ekto kirjoitti:Ei välttämättä kannata laittaa kovin epäherkkiä (esim. 100w ja ylemmäs) radion taakse. Jää desibelit vaisummaksi vaikka äänenlaatu saattaisikin olla hitusen parempi... Sieltä radiosta kun ei tule niitä watasia niin hirveästi. Toki jos tarkoitus on sitten joskus laittaa vahvari, niin tällöin kannattaa miettiä noita isompiakin...
Desibelejä ei niinkään kaivata, vaan enneminkin äänenlaatua...
Enochian kirjoitti:Miten olisi Infinity Reference 5010CS, tosin on 5 1/4" erillissarja eikä 6,5" mutta hinta/laatusuhteeltaan aika pätevä. Hifikulma myy 159€ nettisivujensa mukaan
Enochian kirjoitti:Miten olisi Infinity Reference 5010CS, tosin on 5 1/4" erillissarja eikä 6,5" mutta hinta/laatusuhteeltaan aika pätevä. Hifikulma myy 159€ nettisivujensa mukaan
Enochian kirjoitti:Miten olisi Infinity Reference 5010CS, tosin on 5 1/4" erillissarja eikä 6,5" mutta hinta/laatusuhteeltaan aika pätevä.
Ennemmin vaikka Rainbow SAX 265.20 150€
Itselleni päädyin tilaamaan nuo Infinityt 59€ hintaan, Infinityn laatu on ollut ainakin tähän asti itselleni riittävä ja nuo sattuvat sopimaan suoraan syslerin orggiskajareiden tilalle.
pasik77 kirjoitti:Osta vaikka mammuttimarkkinoilta ihan normit 3-tiet ja sorvaat ne hattuhyllylle ja sillä hyvä. varastat johdot niille alkuperäsistä takakaiuttimista ja edes pauhaa lisäks ne vakiot nii kyllä on hyvä mieli jonki aikaa.
Mut jos ihan oikeesti haluat ääneen parannusta, niin eteen 2-tie erillissarja ja taakse piisaa ihan vakio kaikattimet varmastikin, koska pääasiallisesti äänen on tarkoitus tulla edestä. http://powerset.fi/autohifi/focal/165vr.html
Siinä muutama varteenotettava vaihtoehto eteen asennettavaksi. Muista sitten vaimentaa ovipahvi ja ovi kunnolla, ja kiinnittää kaiuttimet kunnolla. Muuten menee uudet elementit "hukkaan".
Vala täyteen betonia... Eikun siis esim. ulkopellin sisäpintaan bitumimattoa ja samalla tavaralla kannattaa myös tukkia sen sisemmän pellin kaikki aukot. Tuo aukkojen tukkiminen jämäköittää mukavasti toistoa.
Jussi V kirjoitti:Vala täyteen betonia... Eikun siis esim. ulkopellin sisäpintaan bitumimattoa ja samalla tavaralla kannattaa myös tukkia sen sisemmän pellin kaikki aukot. Tuo aukkojen tukkiminen jämäköittää mukavasti toistoa.
kannattaa ostaa vaikka vibroplastia. Sitä saa monesta hifiliikkeestä, kärkkäiseltä jne.... paketissa on muistaakseni 0.8m2 joka maksaa n.35€. Se on helpompi asentaa kuin normaali bitumimatto, eikä tarvitse lämmittämistä asennettaessa.
Tuossa esimerkki etuovien vaimentamisesta http://www.kalliojarvi.net/ibiza/vaimen ... nnus-7.htm
Mutta jos haluat kuitenkin nähdä enemmän vaivaa ja päästä halvemmalla, niin esim. motonetistä saa neljä milliä paksua bitumilevyä. Paketti tais maksaa 20€ ja se pitäis kyllä oviin piisata.