Sairaaksi jalostettu !!

Tänne kaikki vitsit, hauskat jutut, netistä löydetyt hauskat linkit, autoihin liittymättömät gallupit ja muu vastaava.
jarksi
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3463
Liittynyt: 12 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja jarksi »

Timonen kirjoitti:Mikä on seropi? Jos lyhenne, niin ekana mieleeni juolahti sekarotuinenpiski. Menikö metsään?
Juuri näin.

Noista sairauksista sen verran, että monet rotukoirilla esiintyvät perinnölliset sairaudet puhkeavat suuremmalla todennäköisyydellä juuri mahdollisen aikaisemman sisäsiittoisuuden takia. Tämä johtuu perintötekijöiden niin sanotuista peittyvistä ja dominoivista alleeleista. Eli käytännössä olikohan niin, että jokainen koira "kantaa" mahdollisuuden sairastua johonkin tautiin tuossa peittyvässä alleelissa. Kun se taas saa jälkeläisiä täysin toisesta suvusta olevan koiran kanssa, niin on hyvin todennäköistä että sillä toisella koiralla on tuon saman sairauden "kohdalla" dominoiva alleeli, joka estää taudin ilmenemisen. Jos taas otetaan esim. sisaruskoirat niin molemmilla on tuon taudin kohdalla peittyvä alleeli, jolloin tauti pääsee kehittymään. Tauti siis vaatii kaksi peittyvää alleelia puhjetakseen. Ja jos sattuu tarpeeksi pitkällä aikavälillä tietyllä rodulla olemaan paljon sisäsiittoisuutta, niin sitä suuremmalla todennäköisyydellä jälkeläisiä saavilla koirilla on molemmilla peittyvä alleeli tietyssä kohtaa perintötekijöissään, vaikka ne eivät olisikaan kovin läheisesti tai peräti ollenkaan toisilleen sukua.

Sisäsiittoisuudesta johtuen muistaakseni jollain Venäjän hallitsijasuvulla ilmeni aikoinaan runsaasti verenvuototautia, jossa siis kaksi peittyvää alleelia kohtasivat ja tauti pääsi valloilleen.. Samaten ihmisten hiuksien ja silmien väri määräytyy noiden alleelien perusteella: ruskeiden silmien alleelit dominoivat sinisilmäiset ja tummat hiukset dominoivat vaaleat (muistaakseni menivät noin päin). Tiedän, että tämä silmien ja hiusten väri koskee ihmisiä ja nyt kyse on koirista, mutta samalla tavalla sielläkin toimivat nuo perinnöllisyystekijät.

Seropeilla on siis juurikin se etu puolellaan, että niissä sekoittuu niin monta eri rotua ja kantajaa että on hyvin epätodennäköistä että jotain perinnöllistä tulee ilmi.

Perintötekijöistä lisää Googlen ja Wikipedian kautta. Tässä vain pieni infopläjäys, viisaammat korjatkoon jos meni jotain väärin. Kovasti kuitenkin muistelen että noin se homma pääpiirteissään toimii.

EDIT: Itsellä sekarotuisista vain positiivisia kokemuksia. Eikä se ole koiran vika jos se kytketään pihalle kahden metrin narun päähän räksyttämään, kyllä se syypää löytyy sieltä seinän toiselta puolelta. Että ihan turha sekarotuisia siitä syyttää, kyllä se on m*ulkku isäntä/emäntä joka sen koiran sinne raahaa.
Rouheaa, jämerää, talonpoikais- ja viikinkityyppistä huonekalua ynnä muuta puusepäntuotetta:

www.puustikki.fi
rjm123
'Senator'
'Senator'
Viestit: 537
Liittynyt: 14 Loka 2005, 19:01

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja rjm123 »

HMS77, sinähän ruodit jo kirjoitustani, ja tietty vetäen herneet...
EN tarkoita että seropi olisi arvottomampi, mutta kun jokaisella ei-välttämättä-niin-koiraihmisellä on siihen varaa, valitettavan monesta seropista tulee se pihavahti.
Osuinko jotenkin henkilökohtaisesti arkaan paikkaan, kun noin kivahdit? Sillä jos joskus edes ulkoiluttaisit koiraasi, huomaisit minkätyyppiset koirat siellä narussa elämänsä viettää.
SIIS kerrataan vielä: en tarkoita, että rotukoiran hinta tekisi siitä paremman koiran. Vaan että esim. kennelin omistajalla on varaa valikoida pennuille sopivat "vanhemmat".
Kertoisitko silti ystävällisesti minulle, mistä asiasta minulla ei ole hajuakaan?
Avatar
Juho M-P
OCF Member
OCF Member
Viestit: 16106
Liittynyt: 24 Kesä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kannus

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja Juho M-P »

Sekarotuisen voi pistää uloskin, tosin kuin monet "puudelit". Ja useimmat koirat haukkuu, eikä niitä siksi panna naruun. Valitettavaa on se että "köyhä ja arvelluttava" kansanosa hankkii niitä sekarotuisia, josta seuraa joskus tätä "koira pihalle ja pysyköön siellä" kohtelua, eli välinpitämättömyyttä.

Meillä on ollut/on kolme seropia. Eka eli 12vuotta ilman sairauksia, kunnes tuli sokeritauti ja näkö meni. Oli muuten niin sekanen piski että, näytti kyllä pahasti Labbikselta.

Toinen oli pystykorva/collie. Hyvä luontonen, arka tosin. Haukkui aina, mutta sehän oli perittyä pystykorvalta. Kuoli suolitukokseen 7 vuotiaana. Ei sairauksia.

Nyt viimeinen on labradorin ja pienen münsterinseisojan sekotus. Emoakin katsottiin ja haastateltiin omistajaa. Piti olla erittäin hyväluontoinen suku, ja niinhän se onkin. Koira on kuin ajatus, tottelee kouluttamatta, ei paljon hauku, mutta vahtii kotia. Varsinkin nyt kun on tenava, eli haukahtaa kun ovelle tulee joku "oudolla askelluksella". Ei pure kärpästäkään, antaa ottaa vaikka luun suusta, oli se ottaja kuka tahansa vauvasta vaariin. Saa tenavat retuuttaa yms, jos tympääntyy niin lähtee ulos. Aukoo itse ovet ja ymmärtää puhetta vähän liikaakin. Näyttää ihan labradorilta, on vain suklaanruskea ja pienempi. On muuten helvetin tehokas jätemylly/vanhentuneen ruoan tuhoaja.


Seropia ottaessa kannattaa aina katsoa mitkä on vanhemmat. Jos kotikoiraa ottaa, niin ei missään nimessä mitään metsäkoiraan vivahtavaa rotua, vaan palvelupuolelta molemmat vanhemmat. Liian usein näkee niitä jotka ottaa pystykorva/karhukoira sukuisen seropin, joka ei sitten yllättäen sovellu ollenkaan kotikoiraksi. Sitten ne on siellä pihalla narun päässä kun eivät sisällä viihdy.




Ja oikein rotukoirat... Pojan kummin 2v sakemanni piti lopettaa aivokasvaimen takia. Alkoi ulostaa sisälle ja oli nolokin siitä eli ymmärsi virheen. Murisi omistajalle, mutta hetkeä myöhemmin häpesi sitäkin. Eli ei voinut hallita itseään. Piikki tuli tällekin. Niin ja maha ei kestänyt kuin tiettyä ruokaa, ja tämä on yleistä aika monella rodulla.
Emännän serkun sakemanni alkoi kans paskoa sisälle ja maha rupes reistaamaan. Ja ikää oli 6v, jotain muutakin sille tuli, nyt en muista. 7,62 lopetti senkin. Mutta luonteeltaan aivan mahtava. Yltiöystävällinen, tenavatkin sai retuuttaa mielin määrin.
Useita 60/70luvun oikeita Opeleita ja käyttikset
Vectra C Wagon 1.9CDTI 150hv OPC Line
Astra H Wagon 1.7CDTI 100hv (500tkm kerhossa)
Avatar
apusähis
OCF Member 2023
OCF Member 2023
Viestit: 2946
Liittynyt: 24 Syys 2005, 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja apusähis »

