omegan käynti lämpö

Tekniikka-aiheinen keskustelu moottoriin liittyvistä asioista.
Moottorinohjaus, toiminta, tyyppivikoja, korjauksia, jne...
Älä laita tänne kysymyksiä virittämisestä, sillä niille on olemassa oma alueensa.
Vastaa Viestiin
petri33
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 33
Liittynyt: 04 Kesä 2009, 15:47

omegan käynti lämpö

Viesti Kirjoittaja petri33 »

moi mulla n omega b 2.5v6 onko normaalia et sen moottorin käyntilämpötila on tossa kylä ajossa jossain 95-100 astetta
palander
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 21 Joulu 2008, 10:53

Re: omegan käynti lämpö

Viesti Kirjoittaja palander »

itellä huitelee kans lämmöt samoilla nurkilla, mut en tiedä kuuluuko noin olla. olis kiva kyllä tietää normaalilämmöt ettei tarvii helteillä koko ajan tiirailla moottorin lämpöjä :)
ascona_c
OCF Member 2020
Viestit: 9606
Liittynyt: 05 Helmi 2004, 02:00

Re: omegan käynti lämpö

Viesti Kirjoittaja ascona_c »

Ihan normaalit lämmöt on V6 -moottorille. Aikanaan MV6:ssa oli "normaali" käyntilämpö kesät talvet 95c.

Varmasti tehtaallakin on ollut tämä tiedossa, moottorin lämpömittarin pääasteikkohan on jo valmiiksi välillä 90-100c! :)
Kun esimerkiksi B-Vectrassa porrastus alkaa jo lukemasta 80c.
AussiVectra
'Senator'
'Senator'
Viestit: 765
Liittynyt: 01 Elo 2004, 03:00
Paikkakunta: Sydney, Australia

Re: omegan käynti lämpö

Viesti Kirjoittaja AussiVectra »

Ma oon huomannu viime aikoina (ennen en ole edes kattonu) etta V6 Vectran mottorin lampo heiluu pitkankin ajon jalkeen sinisen ja 95 asteen valilla. pitkissa alamaissa usein putoo ja ylamaessa nousee. Vahan aikaa sitten kone tais ylikkuumeta kun se meni "limp Home" modelle mutta ei ollut mitaan vikakoodia. Onko termostaatissa vikaa vai onko toi normaalia? Ajelin 1.8 Astralla eilen ja tekee samaa, ylamaissa 85 astetta, alamesaa 40 astetta ja parkissa 90 astetta. jos tollasessa vaihtelussa ei kansi vaanny niin ei sit missaan.
Vectra-B2 V6 CD Hatch, Astra-H Turbo Coupe
palander
'Kadett'
'Kadett'
Viestit: 28
Liittynyt: 21 Joulu 2008, 10:53

Re: omegan käynti lämpö

Viesti Kirjoittaja palander »

itellä heittelehtii mittarissa lämmöt ihan samalla tavalla, kai tuo sit normaalia on? :-?
Vastaa Viestiin