"tummat ystävämme"

Tänne kaikki vitsit, hauskat jutut, netistä löydetyt hauskat linkit, autoihin liittymättömät gallupit ja muu vastaava.
Avatar
-JPA-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4200
Liittynyt: 23 Maalis 2006, 23:11
Paikkakunta: Tesoma Tampere
Viesti:

Re:

Viesti Kirjoittaja -JPA- »

Halla-Ahosta on tehty nyt joku muoti-ilmiö että on cool olla vastaan sen mielipiteitä. Riippumatta mitä se sanoo. Moniko edes lukee sen juttuja? Sehän on täyttä asiaa. Ja harva edes uskaltaa kyseenalaistaa asioita kuten H-A. Rasistikortteja lentelee kuin nhl-kortteja ala-asteella. Hyvä että sekaan mahtuu.
-Kahta en vaihda...toinen on sukka ja toinen on toinen sukka...
www.samatsukat.fi
Avatar
Tuomas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 12704
Liittynyt: 13 Helmi 2002, 02:00
Paikkakunta: Vantaa

Re:

Viesti Kirjoittaja Tuomas »

Onhan se täyttä asiaa toivoa jotakuta raiskattavaksi..

Tuollaisilla möläytyksillä saa helposti sen "asiankin" unohtumaan vaikka olisi kuinka fiksuja mielipiteitä.
Alfa 75 3.0 V6 America
"For those who enjoy the pleasure of driving over the practicalities of mere transportation" (Motorweek)
Alfa 156 JTS
Vectra B
Superi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1146
Liittynyt: 10 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Superi »

Zeni kirjoitti:Huomaa kyllä hyvin ettet sinä tai Superi joudu tilanteeseen jossa läsnä voisi olla "ikäviä" maahanmuuttajia.
:peukku: Hyvin tiivistetty :peukku: Mahdoitko lainkaan lukea mitä tuossa parilla viimeisellä sivulla on kirjoitettu?

Täytyy myöntää, että minä en ole koskaan sammunut minihameessa Kaisaniemen puistoon, ehkä sinunkin pitäisi vähentää...? Olen mä kerran nähnyt neekerin ja selvisin hengissä, varmaan siksi kun äiti opetti ettei neekereitä tai vammaisia saa tuijottaa eikä osoittaa sormella :hammer:

Ihan jos asiaan palataan, niin en muista ihan hetkeen ottaneeni kantaa maahanmuuton perusteisiin, ja kuten Tuomas, olen vahvasti sitä mieltä, että maamme lainsäädäntöön sopeutumattomien ei-kansalaisten palautukset/karkotukset ovat aivan perusteltuja. Maahanmuuttajien enemmistö ei kuitenkaan ole tullut tänne raiskaamaan ja viiltelemään uhriensa sukuelimiä (kun tämä tuntuu nyt olevan niiiiin tapetilla), vaan näemmä ajamaan yöbusseilla hyvinvoivia ja työteliäitä natiiveja sekä siivoamaan toimistoja. Eikä näillä nykyasenteilla kukaan maahanmuuttaja tai heidän jälkeläisensä pääse muuta tekemäänkään.
Avatar
Timonen
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 19476
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Timonen »

Tuomas kirjoitti:Onhan se täyttä asiaa toivoa jotakuta raiskattavaksi..

Tuollaisilla möläytyksillä saa helposti sen "asiankin" unohtumaan vaikka olisi kuinka fiksuja mielipiteitä.
Itse asiassa minunkin mielestäni olisi toivottavaa, että mikäli mamu tekee raiskauksen, niin kohteena olisi joku, joka on edistänyt humanitaarista eli ei-työperäistä maahanmuuttoa.

En siis yllytä ketään toimimaan noin, totean vain, että toivoisin sitä. Jos mamu silpoo raiskauksen jälkeen naisen tavaran tarkoituksenaan häpäistä naista vielä lisää, kuten muistaakseni Oulussa tapahtui, niin ennemmin tuo saisi tapahtua em. henkilöille, kuin tavan tallaajalle. Parempi olisi tietenkin, jos mitään tuollaista ei ylipäätään tapahtuisi.



