Sivu 1/2

Omega 3000 24v

Lähetetty: 19 Marras 2019, 11:33
Kirjoittaja Huamu
Noniin,

jospa sitä alottais nyt tarinointia kun auto on melkein jo vuoden ollut omistuksessa ja siihen saatiin puhdas leimakin, ja otteeseen 18" kiekot. Laitetaan alkuun pari fotoa:
kuva2.jpg
kuva1.jpg
Viime talvi tuli ajettua kokonaan, kun keskellä talvea oli hiukka hankala säilöä löytää... tänä vuonna talvipaikka on alustavasti jo tiedossa, mutta katsotaan saataisko jotain vielä aikaiseksi ennen sinne vientiä...
Tehtävälistalla kaikkea halpaa, kone syö öljyä, niin varmaa täytyy alakertaakin avata, jakopäänosat on jo tilauksessa nii se sitten hoidetaan samalla, kun ei ole tietoa onko sitä tuohon vielä tehty ja kilometrit paukkuu jo 310tkm, ja kaipa sille kannellekin täytyy siinä samalla jotain tehdä.
Jos ja kun näistä suurimmista teknisistä rahareistä on selvitty niin sitten pitäis sipistellä koria kuntoon, pohja on tikissään, mutta ainahan tämän ikäisessä on jossain kohti alkavia ruosteita niin ne hoitaa ajoissa ja jos kesällä vielä on rahaa jäljellä ja saadaan niitä ruosteita fiksattua niin koko auton yliveto samalla hoppeisella värillä olis myös listalla.

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 19 Marras 2019, 17:17
Kirjoittaja 1,2sorsa
Jos ylimaalaus niin palataanko suoriin takakaariin?

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 19 Marras 2019, 21:06
Kirjoittaja _jussis_
1,2sorsa kirjoitti: 19 Marras 2019, 17:17 Jos ylimaalaus niin palataanko suoriin takakaariin?
Toivottavasti ei

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 19 Marras 2019, 22:29
Kirjoittaja Huamu
1,2sorsa kirjoitti: 19 Marras 2019, 17:17 Jos ylimaalaus niin palataanko suoriin takakaariin?
Nuo takakaaret on aika huonosti tehty, tiukkaa tekee noilla 18":lla että mahtuuvat pyörimään, kaaret pysyy pyöreenä, mut saa nähdä saisko noita nykyisiä jotenkin muokattua, tehdäänkö kokonaan uudet tms.

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 19 Marras 2019, 22:45
Kirjoittaja opelvisio
On kyll komee -(z)- mppu!

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 20 Marras 2019, 11:47
Kirjoittaja ?!
Noi vetää yleensä ohjureista öljyä palotilaan,pitkät tyhjäkäynnit ja moottorijarrutukset kun jättää pois ei välttämättä öljyä katoa enään merkittävästi.

Toki 30v pannu kannattaa purkaa ja uusia kaikki tarvittava.

Kannattaa varautua sitten ruosteita kaivaessa laajaa korjuasoperaatioon,varsinkin jos tähän päivään asti on talviajossa ollut.

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 20 Marras 2019, 22:34
Kirjoittaja Huamu
?! kirjoitti: 20 Marras 2019, 11:47 Noi vetää yleensä ohjureista öljyä palotilaan,pitkät tyhjäkäynnit ja moottorijarrutukset kun jättää pois ei välttämättä öljyä katoa enään merkittävästi.

Toki 30v pannu kannattaa purkaa ja uusia kaikki tarvittava.

Kannattaa varautua sitten ruosteita kaivaessa laajaa korjuasoperaatioon,varsinkin jos tähän päivään asti on talviajossa ollut.
no tää yksilö on onneks mualimoo kiertäny suomen tiesuolauksien kantamattomissa alkujaan Sveitsissä josta 2000-alussa viety Ruotsiin ja viime talvena sieltä uitettu Suomeen -(z)-

vahva pohja olikin yks syy tän ostoon, ei oltu hitsailtu ollenkaa ja hitsaustarvettakaan ei ollut, muutamissa kohdissa pohjassa alkavaa pintaruostetta ne toki pitää hoitaa pois, ja sitten korissa on muutamia kohtia joista myös pitää pintaruosteita korjailla, mutta siis mikään matolaatikko tämä ei ole :hypocrite: ...sellaisen omistin joskus 10vuotta sitten, tuoreella leimalla ostin ja onnellisesti vuoden ajelin ja seuraavalla leimalla tarvittiin melkein jo siivoojaa kun ruostetta tippui pohjasta sen verran tuhdisti katsastusaseman lattialle :banghead: ...mutta siitäkin vielä parsittiin soiva peli, nykyään kuitenki jo käytöstä poistettu on hän :bye:

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 20 Marras 2019, 23:06
Kirjoittaja Huamu
o.O eikö täällä enää pysty muokkaamaan lähetettyjä viestejä?