Meillä on 2 perhoskoiraa (Papillon) Tiku & Taku, veljekset :lollis: Ikää tällä hetkellä 10 vuotta ja hyvin jaksaa lenkillä käydä ja saap syöttää niin vihanneksia, läskiä, kanaa, kalaa, lihaa, riisiä, perunaa, vehnätuotteita, Maitoon tehty makaroonilaatikkokin uppoaa. Eli toisin sanoen mitä ihminenkin syö niin Tiku ja Taku syö kanssa ja paska siitä huolimatta tummaa ja kiinteää :roll:

Kummilla Joensuussa oli labratorinnoutaja, eli 15 vuotiaaksi, viimeisimmät vuodet kummi kantoi koiransa aina ulos toiseksi ylimmästä kerroksesta alas ja sama ylös. Ei Jesse enää jaksanut. Jesse oli niin lutunen koira vaikka jotkut ihmeen lääkitykset päällä, samaan tyylin kuin vanhemmilla ihmisillä on dosetti. Kummilla ei ollut silloin kuin pelkästään Jesse koira. Kyseinen koira sai hautakiven Joensuusta eläinhautuumaalta. Jesse oli hyvä koira...

Samaisella kummilla oli Howavarthin (miten lie kirjoitetaan) koira nimeltään Dixi :lol: Sekin se vaan eli yli kymmenvuotiaaksi ja se vaan kuoli vanhuuteen. Viimeisillään niin ei olisi uskonut että niinkin vanha koira kyseessä. Dixi oli etsimässä kadonneita ihmisiä kummin kanssa metiköistä tai minne lie aina hävinneetkään. Luonteeltaan kyllä lähes kopio labbis. Tosin pikkusta vaille isompi versio vaan. Pienempänä (ala-asteella) sai vetää hännästä, turkista, korvista. Ainut kun kummi aina tokaisi tyyliin Dixi pois, niin koira siirtyi pois :lol: Piilosta ei ollut mitään järkeä olla sellaisen koiran kanssa mikä etsii kadonneita ihmisiä :lollis: Se ei vaan toimi. Ja hyvät kyydit pulkalla sai kun koiraan sitoi kiinni tahi ihan vaan "ratsasti" kyydissä
Opel Omega B X25xe (Rakas rakoperse)
Opel Vectra C2 OPC
Daewoo Evanda
Avatar
JaspaJami
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1211
Liittynyt: 11 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Urjala, Finland

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja JaspaJami »

apusähis kirjoitti: Sorry OT, että milläs perusteella rotukoira olisi sairaampi kuin seropi? Mietin vaan... :-? Mikä tekee puhtaasta rodusta sairaamman kuin sekotettu? Ei voi käsittää...Mutta jos herrat sanoo että seropi is the best, niin minkäs teet... :arque:

EDITTIÄ sen verran, ei herneitä, ja sitten millä perusteella rotukoirat (näköjään tarkoitetaan kaikkia rotukoiria, että ovat sairaita?) :no:
Huomaa että et myöskään katsellut dokumenttia mistä topic lähti käyntiin.

Ootko koskaan kuullut ihmisistä jotka sikiää liikaa samansuvun kesken? Ihmeellisesti rupeaa sairauksia ilmeneen heillä. Mikäs se britannian hallintoon kuuluva saari on afrikan ja etelä-amerikan puolessa välissä (ei st. helen) joka on kans niin pieni saari pienellä määrällä asukkaita että kun siellä ovat pitkään eläneet niin sairaudet on ruvennut tuleen esiin heissä juuri tästä samasta syystä minkätakia ne tulee koirillakin.

