kadett sähköongelma.

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
maaklu
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 21 Heinä 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja maaklu »

tuleekohan tämä oikeaan paikkaan...

Meinaa mennä hermot kadetin sähköjen kanssa, ja ajattelinpa kokeilla tätä foorumia, jospa olisi apua.

Auto on Opel 1.3 kadett caravan vuosimallia 88, ja siihen on jälkiasennettu Irmscher ruisku.

Ongelman kuvaus: Autossa ei virrat tule päälle avaimesta kääntämällä, eli mittaristossa ei syty mikään valo (paitsi käsijarruvalo, jos jarrun vetää päälle). Auto ei starttaakaan, eikä lähde lykkäämälläkään käyntiin. Auton sai vielä lykkäämällä käyntiin viikko sitten, kunhan vain käänteli avainta edestakaisin niin kauan kunnes valot syttyivät mittaristoon, ja sitten lähti lykkäämällä käyntiin.

Mielestäni ongelma näytti johtuvan virtalukon pohjasta, vaan eipä uusi auttanut asiaan. Ehkä maadoitus ontuu jostain, mutta mistähän sitä kannattaisi yrittää korjailla.

Vihjeitä?

t.aki
Avatar
zoomer
OCF Member 2020
Viestit: 1460
Liittynyt: 14 Heinä 2003, 03:00
Paikkakunta: Kiikka

Viesti Kirjoittaja zoomer »

Tsekkaapa Moottorin ja korin välinen maadoitus!
Avatar
FC
'Senator'
'Senator'
Viestit: 627
Liittynyt: 19 Marras 2002, 02:00
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja FC »

Yksi tyypillinen vianaiheuttaja on virtalukon pohja.

<font size=-1>[ This Message was edited by: FC on 2003-07-21 14:18 ]</font>
maaklu
'Agila'
Viestit: 7
Liittynyt: 21 Heinä 2003, 03:00

Viesti Kirjoittaja maaklu »

Kiitoksia äetsään! Se todellakin oli maadoitusvika. Olin kyllä zoomaillut tätä rungon ja koneen välissä olevaa lattakaapelia, vaan totesin mielessäni, että "hyvältähän tuo näyttää". Koeajossa ilmeni vielä, että pikku nykiminenkin jäi pois, mutta epäselväksi jäi, minkä ansiosta. Nimittänin käynnistysvikaa etsiessäni roplasin ruiskun releelle tulevia piuhoja, ja ne olivat todella hapettuneita, ja irtoilivat itsestään, kun käänsin releen ylösalaisin. Ja vihreätä oksidia oli millin kerros joka paikassa. Hapettumisen astetta kuvaa, että ruiskun releen yksi jalka katkesi, relettä poisotettaessa. Onneksi sain pikku patentilla liitoksen toimimaan.

Jossain netin palstoilla on korostettu liitinten ja maadoituksen tarkistusta, ja näillä kokemuksilla minäkin suosittelen näitä konsteja nykymis- ym. vikojen korjaamiseksi.

Vielä kiitoksia! Opel toimii nyt hienosti :smile:
Vastaa Viestiin