Jokseenkin motivaatio katosi kun sain kuskin puolen valmiiksi ja massan päälle. Menin toiselle puolelle koputtelemaan puuta, eiku lahoa. SAMA PASKA SE SIELTÄ OLI. Vaikka kuinka oli uskotellut ettei se ole niin paha ollenkaan. tämä olisi voinut olla siellä kun vähän tökki. http://edu.joroinen.fi/~xavier/kuvia/paska.jpg
Huomenna kaikki irti ja mahdollisimman äkkiä romumies hakemaan hylsy ettei tule katumapäälle.
Taidan ostaa ihan oikean auton tämän käyttis rojektin tilalle. (sellaisen käyttiksen mikä liikkui eteenpäin mieleisellä tekniikalla jo tehtaalta lähtiessään)
Mutta jää mulle akselit, kone, loota, valot, lokarit, ovet, sisusta ja kaikki! Jos joskus parempi aihio. Toisaalta tekniikasta on hierottu jo kauppaakin.
Pari tuntia pulttipyssyn papatusta ja auto oli valmista kuraa. Käyttö karahkasta laukes kytkin kun vedin hylsyn tallista ulos. Rauhaa sillekin.
the end, kuvia ehkä joskus.
Tekniikka myynnissä jos jotakuta kiinnostaa.
Eli
-a mantan akseli lukko, 3.66 välitys, äänetön ja toimiva. city/caravan kadetti sopiva. korikiinnike mallia kadett (akseli mahdollista vielä muuttaa sopimaan vaikka mihin)
-c kadett boxattu 100%ruosteeton etupalkki, tukivarret, omegan uudet jarrut uritetuilla levyillä.
-jarruletkut+putket, omegan pääsylkky+1.2 kadetin tehostin
-1.6 ohc, männistä siipastu 0.5mm monttua matalammaksi, uudet laakerit, hoonautettu, kampura mitattu, koekäytetty.
-b asconan aski+koppa, sopii koneeseeen (sorvattu) ja onkin siinä kiinni. Kiinnikkeet + kummi uutta
-uus laturi!
-c kadett sopiva kardaani, eli siis lyhennetty.
Tonnin lyö pätäkkää niin pääsee pulttailemaan tekniikkaa johonkin vähemmän mätään!
Kannattaako tuota nyt "pikku" mätähommien takia harvinaista koppaa ihan paalata?? Mulle nuo mätä hommat on ihan arki päivää ollut oman asserin kanssa, eikä se mieltä paina kun miettii auton ikää.
Hommaa joku seitkyt luvun pösö tai mitsu niin tiedät mitä on mätä hommat, osa niistä kun oli kymmen vuotiaina niin lahoja ettei kannattanut enää ruveta hitsaamaan
Kyl määki niin kauhiast huonoist autois kärssii sain.