Työperäistä maahanmuuttoa vastaan minulla ei ole mitään. Minulla on ollut useita mamu-työtovereita, mm. Venäjältä, Virosta, Thaimaasta, Vietnamista, Intiasta ja Turkista. Todella ahkeria työntekijöitä! :peukku: Ravintola-alallakin on runsaasti mamu-yrittäjiä, eikä siinä mitään. Hyvä, että heillä on intoa ja yritteliäisyyttä ryhtyä yrittäjiksi!

Eri asia sitten nämä humanitaarisen maahanmuuton kautta tulleet pakolaiset. Osa heistä on varmasti ns. elintasopakolaisia. Ei aikomustakaan työllistyä, vaan elää Suomen valtion elättinä. Ei opiskella suomea, ei haluta "kotoutua" Suomeen ja elää Suomen lakien mukaan.

Saksassahan mamut (turkkilaiset) jo vaativat/ehdottelevat, että he saisivat keskuudessaan käyttää omaa islamilaista lakiaan... Englannissa se taitaa olla jo totta?

Väkivalta- ja seksuaalirikoksiin syyllistyneet mamut tulisi kerrasta laittaa maitojunaan, persona non grata -leima otsassa. Tietenkin vankeusrangaistuksen kärsittyään. Samaa voisi ehkä myös soveltaa mamujen jälkeläisiin, mutta siinä olisi mitä luultavimmin ylitse pääsemättömiä ongelmia.


Se myös on kumma, kuinka maahanmuuttajia tulee ymmärtää, hyväksyä heidän tapansa ja kulttuurinsa, se kun rikastaa Suomenkin kulttuuria. Eikö heidän tulisi ymmärtää ja hyväksyä meidän tapamme ja kulttuurimme? Sekö on sitä paljon puhuttua kotoutumista?
Maassa maan tavalla... :wink:

Mitä olen itse ulkomailla käynyt, niin olen pyrkinyt etukäteen ottamaan selvää ko. maan tavoista jne, ja noudattamaan niitä sitten paikan päällä. Ihan kohteliaisuussyistä.
Toisaalta on myös hyvin ymmärrettävää, että mamut haluavat säilyttää omia tapojaan ja vaalia kulttuuriaan, mutta sen on oltava toissijaista valtakulttuuriin ja lainsäädäntöön nähden.

Mutta on humanitaariselle maahanmuutolle myös jonkinlainen moraalinen velvollisuus. Mutta sen tulisi koskea todellisia pakolaisia, siis Geneven sopimuksen määrittelemiä.
Vectra B X25XE Sport -98, Vectra A C25XE CDX -94 ja Ascona C C20NE Irmscher Sprint -87 (projekti)

Vuokraan V6-jakohihnanvaihtotyökalusarjaa
Avatar
Veikka
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 11071
Liittynyt: 19 Marras 2005, 08:57

Re:

Viesti Kirjoittaja Veikka »

Menee käymään ruotsissa, niin tietää mitä on maahanmuuttajat :wink: Ja Suomi seuraa perässä. Ehkä vasta nytten on Ruotsi heräämässä todellisuuteen, mutta taitaa olla liian myöhäistä. Tällä menolla Suomi ehkä 20 vuoden päästä tajuaa että rajat olisi pitänyt pistää kiinni heti. Tänne vittu tullaan nöyränä lakki kädessä pyydellen almuja, mutta sitten ruvetaan heilumaan ja riehumaan, raiskataan ja rötöstellään koko ajan. Mutta mikäs mekkala siitä nousikaan kun yksi somali karkotettiin vittuun täältä ? Kyllä oli koko porukka valmis hyvä ettei mellakoimaan sen takia, mutta mitä se sama porukka teki estääkseen niitä rikoksia jonka takia karkotus tuli ? Ei mitään, ei siis yhtään mitään.

Ja otetaan tämä toinen näkökulma asiaan.

Mites kävis kun joku suomalainen valkonaama ottais ja raiskais naisen Irakissa, tai somaliassa. Montako päivää raiskaaja säilyis hengissä ?? Eläiskö se edes oikeudenkäntiin asti ? Tuskin, miks sitten suomessa pitää kahtoa tuommosta veivuuta helvetti muovipussin lävite, ja vielä kaunistella asioita. Kyllä, on paljon porukkaa mitkä tosiaan tarvii sitä turvapaikkaa. Mutta miks pitää perkele ruveta rötöstelemään kun pääsee Suomeen, ja sitten kun sattuukin tulemaan karkotus niin itketään ja valitetaan joka paikkaan etteivät karkota kun siellä on niin huonot olot jne jne. Aattelisivat pikkuisen ennen kuin tekevät niitä rikoksia.

