Sivu 1/2

Ascona C -88 Exclusive/Irmscher

Lähetetty: 12 Touko 2004, 13:31
Kirjoittaja Speitan
Nyt kun olen saanut autoni vihdoin ja viimein siihen kuuluisaan "projekti"-vaiheeseen niin pitihän siitä tännekin laittaa infoa. Eli tarkoituksena on nyt lähinnä laittaa tuohon Irmscherin alkuperäinen korisarja ja tehdä muutakin pientä. Tarkoituksena ei ole pilata autoa millään "thyyning" hömpötyksillä vaan pitää se mahdollisimman originaalin näköisenä. Projekti on vasta alkuvaiheessa ja hieman seisokissa koska paikkaa sen tekemiselle ei ole löytynyt.
--
Hieman kuvia autosta vuosien varrelta. Ihan ekoja kuvia ei oo koskaan tullu otettua. Ensimmäisessä kuvassa on jo madallus ja putkisto laitettu.

Kesällä 2001. http://www.netikka.net/aki.urpiola/asco/ascona.jpg

Syksyllä 2002 tuli sitte pieni hidaste.
Eräs noheva hemmo tuli parkkipaikalta eteen. Lopun näette kuvista.
--
http://www.netikka.net/aki.urpiola/asco/ascona1.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/asco/ascona2.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/asco/ascona3.jpg

Keväällä 2003 Ascona taas herätettiin 6kk:n levon jälkeen henkiin. http://www.netikka.net/aki.urpiola/asco/ascona4.jpg

Syksy 2003. http://www.netikka.net/aki.urpiola/asco/ascona5.jpg

Talvi 2003. http://www.netikka.net/aki.urpiola/asco/ascona6.jpg

Kevät 2004. http://www.netikka.net/aki.urpiola/asco/ascona7.jpg

UPDATE 17.06.2004
--
Pientä päivitystä tähänkin. Satuin tuossa joku aika sitten ihmettelemään että kummasti on tuo vasen takapyörä vähä taittunu. Noh, aattelin vaan että se olis ollu jotain pientä mutta ei. Sieltä löytyi sitten tämmöinen

http://www.netikka.net/aki.urpiola/asco/taka-akseli.jpg

UPDATE 11.07.2004
--
Jees, eli nyt on sitte saatu uus akseli autoon alle. Harmittavasti jäi digikamera kotiin ja en saanut vielä kuvia asennuksesta. Kuitenkin, takana on nyt vectra a:n taka-akseli levyjarruilla ja edessä ATEn Power Discit ATEn satuloilla. Vielä olisi vaijerin sovittamista ja jarrujen ilmausta jäljellä ennen kuin pääsee kokeilemaan. Kuviakin pitäis yrittää saada ensi viikolla kun taas pääsee ascoa laittamaan.

Lisäksi nyt on uudet takakaaret joita on nyt 3 vuotta sinne yritetty laittaa mut ei oo jaksanu vaivautua. Eipä tartte suikkalakinkaan enää valittaa että on teräviä reunoja.

UPDATE: 18.07.2004
--
http://www.netikka.net/aki.urpiola/uutta/uusi.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/uutta/uusi2.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/uutta/etujarru.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/uutta/uusikaari.jpg

UPDATE: 11.10.2004
--
Tuli ostettua tuossa 15" alut ja ohjaustehostin. Kuvia tehostimesta kunhan saan aikaiseksi. Tallipaikkaa etsiessä tämä aika tässä on mennyt ja projekti pitkittynyt.

UPDATE: 17.10.2004
--
Hohhoijaa, tul sitte tuossa eilen ja tänään ruuvattua vähä ascoa ja tuli laitettua tuo ohjaustehostin paikalleen. Täytyy sanoa että on aikasta makee nyt käännellä taas rattia. Eipä tartte enää niin montaa kierrostakaan kiertää sitä.

Kuvia myöhemmin. Ei jaksa näin aamuyöstä enää niitä tähän väsätä. (Tiedä sitte ketä ne kuvat kiinnostaa :smile:)

UPDATE: 16.10.2006
--
Joopajoo. Tuli tässä huomattua että siitähän onkin jo tasan 2 vuotta kun on tätä rojektia tullu päivitettyä :D. Noh, paljoakaan ei oo tapahtunu. Ascona makaa tallin seinustan vieressä odottamassa mahdolliseen talliin siirtoa ja pientä inspriraatiota hitsaukseen. Lisäksi tuo Omegan tuunaus ja yleensäkin ylläpito ja muu elämä vaatii veronsa eikä sitä rahhoo oo tuohon ruuvaukseen niin kauhiasti.

Tuli siihen laitettua uusi ratti GT Vectrasta. Mukava oli käännellä ku oli tehostinkin. Lisäksi tuli se Irmscherin korisarja hommattua joka myöskin makailee varastossa odottamassa parempia päiviä. Nykytilasta on muutama kuva ja siitä ilmenee että on tullut kojetaulu revittyä ja kaikki muukin auton sisältä. Eipähän pääse homehtumaan. Auto siis odottaa hitsaajan osaavaa kättä. Muutama reikäkin on joten kaippa sitä joskus tulee taas ruuvattua ku aika on kypsä :D.

