Sivu 1/2
Moottorin äänet kuuluu kaiuttimista!? :D
Lähetetty: 08 Elo 2005, 09:51
Kirjoittaja ooppeli123
Mikähän mahtaa olla ku moottorin äänet alko kuulumaan takakaiuttimista, muttei eestä? auto on Vectra A..
Lähetetty: 08 Elo 2005, 10:09
Kirjoittaja Jussi84
Oisko vialliset rca-kaapelit jos autossa on semmoset, a vectroissa ei yleensä ota kaiuttimet häiriötä kovinkaan helposti.
Lähetetty: 08 Elo 2005, 14:55
Kirjoittaja nuhapumppu
Ootko vaihtanu kaiuttimet? Vahvari käytössä? Jos on niin maadotuksessa vika.
Lähetetty: 08 Elo 2005, 17:42
Kirjoittaja ooppeli123
Ei oo vahvaria.. ja vakio kajarit on paikoillaan (toistaseks

Ei kuulunu ku ostin auton mutta alko kuulua viikon päästä...
Lähetetty: 08 Elo 2005, 18:43
Kirjoittaja nuhapumppu
Tarkista johdot alusta loppuun asti niin eiköhän vika selviä.
Lähetetty: 03 Syys 2008, 14:50
Kirjoittaja kolava
Nostetaanpa aihe uudestaan esille!
Eli itselläni on F Astrassa ongelmana, että moottorin äänet (kierrokset esimerkiksi) kuuluvat kaiuttimista. Myös kuuluu sellainen poksahdus kun jarruvalot syttyy tai laittaa vilkun päälle.
Ongelma on siitä jännä, että se esiintyy yleensä vasta jonkin ajan kuluttua ajon aloittamisesta ja tuntuu voimistuvan mitä pidempään sen antaa vinkua. Mutta häiriöäänet tuntuisi katoavan hetkeksi aina töyssystä ajaesta. Ennen näitä ääniä ei ole kuulunut.
Minulla on vahvistin jossa on etukajarit ja subbari kiinni ja takakaiuttimet ovat vain mankassa kiinni. Olen kokeillut vaihtaa subbarin ja etukajareiden rca piuhat keskenään, mutta tuo ei auttanut.
Asialla on aika kiire saada kuntoon, huomenna viimeistään!! Joten, kiitos, auttakaa.
Lähetetty: 03 Syys 2008, 18:04
Kirjoittaja rjm123
Toi vois olla jonkinsortin maavikakin... Katoppas, tuleekos soittimellesi riittävän hyvä maa, sama peli myös vahvarille.
Lähetetty: 03 Syys 2008, 18:34
Kirjoittaja mehtis
kaverilla oli vanha coupe mitsu (malli ei nyt tuu mitenkään mieleen). siinä alako kuuluumaan semmonen napina kajareista ku auto oli käynnissä. syynä oli uudet ngk:n tulpan johot

Lähetetty: 03 Syys 2008, 20:40
Kirjoittaja kolava
Joo'o. No maavikaa minäkin ehkä epäilisin eniten. En vaan tiedä oikein, koska maajohdotus ei ole muuttunut miksikään ja nyt yhtäkkiä sitten on alkanut häröileen. Vahvarin maapiuha on melko tanakkaa, sellaista oliko se nyt 16mm2 (sormen paksuista suunnilleen), ja se on kolmisen kymmentä senttiä pitkä. Mankan maapiuha taas on se peruspiuha mikä vanhassakin mankassa oli. Siihen en ole koskenut. Onkohan se nyt jotain 1,5mm2?
Joo ja tulpat kyllä vaihdoin (samat kuin vanhatkin) tuossa muutama tuhat kilometriä sitten, mutta siitäkin on nyt kuitenkin jo aikaa. Tulpan johdoille en tehnyt mittään.
Lähetetty: 03 Syys 2008, 22:21
Kirjoittaja rjm123
Eiköstä mankan koppa oo myöskin maissa- sellasta voisit kokeilla, että nappaat kiinnityskehyksen ja mankan väliin tilapäis-pitkäaikaismaan. Siis johdon toinen pää johonkin varmasti hyvämaiseen paikkaan... Kokeiles viä piruuttas, että otat rca-piuhat irti vahvarilta- lakkaako vinkunat?
Lähetetty: 03 Syys 2008, 22:43
Kirjoittaja kolava
Ahaa. En tiennytkään, että mankan koppakin on maissa. Hmm... millähän lailla se on maadoitettu? Vai tarkoitatko tässä nyt mankkaa itsessään (siis sitä runkoa) vai sitä kehystä, jossa mankka on kiinni? Eli laittaisin siis lyhkäsen johdon mankan rungosta siihen kiinnityskehykseen kiinni? Onko se kehys sitten johonkin maadoitettu? Mitkähän mahdollisesti olisivat näitä hyviä maadoituspaikkoja tässä hommassa? Eihän tää juttu muuten voi akun maasta olla kiinni, vai?
Joo! Tuo rca-piuhojen irrotus täytyy kokeilla! Se on vaan vähän tyhmää, kun välillä joutuu ajamaan aika pitkäänkin ennen kuin alkaa vinkumaan. Ja sitten ne ihmeen pomput.. nekin on ihan mysteeri... Mutta kiitos paljon jeesistä! Kattelen tuota huomenna!
Lähetetty: 06 Syys 2008, 20:54
Kirjoittaja rjm123
Eikun tarkoitin tolla maajutulla sitä, että se mankan koppa on yhtä kun se mankan maapiuha- ainaskin joissakin merkeissä. Joten ajattelin että se lisämaan veto mankan kuoreen olisi hyvä keino kokeilla, onko sen mankan oma maajohto jotenkin viallinen....
Mites, kun se vinkuna alkaa ja lyöt kunnolla volumee, alkaako mankan näyttö vilkkua basson tahdissa? Jos alkaa, silloin ainakin jompikumpi on vajavainen: joko maadotus tai virtapiuha.
Lähetetty: 06 Syys 2008, 22:42
Kirjoittaja Jumitzu
Molemmat..
Lähetetty: 07 Syys 2008, 12:26
Kirjoittaja CaLis
En tiä si tosta, itellä sai pelkällä soittimella kaikki maholliset sisävalotkin välkkymään basson tahdissa.. Koitin kyllä tuoda virran suoraan akulta sinne, mut ei ollu muistaakseni mitää vaikutusta. Ilmeisesti siis maapuolella se häiriö itellä.. Minkäänlaista vinkumista ei kyl oo sltikää ilmenny.
Eikös se vinkuminen yleensä aiheudu soittimen ja vahvistimen maapuolen potentiaalierosta? =jommassa kummassa huono maadoitus. Jännä juttu tuo vinkuna jos ei kerran oo vahvistinta..
Edit: oho skippasin näköjää sen olennaisen kohdan jotenki.. olihan tässä jäkimmäisessä ongelmassa se vahvistinkin käytössä

Lähetetty: 16 Syys 2008, 20:34
Kirjoittaja HerraIhme
jos kajarit vinkuu kierrosten mukaan niin ongelma katoaa 90% tapauksista laittamalla mankan virtapiuhoihin häiriösuodatin. Jos löytyy vahvari niin suojatut RCA kaapelit ja suurehko konkka mahdollisimman lähelle vahvaria. Jos ongelma ei noilla katoaa niin kajarijohdot pitää suojata myös (joko kallista suojattua johtoa tai nikkarointia ja kiertää kajarijohdon ympärille johdon jonka maadoitta kummastakin päästä. Itse suosittelen ensimmäistä

)