Lisäksi koirissa on se että niille halutaan jalostaa tiettyjä piirteitä, lyhyttä kuonoa, kippuraa häntää etc joka aiheuttaa perinteisten sairausten lisäksi myös epämuodostumia (hengitysvaikeuksia, kieroa selkää, aivoja jotka ei mahdu pään sisään kunnolla etc).
Avatar
mimmix
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3441
Liittynyt: 08 Kesä 2005, 02:26

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja mimmix »

^
Mutta ei silläkään autuaaksi tulla että yhdistetään se kippurahäntänen kaunotar ja lyttykuononen kulkuri ja sanotaan että siinon sulla nyt sekarotusia pentuja, on terveitä.

"Sairaaksi" jalostettujen rotujen suosiminen on jokaisen oma eettinen päätös. Vaikka yleisimmät koirarodut ovatkin sairaita, on olemassa myös rotuja joilla perinnöllisiä sairauksia/rakenteellisia vaivoja ei ole. Itselläni on kaksi rotukoiraa suhteellisen sairaasta rodusta (vaikka omat on terveystestatuista vanhemmista ja terveenä pysyneet), ja paljon olenkin sitä miettinyt että jos olisin parempi ihminen, olisin päätynyt johonkin vähemmän jalostettuun rotuun. Mutta itsekäs kun olen, valitsen mieluummin ihastuttavan luonteen ja hajuttoman turkin josta ei irtoa karvaa.
Always be yourself
unless you can be a unicorn
then always be a unicorn
Avatar
apusähis
OCF Member 2023
OCF Member 2023
Viestit: 2946
Liittynyt: 24 Syys 2005, 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja apusähis »

JaspaJami kirjoitti:
apusähis kirjoitti: Sorry OT, että milläs perusteella rotukoira olisi sairaampi kuin seropi? Mietin vaan... :-? Mikä tekee puhtaasta rodusta sairaamman kuin sekotettu? Ei voi käsittää...Mutta jos herrat sanoo että seropi is the best, niin minkäs teet... :arque:

EDITTIÄ sen verran, ei herneitä, ja sitten millä perusteella rotukoirat (näköjään tarkoitetaan kaikkia rotukoiria, että ovat sairaita?) :no:
Huomaa että et myöskään katsellut dokumenttia mistä topic lähti käyntiin.

Ootko koskaan kuullut ihmisistä jotka sikiää liikaa samansuvun kesken? Ihmeellisesti rupeaa sairauksia ilmeneen heillä. Mikäs se britannian hallintoon kuuluva saari on afrikan ja etelä-amerikan puolessa välissä (ei st. helen) joka on kans niin pieni saari pienellä määrällä asukkaita että kun siellä ovat pitkään eläneet niin sairaudet on ruvennut tuleen esiin heissä juuri tästä samasta syystä minkätakia ne tulee koirillakin.

Lisäksi koirissa on se että niille halutaan jalostaa tiettyjä piirteitä, lyhyttä kuonoa, kippuraa häntää etc joka aiheuttaa perinteisten sairausten lisäksi myös epämuodostumia (hengitysvaikeuksia, kieroa selkää, aivoja jotka ei mahdu pään sisään kunnolla etc).
Huomaa tekstistä "itseasiassa" -tyylin :lol: Että ei pahalla...

edittiä sen verran, meillä on juurikin kyseinen kippurahäntäinen, medium kuonoinen rotukoira. Ja näillä mennään mitä on tarjolla :lollis: Ja jos siun mielestä seropi on parempi niin sitten se on siulle parempi, mutta me halusimme rotukoiran niin me myös otimme rotukoiran. Ja siun tekstistä päätellen varmaan kaikkein sairain rotu mitä on olemassa minkä me otimme.
Opel Omega B X25xe (Rakas rakoperse)
Opel Vectra C2 OPC
Daewoo Evanda
Avatar
JaspaJami
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 1211
Liittynyt: 11 Maalis 2004, 02:00
Paikkakunta: Urjala, Finland

