Metaani kirjoitti:EU on asettanut tavoitteeksi, että vuonna 1012 uusien autojen keskimääräinen CO2 tuotanto olisi 130 g/km. Moottoriteknisesti tavoite on naurettavan helppo, sillä useat nykyisetkin automallit pystyvät sen alittamaan. Autonvalmistajille 130 g/km on kuitenkin liikaa – erityisesti saksalaiset autotehtaat vastustavat tätä: Porsche, BMW ja Daimler (Mercedes Benz) etupäässä. Niiden ehdotus on, että hiilidioksidipäästöt olisivat sidoksissa auton painoon: mitä enemmän auto painaisi, sitä enemmän se saisi kuluttaa. Kyseiset autovalmistajat ovat keskittyneet valmistamaan tehokkaita ja suuria autoja, joten heillä on huoli tulevaisuudestaan.
Suomalaiset ostavat edelleen liian tehokkaita ja suuria autoja. Muualla Euroopassa menevät pienet autot hyvin kaupaksi. Muutama vuosi sitten kysyttiin autonostajilta, mitä he pitävät tärkeänä: hiilidioksidipäästöt sijoittuvat sijalle 15. Muutos on kuitenkin tapahtunut, ja hiilidioksidipäästöt ovat jo sijaluvulla kolme. Auton mukavuus ja ajettavuus ovat vielä edellä. Vuonna 2006 myytyjen autojen keskimääräiset CO2-päästöt olivat 179,26 g/km ja vuonna 2007 177,36 g/km - tänä vuonna tammikuussa 166,3 g/km ja elokuussa 161,6 g/km. Vertailun vuoksi tilaamani Opel Combo Tour 1.6 CNG maakaasuauton CO2-päästöt ovat 133 g/km. Hiukkaspäästöt ovat 40 kertaa ja typpioksidipäästöt 10 kertaa pienemmät kuin nykyaikaisessa dieselautossa. Combo CNG kuuluu uusien autojen rekisteritilastoissa 4 % puhtaimman auton joukkoon, kun autotallinaapurini Volvo 4 % saastuttavimpien joukkoon.
Autotallinaapurin uusi Volvo on energiankäytöltä erityisen tuhlaava. Elinkaarimallissa Volvo käyttää bensaa 40’254 litraa, ja tuottaa 96’000 kg hiilidioksidia. Esimerkiksi Opel Corsa käyttää 18’248 litraa ja 43’000 kg CO2. Onneksi naapurini ei ostanut Hummeria: 115'670 litraa ja 275’000 kg CO2. Toivotaan EU:lta ryhdikkyyttä, jotta autovalmistajat saataisiin kuriin. Se olisi kuluttajien etu, että polttoainekulutukset puoliintuisivat.
Miten niin suomalaiset ostavat liian isoja ja tehokkaita autoja?? Määrittele ihmeessä mikä on liikaa ja miten voit tietää toisten tarpeet/vaatimukset. Kuulostaa pahasti ympäristöfasismilta, johon ollaan mm. poliittisessa päätöksissä menossa. Sitä paitsi, ei suurimmalla osalla suomalaisia ole edes varaa ostaa isoa autoa, ainakaan uutta sellaista vaan ajavat vanhoilla autoilla, jotkut jopa vanhalla isoilla autoilla.
Jos vertaat Suomen liikennettä esim. Keski- ja erityisesti Etelä-Eurooppaan, niin ota huomioon auton käyttötapojen erot. Ts. jos vertaat esim. milanolaisten ja pariisilaisten autonkäyttöä ja käytettävissä olevaa tilaa suomalaisten vastaavaan, niin ei noita oikein voi vertailla. Yritäpäs sompailla esim. Milanossa (jossa autoja on ihan vitusti) isolla autolla ja parkkeerata se johonkin. Helsingissä se taas onnistuu hyvin, sillä tilaa on ja autoja on vähän. Muualla valitaan erilaisia/erikokoisia autoja käytettävissä olevan tilan (tai sen vähyyden) takia, ei niillä ole hiilidioksidit mielessä. Italialaiset valitsevat autonsa myös aika pitkälti ulkonäön takia, joskus tosin jeesustelevat hiilidioksideista, mutta se jää puheen tasolle. Ei ole pitkä aika, kun eräs italialainen työtoverini puhui koko "carbon footprintistä", mutta halusi kuitenkin työautoksi Porschea. Samoin yksi englantilainen työtoverini teki todellisen "ympäristöteon": hän oli niin huolissaan ympäristöstään, että vaihtoi bensiinikäyttöisen X5:n Bemarinsa X5-dieseliin. Kirkkain silmin väitti olevan ympäristöihmisiä
Ymmärrään toisaalta huolesi hiilidioksidipäästöistä, mutta en ymmärrä kuitenkaan tuota toisten tuomitsemista. Sun vaan pitää itse ajaa sitten esim. juuri maakaasuautolla, mutta turha on muita "syyllistää". Pitää myös muistaa, että ei suomalaiset, joita on hirvittävän vähän maailmassa, voi yksinään pelastaa maailmaa. Aloittakoon Kiina, Intia, Australia, Jenkit, Venäjä ym. todelliset saastuttajat nämä talkoot ensin. Liitytään sitten mukaan, kun Suomenkin panos kokonaispäästöissä näkyy jotenkin.