Yritin koko iltapäivän irrottaa toista raidetangon päätä,toinen irtosi suht helposti,mutta toinen ei millään opilla.Normaali murtokiilahomma ei toiminut alkuunkaan.Oliskohan lämmittäminen ainoa tapa sitten vai onko parempia idiksiä?Ainut asia mitä tapahtui niin suojakumit hajosi,kun tarpeeksi kauan nuijin.
Jos sitä raidetangon päätä ei tarvitse saada ehjänä irti, niin itse sain kyseisen palikan irti parin päivän nuijimisen jälkeen kun pistin palikan rälläkällä poikki kartion alareunan kohdalta, ja porasin kartion alapään kokoisella poralla kartion sisään reijän. Irtosi kevyellä napautuksella...
Itselläni oli kanssa e kadetissa niin tiukassa kun jousia ja iskareita vaihdoin, että päätin irrottaa raidetankoineen hammastangosta tai ohjausvaihde, millä nimellä sitä nyt kukakin kutsuu. Sieltä irtos helposti ilman ongelmia.
Kyllä se voipi olla ainut tapa vetää rälläkällä poikki ja porata.Kokeilin kuvan mukaista systeemiäkin,hain ulosvetäjän sitä varten mutta kun ei niin ei.Joskus aikoinaan landella laittoivat asetonia,jos oli oikein tiukkaan juuttunut pultti,mutta eihän sekään mene väliin,kun on niin tiukka sovitus.14 vuodessa ehtii kyllä osat hitsautua aika hyvin toisiinsa.
On 2003-08-03 10:24, kadett87 wrote:
Kyl se lähtee ku käyttää vähän "asennetta" meinas välillä loppuu jo usko ja toivo.. mut "asennetta"...
Asenteella on todellakin vaikutusta asiaan. Ikinä ei ole osat jääneet paikoilleen, paitsi joskus on jotain saattanut hajota... Traktorin (Fordson SuperMajor ) kiilahihnan pyörä oli elämäni tiukin kamppailu. Vajaat 40 vuotta se kerkesi olla paikoillaan, mutta muutaman kirosanan ja 10kg lekan avulla irtosi Ei voi Kadetin osat olla niin tiukassa ikinä.
Astra-F MV6 -94
Muut kulkineet: Audi A4 2.0TFSI Quattro -13, BMW 116i -07, Honda CBR600F -89
Ei ollut asenteesta kiinni,hajotin kuvan mukaisen ulosvetäjän,leuka katkesi.Nuijin murtokiilalla ja isolla moskalla monta tuntia,ei apua.Miten lie toinen puoli sitten lähtenyt normaalisti,oli varmaan joskus aiemmin vaihdettu.Tämä meni poraushommaksi.Kyllä näkee ainakin että sakemanni tekee hyvää työtä,kartion sovitus on täysin käypänen,jossain japsitötterössä olis lähtenyt kerran kopauttamalla.
suosiolla poraa vaan... kaikkein nopein ja kivuttomin operaatio... 20sek laikalla nivet poikki ja hetken poraa niin irti on ja ei tule edes hiki... tuossa "ehjänä" yrittämisessä kun menee aina se 2-3h ja siltikään ei irtoo
Hesassa on semmoinen pieni autokorjaamo kuin Auto-Pelti 97.Menin sinne ja väänsin itse rautakangella raidetankoa ylöspäin ja kaveri paukutti metrisellä lekalla parikymmentä kertaa läpimenoreiän kylkeen niin johan pomppasi!Tuumi vain että on nämä joskus tiukemmassakin olleet.Näköjään kun 25 vuotta tekee autohommia niin jotain osaa.Veloitti muuten peräti 10 euroa,kun sanoin että se on liian vähän tuumi vaan että se on hänen asiansa mitä pyytää.Suosittelen kaikille,olis pitänyt heti mennä sinne eikä alkaa leikkiä.Kyllä se näköjään vaatii tosi raakoja otteita ennenkuin irtoaa,10 kilon leka on sopiva.