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja JaspaJami »

apusähis kirjoitti:
JaspaJami kirjoitti:
apusähis kirjoitti: Sorry OT, että milläs perusteella rotukoira olisi sairaampi kuin seropi? Mietin vaan... :-? Mikä tekee puhtaasta rodusta sairaamman kuin sekotettu? Ei voi käsittää...Mutta jos herrat sanoo että seropi is the best, niin minkäs teet... :arque:

EDITTIÄ sen verran, ei herneitä, ja sitten millä perusteella rotukoirat (näköjään tarkoitetaan kaikkia rotukoiria, että ovat sairaita?) :no:
Huomaa että et myöskään katsellut dokumenttia mistä topic lähti käyntiin.

Ootko koskaan kuullut ihmisistä jotka sikiää liikaa samansuvun kesken? Ihmeellisesti rupeaa sairauksia ilmeneen heillä. Mikäs se britannian hallintoon kuuluva saari on afrikan ja etelä-amerikan puolessa välissä (ei st. helen) joka on kans niin pieni saari pienellä määrällä asukkaita että kun siellä ovat pitkään eläneet niin sairaudet on ruvennut tuleen esiin heissä juuri tästä samasta syystä minkätakia ne tulee koirillakin.

Lisäksi koirissa on se että niille halutaan jalostaa tiettyjä piirteitä, lyhyttä kuonoa, kippuraa häntää etc joka aiheuttaa perinteisten sairausten lisäksi myös epämuodostumia (hengitysvaikeuksia, kieroa selkää, aivoja jotka ei mahdu pään sisään kunnolla etc).
Huomaa tekstistä "itseasiassa" -tyylin :lol: Että ei pahalla...

edittiä sen verran, meillä on juurikin kyseinen kippurahäntäinen, medium kuonoinen rotukoira. Ja näillä mennään mitä on tarjolla :lollis: Ja jos siun mielestä seropi on parempi niin sitten se on siulle parempi, mutta me halusimme rotukoiran niin me myös otimme rotukoiran. Ja siun tekstistä päätellen varmaan kaikkein sairain rotu mitä on olemassa minkä me otimme.
Tuota, itselläni on Kleinspitz. Eli tuon näköinen: http://www.laques.net/images/13.5.07-viivi.jpg
En ole tutkinut paljoakaan että kuinka pilalle jalostettu koirarotu on, kippurahäntä yms on silläkin, mutta ei se ainakaan ole rotu sieltä pahimmasta päästä. Ja itselläni on ollut vain rotukoiria, lapsesta asti. Tyttöystävällä on 2 seropia.

Ja juu kuten Mimmix tuossa totesi, niin toki asia on näin. Jos kaksi sairasta koiraa risteytetään niin ei siitä toki tervettä lopputulosta tule.

Mutta siis, mitä olen koirian katsellut niin kyllä noi seporit milestäni pidemmän päälle on terveitä ollut. Kyllähän tuon eläinten pilalle jalostamisen tunnustaa suurinosa eläinlääkäreistäkin.
Avatar
apusähis
OCF Member 2023
OCF Member 2023
Viestit: 2946
Liittynyt: 24 Syys 2005, 19:24
Paikkakunta: Joensuu

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja apusähis »

^^ Juu juu, meillä on Mittelspitz :lol: :lol:
Opel Omega B X25xe (Rakas rakoperse)
Opel Vectra C2 OPC
Daewoo Evanda
Avatar
mimmix
'Diplomat'
'Diplomat'
Viestit: 3441
Liittynyt: 08 Kesä 2005, 02:26

Re: Sairaaksi jalostettu !!

Viesti Kirjoittaja mimmix »

^^^^
LOL
Always be yourself
unless you can be a unicorn
then always be a unicorn
Vastaa Viestiin