttäen niille asetetut vaatimuset, mutta TÜV on vain Saksalainen yritys joka noita testauksia tekee korvausta vastaan. Useimmiten laput siis ovat TÜV:n kirjoittamia, mutta ei niiden sieltä ole mikään pakko olla.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
djsacce
'Senator'
'Senator'
Viestit: 490
Liittynyt: 07 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Pudasjärvi/OULU

Viesti Kirjoittaja djsacce »

On 2003-08-19 14:06, havericky wrote:
Mikä vuosimalli sun auto oli?
1.1.1996 alk. käyttöönotettujen autojen madallukset pitää näyttää toteen TUV todistuksella (todistus siitä että jouset on ko. autoon sopivat).
Tota -96 vanhempiin autoihin riittää että jousi istuu hyvin paikallensa ja ei kolise saati irtoa kun akselisto on kevennetty.

lukekaa toi FFP juttu uudelleen niin ei tartte useaan kertaan näitäkin vatvoa.

<font size=-1>[ This Message was edited by: havericky on 2003-08-19 14:13 ]</font>
auto on -86 kanetti.
djsacce
'Senator'
'Senator'
Viestit: 490
Liittynyt: 07 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Pudasjärvi/OULU

Viesti Kirjoittaja djsacce »

On 2003-08-19 15:28, pine wrote:
Jos tiedät minkämerkkiset ne jouset on, niin yleensä maahantuojalta saa TUV-laput kun vaan pyytää. Ainakin kahden eri jousimerkin kohdalla on toiminut ok. Kerran ne faksattiin saman tien suoraan konttorin faksiin :smile: !
sehän tässä justiisa on kun ei tiedä etes jousien merkkiä. Punaiset kuitenki ja jäykät. onkos tolla värillä jokin merkitys että paljon madaltaa. kun veikkaan että toi madallus on -40.
LJ
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 164
Liittynyt: 18 Touko 2003, 03:00
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja LJ »

Siihen muutoskatsastukseen tarvii siis sen todistuksen jousien sopivuudesta, joka tulee sen sarjan mukana ja sitten todistuksen siitä että renkaitten kulmat on säädetty. Alustasarjan asennuksen jälkeen täytyy suorittaa nelipyöräsuuntaus.

Ja eihän sitä madallusta kannata erikseen käydä muutoskatsastamassa, kun sen voi hoitaa aivan hyvin seuraavassa vuosikatsastuksessakin.
gremlin
OCF Member
OCF Member
Viestit: 442
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Hollola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja gremlin »

Taitaa tuo käytäntö vaihdella eri konttoreilla. Tänään käytin auton katsastuksessa ja samalla muutoskatsastettiin alustasarja. Mitään tuv papereita/pyöränsuuntaus mittauskirjoja ei kyselty. Ainoastaan mittasivat navan etäisyyden kaaresta.
Vastaa Viestiin