Sivu 1/1

Lähetetty: 28 Huhti 2004, 17:32
Kirjoittaja spooky
Elikkä vaihdoin tossa eilissä päivänä kaikki puslat eteen ja kuinkas ollakkaan vikasta pultista tai sen vasta mutterista korkkas jenga ja se mutteri on on tuolla runko palkin sisällä elikkäs mitä pitäis tehä ite ajattelin että siihen vois tehdä uudet jengat 14mm kierteellä kun edellinen oli 12mm... Mutta mahtuuko toi 14mm pultti läpi siitä puslasta??? Ja auto on veccu-A 2.5 v6 ja taaimmaisesta puslasta on kyse onko kellään tieto ja kokemusta vastaavasta tilanteesta??

Lähetetty: 28 Huhti 2004, 17:42
Kirjoittaja turbobliz
kairaat vaan kierteen 14milliseksi ja puslan sisäholkkiin vastaavan röörin. Tuliko vedettyä jollain helvetillisellä jatkovarrella sitä pulttia kiinni ? Ei ne kovin helposti korkkaa, kun ei ole missään alumiinissa ne kierteet.

Lähetetty: 28 Huhti 2004, 17:47
Kirjoittaja spooky
Pultti pyssyllä tietenkin sattu vaan oleen pyssyn momentti vahingossa täysillä.. Ajattelin vaan että sen puslan holkin poraaminen on varmasti aika vittumaista hommaa ja miten saan sen suoraan purattua???
Ja kestääkö se vastamutteri jos siihen tehään uutta jengaa???

Lähetetty: 28 Huhti 2004, 18:37
Kirjoittaja turbobliz
Eiköhän se mutteri kestä mainiosti. Sisäholkki pitää porata vähintään pylväskoneella. Tuskin ihan käsikairalla menee suoraan. Ja voi olla että tulee normiporasta äkkiä sauhut :grin: jos saa 14 millisen kairan siihen kiinni.

Lähetetty: 28 Huhti 2004, 22:00
Kirjoittaja Jvec
Ja kyllähän se muuten käsiporalla menee läpi. Ittellä oli sama jutska ja porailin sitten sinne isomman reiän ja ruuvasin reikään Heligoil :n eli teräsjenkat ja sai muuten sen jälkeen vetää sen pultin aika p***keleen tiukkaan. Ei kestäneet pelkät jengatapilla kairaamat jengat siinä vastaholkissa kiristämistä. Ja kannattaa myös miettiä vähän että millä sen pultin vetää kii nimittäin se vastaholkki ei ole kuin pikku hitsipisteillä nurkista kiinni, sitten kun se pyörähtää joutuu tekemään hanttarin jalkatilaan peltiin reiän että sinne saa jotain vastaan. Näin meillä.

Lähetetty: 29 Huhti 2004, 08:24
Kirjoittaja Vilkkis
A-vecculiin jouduttiin kans poraamaan reikä polkimien taakse, jotta pääsi uittamaan mutterin vastapuolelle. Oli kans menny kierteet aivan paskaksi. Kuulemma aika yleinen vika, alatukivarren helan kohta.

Pultti oli kyllä melkoisen näköinen mikä oli painettu sinne edellisellä kerralla. 30 mm päässä oli ihan tasaiseksi mennyttä kierrettä, loput oli kans ei niin hyvässä hapessa. Huoltoäijä raapi siinä päätään ja ihmetteli että kuinka ton pultin on voinu saada tuohon kuntoon. Ainoo kai on että sitä on joku yrittäny pistää M10 kierteeseen. =D