Toki on paljon tullut Suomeen yrittäjiä, pojot siitä heille, kun viitsivät edes yrittää. Mutta sitten suurin osa on niitä joista ei ole yhtään mihkään.

Rajalla pitäis jo ruveta ottamaan dna näytteet ettei muista maista karkotetut rikolliset pääsis terminaalia pidemmälle.

Serkku puhu jo reilusti yli kymmen vuotta sitten, että mitä touhua se oli Eskilstunassa. Ja ei hyvältä kuulostanut. Ja tuskinpa se on parempaan suuntaan mennyt.

Timosen kirjoitukseen voisi vielä lisätä että:

Jos meidän pitää hyväksyä noitten rukoustornit ja mekkaan pyllistelyt, niin silloin niitten kotimaassa pitäis hyväksyä kristin uskokin :D

Mutta miks meidän pitää hyväksyä joku hunnun käyttö jne jne. Onko meiltä kukaan kysynyt mitään. Kuka näistä asioista oikein päättää ??

Miks nämä huippu kansanedustajat ei käy tutustumassa elämään täällä duunareitten keskellä. Ainiin, mutta niillehän riittä 8 tonnin kk palkka ja assistentit hoitaa kaiken paskan niitten puolesta. Vois nekin joskus jalkaantua seuramaan tätä tilanetta ihan katutasolta.

EDIT:

Nuorisojoukko ryösti miehen Oulussa
Poliisin mukaan he ovat arviolta 20-vuotiaita, noin 180 senttiä pitkiä tummaihoisia miehiä.
Jep jep
Avatar
AkseliTakaveto
'Senator'
'Senator'
Viestit: 394
Liittynyt: 23 Maalis 2005, 12:29

Re:

Viesti Kirjoittaja AkseliTakaveto »

Ja viime yönä täällä "meidän perällä" -> http://www.kaleva.fi/plus/Miesjoukko_ry ... a_782507+0
Avatar
tursas
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4716
Liittynyt: 22 Heinä 2004, 03:00
Paikkakunta: Vantaa

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja tursas »

AkseliTakaveto kirjoitti:Ja viime yönä täällä "meidän perällä" -> http://www.kaleva.fi/plus/Miesjoukko_ry ... a_782507+0
Ne oli tutkinu lompakon ja huomannu, että se on tyhjä, huono poka ja suuttunu siitä, hah, hah, huono vitsi... :no:
Avatar
myrkky
'Senator'
'Senator'
Viestit: 885
Liittynyt: 31 Touko 2005, 01:42
Paikkakunta: Ovensuu

Re:

Viesti Kirjoittaja myrkky »

Kuva

Lähdettä summille, eli ei ole hatusta repäistyä rasistista propagandaa.
http://www.maailma.net/jasenet/suomen_u ... ys?page=25
"Pienelläkin rahasummalla on suuri merkitys, esimerkiksi nepalilaisen tytön kouluvuoden hinta on 12 euroa."

Ja tuo 57k€ /v / alaikäinen turvapaikanhakija tuli ihan YLE:n kertomana.
Avatar
TJT
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 21201
Liittynyt: 16 Helmi 2003, 02:00
Paikkakunta: Espoo

Re:

Viesti Kirjoittaja TJT »

^Mitä nyt johonkin nepaliin rahaa työntämään ;)

Kuva
"ON ERI ASIA TARVITA NIITÄ SAATANAN VALOJA, KUIN TAAS SE, ETTÄ OMAT VALOT AUTTAISI ASIAAN NIINKUIN NIITTEN KUULUISI! -Jiri
Avatar
-JPA-
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4200
Liittynyt: 23 Maalis 2006, 23:11
Paikkakunta: Tesoma Tampere
Viesti:

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja -JPA- »

TJT kirjoitti:^Mitä nyt johonkin nepaliin rahaa työntämään ;)

Kuva
:food: :kahvia:
-Kahta en vaihda...toinen on sukka ja toinen on toinen sukka...
www.samatsukat.fi
Avatar
Jossi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1478
Liittynyt: 10 Heinä 2006, 09:59
Paikkakunta: Joensuu

Re:

Viesti Kirjoittaja Jossi »

Tähänkö viitataan noissa ylemmissä viesteissä?