...noh, tässä aloituspostauksen kuvat, sillai et näkyy myös ei kirjautuneille :)


Kuva
Kuva

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 16 Huhti 2020, 01:48
Kirjoittaja Huamu
Tässä se talvi taas loppu puolella, ja omega on ollut ajossa koko ajan... noh, ensi talvelle on kyllä sitten nyt jo säilytyspaikka varma!
...Mitään akun vaihtoa isompaa tässä ei oo saatu kyllä aikaan :hammer:

Kuva
viime viikonloppuna -(z)- sai sentää kunnon pesun, kun kaveri oman autonsa lisäks tarjoutui vielä tuonki pesemään :worship:

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 07 Syys 2020, 16:42
Kirjoittaja Huamu
Siinäpä se alkaa olla kesä ajeltu... Remonttia olis luvassa, jos vaan osia saadaan, ja mieluiten vielä edes jollain tapaa melkein järkevään hintaan...
Kuten jo on esille tullut, niin öljyähän se syö.
Lisäksi kesän uutuus vikana rupes polttamaa jäähdytinnestettäkin, tai oma käsitykseni on että pakosti se on palanut pois kun ei menny öljyjen sekaa, ei jättäny lammikoita, jne.

Suunnitelma: Koneremontti + kansi kuntoon, oma osaaminen aika lailla 0. Tästä nyt on selvitystöitä useammalla taholla että mistä saadaan, mitä saadaan ja mihin hintaan saadaan. (työpuoli on jo selvillä, osat tosiaa vaa puuttuu)
Ebay on pois laskuista, siihen ei oo varaa että laakerisarjasta maksaisin 2200€ tai paisuntasäiliöstä 300€. Jakopään osat tosiaan olis jo valmiina, muutoin tarve olis käsittääkseni minimissään: männänrenkaat, laakerit alakertaan, tiivistesarja, paisuntasäiliö(eihän tämä koneremonttiin kuulu, mutta nykyisestä diagnosoitiin lopulta halkeama pohjasta).

Nyt saa kertoa mistä te olette noihin omiin projekteihin koneen osia löytäneet? ...tai sitten loppuvuodesta on suht halba 3000 24v myynnis :bonk:

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 08 Syys 2020, 10:28
Kirjoittaja teamopel
Autodoc löytyy tiivistesarjat kannenpultit laakerit +muuta ja suomessa koneistamo Hemi Motors laakeri männänrekaat tässä apua alkuun

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 08 Syys 2020, 11:26
Kirjoittaja ?!
Ja sitten kun olet rempannut myllyn ja toteat korin loputtomaksi työmaaksi niin voin ostaa rullaavana pois😁

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 08 Syys 2020, 20:41
Kirjoittaja Huamu
?! kirjoitti: 08 Syys 2020, 11:26 Ja sitten kun olet rempannut myllyn ja toteat korin loputtomaksi työmaaksi niin voin ostaa rullaavana pois😁
:lol:
Koppa ei oo kaunis, mutta pohja on priimaa... ei oo hitsattu mistään, eikä tarvii hitsaa mistää :yawn:
...mutta joo, onhan siinäkin silti tekemistä;
- ovien alalaidat,
- takakaaret melkei pitäs tehdä kokonaa uusiks, noi on aivan järkyttävät, 18" ottaa sisäkaaree kii, onneks ne sentää on pyöristetty hyvin :bonk:
- tankkiki pitäs vaihtaa vuotaa ylhäältä jostain...
- joskus tos on ollu häly, nyt vain vioille alttiita sähkökytkentöjä :banghead:
- apparin puolen helmalevikkees aika pahat skraidut ku vedin entisen kämpän sisäpihalla käännöksen nii tiukasti että osu kivee :oops:
- takapuskuri vois ehkä oieta vielä, jos sitä kiinnikerautaa suoristais, ja rekkarikilven valokotelo pitäs uusii, kopsahti peruuttaes petäjään :no:
- sähköjä pitäs muutenki selvittää, esim. mikää sähkölasi ei toimi jos mikää ovista on auki, apparin puolen takalasi ei toimi ollenkaa
- rundimittari ei oo koeajon jälkee pelittäny ollenkaa...
- nopeusmittariki välil "jäätyy"
- onko normaalia että lämpömittari näyttää että vedet olis about 45c ajossa lämpimällä koneella? ...toki hitaassa ajossa nousee 90c
- kaipa siinä muutakin, mutta onhan tossaki jo listaa

...vaan on valoakin nähtävissä, koneen osien saatavuus ei olekkaa nii huonoa kuin omat googletus kyvyt antoivat olettaa :thumbsup: ...vaan kattelaan syssymällä, tai oikeestaa keväämmällä. Tarkoitus olis saada -(z)- takas ajoon ens kesäks. :bye:

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 09 Syys 2020, 07:23
Kirjoittaja naukott
Ei ainakaa omassa 3 litrases ja 4 litrases nouse 90 lämmöt kun viskovikasena mäkkärin driveinis ja paikallaa kumia polttaessa ja viskon vaihon jälkeen ei oo 90 päässy mittarin mukaan, oikeista lämmöistä ei oo tietoo

Re: Omega 3000 24v

Lähetetty: 10 Syys 2020, 06:07
Kirjoittaja ?!
Joo,ja kait tuo mittarikin on vähän tulkitsiasta kiinni,mun tulkitsemana ensimmäinen viiva on 80astetta.

Ja aika lähellä Tatech:kin mukaan ainakin näin on,mittarin näyttämä 90astetta on n.87astetta.

Meillä rata-ajossa orggis mittari nousee 100asteen kohdalle, sen näyttämää en ole verrannut moottorinohjaukseen.

Meillä on muun merkkinen moottori,mutta opelin orggis anturi kiinni,toki noissa ~30v vanhoissa mittareissakin on hajontaa näyttämässä.

Kunnossa olevalla vakio termarilla lämpöjen pitäisi olla koko ajan +90astetta.