Tässä sitten niitä kuvia ratista, ohjaustehostimesta (jota sai hetken puunata että kiilsi) sitten lopuksi autosta nykytilassa.

http://www.netikka.net/aki.urpiola/ratti.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/tanko.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/auto.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/auto1.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/sisa1.jpg
http://www.netikka.net/aki.urpiola/sisa2.jpg
_________________
Ascona C -88 2.0i Exclusive/Irmscher

Lähetetty: 12 Touko 2004, 14:24
Kirjoittaja havericky
Kyllähän se tosta. Vieläkun vedät Irmscherin musta puna värityksen siihen niin näyttää tod hienolta. SPRINT tarrat vielä kylkiin ja spoileri taakse niin avot.

Sitten vielä GT:n vanteet alle niin sehän on siinä.

Pari kuvaa mimmonen ois hieno.

http://www.ascona.fi/esite/ascona_sprint_3.jpg

http://www.ascona.fi/esite/ascona_sprint_2.jpg

<font size=-1>[ This Message was edited by: havericky on 2004-05-12 14:27 ]</font>

Lähetetty: 12 Touko 2004, 16:57
Kirjoittaja Dominator
Miulla oli omassa ascosa alla samanlaiset vanteet kun GTssä... piru kun menin senki myymään...ja halavalla!!! heh... ois ollu kivat talvella vaik mantassa... tai sit oisin tehny niillä pisnestä?


Mutta joo kannatan tota väri ideaa!!! ois makeen näkönen!!!

Lähetetty: 14 Kesä 2004, 23:36
Kirjoittaja Speitan
Päivitystä hieman...lisää kuvia uudesta akselista ja jarruista huomenissa.

Lähetetty: 15 Kesä 2004, 20:23
Kirjoittaja Speitan
Akseli ja etujarrut saapuivat. Tällä kertaa tavara oli sovitun mukaista. Tässä kuvia.

EDIT: otin pois koska tartti kotisivutilaa =)=)
_________________
Ascona C -88 2.0i Exclusive/Irmscher
1/4 mile 16,674 s/135,51 km/h
<img src="http://www.netikka.net/aki.urpiola/tag.jpg">

<font size=-1>[ This Message was edited by: Fotze on 2004-06-23 20:27 ]</font>

Lähetetty: 15 Kesä 2004, 20:31
Kirjoittaja nappula
Kaikkea se tämä opelixikin on nähnyt :razz:
Sisältä se on aina ollut tosi hieno, mutta ulkopuolelle suomen olosuhteet tekee vanhalle autolle mitä nyt olettaa sopii. Kun on ulkopuolikin pistetty viimesen päälle niin hieno autohan se taas on :razz:

p.s. Mun mielestä hienoimmat vanteet tossa autossa on ollut ne mustat vanteet.

Lähetetty: 15 Kesä 2004, 20:44
Kirjoittaja Dino
Joo o, ei akseli kaipaa muuta kun hiekkamyrskyä, maalia ja uusia levyjä :wink:

Dino

Lähetetty: 16 Kesä 2004, 08:21
Kirjoittaja havericky
Mä tulen kyllä näkemään painajaisia noista akselin ja jarruosien kuvista. :wink:

Hiekkaa, maalia ja uutta osaa vaan kilokaupalla tohon niin rupee näyttämään akselilta...

<font size=-1>[ This Message was edited by: havericky on 2004-06-16 08:26 ]</font>

Lähetetty: 23 Kesä 2004, 20:26
Kirjoittaja Speitan
Joops, eihän tuo akseli ollut kuin hieman paskanen. Hieno musta maalipinta sieltä alta löytyi. Ainoastaan jousilautasia pitää vähä fiksata. Kuvia jussin jälkeen...

Lähetetty: 11 Heinä 2004, 07:28
Kirjoittaja Speitan
Vähä updatee...

Lähetetty: 18 Heinä 2004, 23:55
Kirjoittaja Speitan
Päivitellään päivitellään.

Lähetetty: 17 Loka 2004, 03:12
Kirjoittaja Speitan
Taas on uutta juttua tapahtunu pitkästä aikaa...kuvat tulee ku tulee.

Lähetetty: 18 Loka 2004, 18:23
Kirjoittaja -Petsku-
Missäsvaihees se maali tulee?

Lähetetty: 18 Loka 2004, 19:05
Kirjoittaja Speitan
On 2004-10-18 18:23, -Petsku- wrote:
Missäsvaihees se maali tulee?
Sitte kun saa tallin että pääsee ruuvaamaan. Nyt näyttää aika huonolta tai on näyttäny jo pitkän aikaa. Varmaan ens keväänä jos sillonkaan.

Lähetetty: 22 Loka 2004, 21:01
Kirjoittaja Meska
Mites projekti edistyy? :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: