unique kirjoitti:ata kirjoitti:Sinulla on nuo perustelut aika näkymättömissä? Olet vain siis päättänyt että sinun mielestäsi viritetty Turbo-Calibra ei ole erikoinen ja sellaisen myyminen tai myydessä sanominen erikoiseksi on epätoivoista? Ja se riittää perusteluksi?
No eikö se riitä?
Nettiautossakin on tällähetkellä tarjolla 14 turbo calibraa..Kuinkas monta niitä yhteensä on suomessa?
Se evo-500 on taas erikoinen..Sellanen auto johonka ei törmää kerran viikossa..
Älä ata harmittele, onhan sulla se erikoinen keltainen ls1 v8 5.7.
Eikä edelleenkään pinohiirelle mitään vittuiluja, varsin herkullisen olonen calibrahan tuo on 
No se Nettiauton tilanne on just sitä Monacon Ferrarinäkymää eli niitä on tuotu liian nopeasti liian monia ja usein vain myytäväksi. Eikä se niin toimi.
On muuten tuo Calibra Turbo automallina paljon harvinaisempi maailmanlaajuisesti kuin tuollainen Pontiac GTO... Pelkästään 04-mallisia GTO 5,7:ja on tehty enemmän kuin Calibra Turboja yhteensä viiden vuoden aikana... ja GTO:iden päälle toki vielä Monarot ja Lumina SS Coupet... Tietysti tässä maanosassa GTO on harvinainen, ja onhan niitä Amerikassakin vähemmän kuin vaikka samanikäisiä Corvetteja eli on se sielläkin harvinaisehko, muttei silti maailmanlaajuisesti yhtä harvinainen automalli kuin se Calibra Turbo. Toki Calibroita yhteensä kaikilla koneilla on tehty moninkertainen määrä kuin GTO:ita tai Monaroita että korimallina Calibra ei ole niin harvinainen. Harmi kun Opel ei ole julkaissut tarkkoja tekniikka-, väri- ja vuosimallikohtaisia valmistusmääriä. Mutta noiden turbo-neliveto-Opelien kokonaismäärät ovat tiedossa ja ne ovat pieniä verrattuna melkein mihin vain sarjatuotantoautoon.
Mutta ei viritetyn coupen myyminen välttämättä ole ihan läpihuutojuttu. Pitäisi tuo omakin Calibra yrittää myydä jossain vaiheessa pois kun on vähän ylimääräiseksi jäänyt eikä ole tilaa säilyttää sitä itse.
Tuo liikenteessä törmääminen on enemmän kiinni siitä missä asuu ja pyörii ja millaisia autoja alueella muilla on kuin siitä onko joku automalli erikoinen. Esimerkiksi vaikka pelkästään tänään on ihan liikenteessä tullut nähtyä mm. Skyline, useita Mitsu Evoja, useita Supria, useita M3:sia (ja lukemattomia muita coupe- ja avobemareita), Corvetteja useampia jne. ja vain 1 Calibra, mikä sekään ei ollut Turbo 4x4 (vaan yhtä harvinainen V6) ja silti joku Corvette, Skyline tai Supra ei ole ihan tavallinen auto. Moni noista silti yleisempi kuin Calibra Turbo.