KKO: Tukien hakeminen väärillä oleskelulupatiedoilla ei ollut rikos

ja KKO:n päätös

Hmmm...mielenkiintoinen päätös.
Mitä järkeä on tehdä töitä tässä yhteiskunnassa? Raataa pienellä palkalla ja polttaa itsensä loppuun. Tehköön ne töitä, jotka haluavat, niin minä elän yhteiskunnan tuella ja vapaa-aikaa riittää... Ei raha ole kaikki kaikessa, elää voi muutenkin.
Avatar
Timonen
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 19476
Liittynyt: 19 Tammi 2003, 02:00
Paikkakunta: Riihimäki

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Timonen »

Jossi kirjoitti:Tähänkö viitataan noissa ylemmissä viesteissä?

KKO: Tukien hakeminen väärillä oleskelulupatiedoilla ei ollut rikos

ja KKO:n päätös

Hmmm...mielenkiintoinen päätös.
Kai tuo ihan lain mukaan meni, eli laissa on porsaanreikä, joka olisi hyvä paikata ERITTÄIN ripeästi ja ottaa takautuvasti esim. vuodesta 2000 käyttöön... :x
Vectra B X25XE Sport -98, Vectra A C25XE CDX -94 ja Ascona C C20NE Irmscher Sprint -87 (projekti)

Vuokraan V6-jakohihnanvaihtotyökalusarjaa
Zeni
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 4124
Liittynyt: 24 Loka 2002, 03:00

Re:

Viesti Kirjoittaja Zeni »

^^ Aika suuria summia jos parissa vuodessa 56Keuroa saa tukia. Tekee pari tonttua per kuu.
-----Zeni-----
"Aluminum, tastes like fear
Adrenaline, it pulls us near"
Jonppa
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1226
Liittynyt: 17 Touko 2005, 16:19
Paikkakunta: Järvenpää

Re:

Viesti Kirjoittaja Jonppa »

^ Laskin ihan samaa... Kannataakohan tässä enää töissä käydäkään? :roll:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time,
but you cannot fool all the people all the time.
-Abraham Lincoln
Superi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1146
Liittynyt: 10 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Helsinki

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Superi »

Zeni kirjoitti:^^ Aika suuria summia jos parissa vuodessa 56Keuroa saa tukia. Tekee pari tonttua per kuu.
A haki yhdessä B:n kanssa sosiaalietuuksia ja toimeentulotukea seuraavasti:
Kansaneläkelaitokselta

1.4.2000 - 31.8.2002 lapsilisää yhteensä 7 488,75 euroa,
3.4.2000 - 3.1.2002 lasten kotihoidon tukea yhteensä 8 708,10 euroa,
20.2.2001 - 3.1.2002 äitiys- ja vanhempainrahaa yhteensä 2 654 euroa sekä
Helsingin kaupungilta

3.4.2000 - 31.1.2002 toimeentulotukea yhteensä 36 872,27 euroa.
Toimeentulotuki pitää sisällään asumiskulut ja periaatteessa kaikki muut kulut (ruoka, vaatteet...) http://www.stm.fi/Resource.phx/vastt/so ... /index.htx, siinä mielessä 1.676 €/kk ei ole niin paljon - sehän perustuu todellisiin kuluihin. Ei tuolla rahalla osteta vuokran ja sapuskan jälkeen Lexusta ja Armania.
Lapsilisä, kotihoidon tuki, äitiysraha ja vanhempainraha kuuluvat tuloista riippumatta kaikille lapsiperheille (riippuen tietysti siitä hoitaako lapsia kotona ym...).

Tässä on kyse yleisestä tukipolitiikasta, ei maahanmuuttajista erityisesti. Tuen hakija olisi saanut nuo tuet ilmeisesti myös ilman väärien tietojen ilmoittamista. Samoin noihin tukiin ovat oikeutettuja ne suomalaiset, jotka eivät katso olevansa sopivia työntekoon. Turussa voit mennä Varissuolle (tai Helsingissä Kontulaan) kysymään moniko oli tänään töissä, ei paljon käsiä nouse :bye:
Lukittu