Calibra korkeapäästöisellä moottorilla?

Keskustelua Opeleista
Vastaa Viestiin
Avatar
Viper
'Admiral'
'Admiral'
Viestit: 244
Liittynyt: 15 Syys 2002, 03:00
Paikkakunta: Savonlinna

Viesti Kirjoittaja Viper »

Kaipaisin faktatietoa seuraaviin mieltä askarruttaviin kysymyksiin:

Onko calibraa valmistettu 20ne tai 20xe moottorilla, eli toisinsanoen korkeapäästöisellä moottorilla? Jos tuon saksasta esim. c20ne moottorilla varustetun auton, jossa ei ole katalysaattoria, voinko rekisteröidä auton suomessa korkeapäästöiseksi? Vaikuttaako alkuperämaan päästötyypitys asiaan?

Ainakin vaatimuksenmukaisuustodistus rajoittanee mahdollisuuksia päästöluokan valinnassa. Olen törmännyt mobile.dessä calibroihin, joissa ei ole mainintaa katalysaattorista. Kuitenkin muistan jossain nähneeni listan, jonka mukaan kaikki calibran moottorit olisivat vähintään c päästötyypityksellä. Suomessa ei ilmeisesti ole yhtään alkuperäistä korkeapäästöiseksi rekisteröityä calibraa?

Toinen kysymys koskee jarruja. Eli onko calibraa valmistettu ilman abs jarruja? Kaikki yksilöt joihin olen törmännyt ovat olleet abseilla varustettuja.
Avatar
ata
OCF Yhteyshenkilö
OCF Yhteyshenkilö
Viestit: 15937
Liittynyt: 30 Tammi 2002, 02:00
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ata »

Ainakaan Opel Model Range-cd-rom ei tunne Calibraa ilman kattia ja ABS-jarruja. Tuo nyt ei ole mikään sitova tai absoluuttisen luotettava lähde kuitenkaan. Mutta sen mukaan Calibra (1990-1997, 238 647 kpl) olisi aina vähäpäästöinen sekä ABS-jarruilla varustettu mallista tai moottorista riippumatta.
Opel Calibra 2.0 16V Turbo 4x4 C20LET '92 - Pontiac GTO 5.7 V8 LS1 '04 (Holden) - Pontiac Tempest 2d HT Coupe V8 5.8 '70
Vastaa Viestiin