Sivu 1/1

OHC-kannen hieromista

Lähetetty: 04 Heinä 2005, 08:50
Kirjoittaja Tuomas
On tuossa tullut vähän pikku-ohc:n kantta hierottua, josko siitä joskus jotain saisi tehtyä. Kommenttia saa antaa vapaasti, ja jos keksii parannettavaa niin antaa tulla :)

Kanavat on siistitty, erityisesti sieltä venttiilitaskuista. Muotoa ei ole paljon muokattu, mutta jonkin verran kyllä kun on vähän kulmikkaat nuo kanavat joiltain osin. Imukanavat on hiottu aika karkeasti, pitää vielä vähän siistiä. Jonkin verran karkeaksi ne kuitenkin jää. Pakokanavat on enemmän vaiheessa, paitsi yksi, joka on jo aika hyvällä malllilla, eli kiillotusvaiheessa ja melkein valmis. Palotilat kairataan venttiilien ympäriltä pytyn reunaan asti ja kiillotetaan. Venttiilit on koneistettu ja seetit vähän vakiota paremmat. Venttiileihin pitäisi lautaseen ajaa vielä 30 asteen viiste.

Jossain vaiheessa tuo hattu sitten olisi tarkoitus heittää 1,4-litraiseksi poratun 1,3:n päälle. Kansi on 1,2:sta, koska siinä on isompi poraus ja palotilat valmiiksi muotoiltu sen mukaan. Tuohon alakertaan on jo tiivisteet, veivien laakerit, 77,8 mm männät (vakio 75 mm) ja kampurasta on kaulat kiillotettu. Lohko pitäisi viedä porattavaksi (aikataulusta ei havaintoa). Kannen puolelle on tiivisteet ja pultit eli kaikki tarvittava. Pakosarja tulee 1,6:sta kun niitä tuolla on pari ylimääräistä.

Kuva
Potilas itse

Kuva
Pakokanava hiomisvaiheessa, vähän on vielä koloa jäljellä

Kuva
Kiillotus menossa

Kuva
Nyt kiiltää jo kohtuullisesti

Kuva
kanava ja venttiilitasku. Vähän vaivalloinen saada tasaiseksi tuolta pohjalta.

Lähetetty: 04 Heinä 2005, 10:20
Kirjoittaja kadett75
millä oot kiillottanu kanavat

Lähetetty: 04 Heinä 2005, 10:39
Kirjoittaja Tuomas
Dremelillä. Siihen saa tommosia pehmosia kiillotusteriä ja hiomatahnaa. Ihan hyvää jälkeä tulee.

Lähetetty: 04 Heinä 2005, 23:38
Kirjoittaja Vilderi
Eikös lasikuulapuhallus olis kaikken paras pinta kanaviin?

hyvältä näyttää muuten. :)

Lähetetty: 05 Heinä 2005, 09:35
Kirjoittaja b-asco
Vilderi kirjoitti:Eikös lasikuulapuhallus olis kaikken paras pinta kanaviin?

hyvältä näyttää muuten. :)
Jos sitä ei ole saatavilla niin otetaan toiseksi paras vaihtoehto :)

Tosi hyvää jälkeä tulossa!

Lähetetty: 05 Heinä 2005, 12:14
Kirjoittaja Tuomas
Näinhän se on, että pyritään itse tekemään. Lasikuulapuhallus ei ihan onnistu omin välinein :)

Lähetetty: 05 Heinä 2005, 15:49
Kirjoittaja JJunior
hei, lisää kuvia tulemaan. itseänikin kiinnostaa kun olis tuossa yks 1,3s kansi pöydällä ja siihen vois hieman harjootella jyrsimistä. ei haittoo vaik pilalle meniskin... kehtoo rueta millään paremmalla harjoittelemaan :lol: