Sivu 1/9

Insignia A fl -15 2.0cdti sivu 7->

Lähetetty: 16 Helmi 2017, 18:42
Kirjoittaja Janza1985
Haudi hou,

Tuli palattua opelien pariin vajaa vuosi sitten kun meni audin kanssa hermot :lollis: Audin kanssa tuli tosiaan painittua 2v, murheita enempi ja vähempi ja ei sen hukkaaminen kaduta muuten kun nelivedon osalta. Kyseinen astra tuli sopivasti vastaan työreissulla paikallisella laakkosella, pikaisen koeajon jälkeen nimi paperiin ja lauantaiks sovittiin, et vien audin sinne.

Kyseessä tosiaan ultimate versio ja varusteina mm, Bi-xenonit, täysautomaatti ilmastointi, webasto kaukosäädöllä (telestart t100), lohkolämmitin sisähaaralla ja ylläpitolaturilla (defa), himmenevä taustapeili, vakkari, sadetunnistin jne.. Auto on käyttöönotettu vasta 30.3.2011 ja kilometrejä oli 127000 ensimmäinen omistaja kerenny ajelemaan. Täydellinen huoltohistoria löytyy ja käytimpä merkkarilla itekkin syksyllä huollossa.

Jotain on tullu tehtyäki, että ois enempi omaan silmään, vakiona ku ei juurikaan massasta poikkea. Alla kuva ku auto pihaan saatiin. Kaikki sisävalot vaihdoin ledeiksi samoin rekkarille kanssa. Parkit on vieläkin vaihtamatta :lol:
Kuva

Enstöikseen tarjosin maskille vähän rubbercomppia
Kuva

Tummat sivuvilkut tilasin kanssa
Kuva

Rinta-joupilta kävin tilaamassa kangasmatot, puuttuneet roiskeläpät eteen, insignian pesurin suuttimet ja hanskalokeroon hyllylevyn.
Kuva
Kuva

Ratin muovisomisteet teippasin hiilikuituteipillä, saa nähdä tuleeko loput sisustan hopeiset osat teipattua
Kuva

Seuraavaksi lähti kontista kaikki merkit kävelee ja tummensin takavalot ja kontin kromilistalle annoin rubbercomp kylvyn kanssa. Ikkunalistat teippasin mattamustalla
Kuva
Kuva

Syksyllä kunnon pesut ja vahat talveks niskaan
Kuva

Nyt talven aikaan on sit haalittu vanteet ja alusta jo valmiiks odottomaan, Vanteiks valikoitui Bbs lm replicat koossa 18x8 et35 ja 18x9 et 30, päälle pyöritettiin nankang ns-20 koossa 225/35 ympäriinsä. Alustaksi tulee Tatekniikan korkeussäädettävä hetekka....
Kuva

Cupran lipan askartelin vähä aikaa sit puskurin alle, muuttaa keulan ilmettä kivasti :P
Kuva

Kontinlippa on kanssa hommattuna ja nyt hinkkavärissä, maalataan kuhan ehitään
Kuva

Mustat peilinkuoret on kanssa tulossa ja kattokaiteille pitäs varmaankin jotain vielä keksiä... Päiväajovalot olis suunnitelmissa kanssa ja kutakuinkin vaan tilaamista vaille, sumareiden tilalle tulevat. Tässä kevään korvalla pitänee vielä myllyttää koko auto, lajinsa on pesunaarmua jne, tuulilasi alkaa olla vaihtokunnossa mut odotellaan alkukesään ainakin niin ei samantien oo kappaleina sit.

Palataan asiaan kun taas jotain tapahtuu..

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 16 Helmi 2017, 19:13
Kirjoittaja 1,2sorsa
Asiaa :)

Ta teknikin suhteen tervaa kierteet ja pidä vakio alusta jemmassa pahan päivän varalle :bye:

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 16 Helmi 2017, 19:45
Kirjoittaja Janza1985
Edellisessä g astrassa oli sama hetekka. Sen 2,5v mitä mulla oli niin alustan kanssa ollu mitään ongelmaa, kuparitahnalla voitelin tolpat ja säätöpalikat kunnolla, ei menny siinä aikana ainakaan jumiin. Sillonkin pidin orkkis alustan tallessa vaikka siitäkään ollu ku ruoto jäljellä ja pidän tallessa kyllä nyttenkin :lol:

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 16 Helmi 2017, 20:25
Kirjoittaja masa_
Hyvältä näyttää. :peukku:

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 19 Helmi 2017, 10:14
Kirjoittaja Janza1985
Se ois alusta nakattu alle eilen. Nyt se kyllä ois kesäpyöriä jo vailla, aika vompatin näkönen on noilla 15" kärrynpyörillä :lol: Säätö on takana baut puolvälissä ja edessä ehkä pari senttii jälellä. Seuraavaks sit pyöränkulman säätöön ja muutoskatsastukseen. Pitää toi korkeus säätää vielä kesäpyörillä sopivaks jos se katsuri laittaa vaan yhden mitan otteeseen niin on ainakin suunnilleen kohdallaan. Valotkin sain ohjelmoitua vaikka ei ollu mitään hajua siitä mitä olin tekemässä, ne tosin näytti omasta mielestä liian alas jo ennen alustan vaihtoo. Varmistus tälle tuli ku laitoin tallin oveen teipit valokeilan kohdille ennen madallusta ja ohjelmointi nosti niitä ylemmäs ku teippimerkit oli. Mikä lie sit ollu syynä et liian alas näytti.. mut joo muutama foto paskasesta autosta.

Ja yllättäen jostain napsuu / kolisee keula nyt, pitää kattoo herkeekö vai vaatiiko toimenpiteitä.

Kuva
Kuva

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 19 Helmi 2017, 11:41
Kirjoittaja jarkkis
Tuon takia ainaki h-astraan pitäs laatusetti aina pistää alle ku halpis sarjoilla alkaa keula napsumaan. mm.iskarien yläpäissä ollut jotain feiliä mitoissa. Pitää vaa yrittää sietää se napsuminen ei sille oikein voi mitään. Konin iskareilla ja eibach jousilla ei ollu tommosia ongelmia.

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 19 Helmi 2017, 12:01
Kirjoittaja MasaKoo
Iskari narisee halpissarjoissa. Muissakin kuin hoossa.

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 19 Helmi 2017, 13:11
Kirjoittaja jarkkis
MasaKoo kirjoitti:Iskari narisee halpissarjoissa. Muissakin kuin hoossa.
Paljon mahdollista, b-veccu oli ainut missä oli FK:n halpa coilisetti ni alkoi kolahteleen loppuvaiheessa kun auto vielä ajossa oli, sen jälkeen ollu laatuiskareita jousien parina ni ei tiedä miten äänekäs olis halvoilla versioilla sitten.

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 19 Helmi 2017, 13:23
Kirjoittaja Janza1985
Eipä tuo niin maata kaatavaa ole vaikka napsuskin vähäsen. Lähinnä kanttikivillä kuuluu, ja osasin sitä toki odottaakkin. Yläpään hilut on reilun vuoden vanhat, oli vaihdettu kaikki samalla kun eteen oli iskarit vaihdettu. Eli kasattu siis omilla yläpään osilla, sarjassa ei kyllä edes tullukkaan uusia hiluja yläpäihin.

Oiskohan mitään ideaa noissa säädettävissä tai lyhemmissä koiranluissa? Kappaleena ne on kuitenkin kohta :D

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 19 Helmi 2017, 18:02
Kirjoittaja Janza1985
Korjataampas vähäsen, tuossa tuli käytyä ajelemassa kuulostelemassa kolinoita niin kyllä se takaa tulee. Aika varma voittaja on ne alkuperäiset jousien yläkumit missä on pohjaanlyöntikumi samassa. Tuli mieleen et ne on varmaan 10cm pitkät ja ei varmastikkaan sovi menemään säätöpalikan sisään ilman kolahtelua. Pitää ottaa reilu slaissi pois niistä. Selvinnee ku kurkkaa tonne auton alle.

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 22 Helmi 2017, 17:11
Kirjoittaja Janza1985
Pyöränkulmat ois säädetty justiisa, caster ainoana punaisella ja sille ei olekkaan säätö mahollisuutta. Jospa tuo lappu inssille kelpais :roll:
Sen verran eilen illalla tutkin noita takapään kolinoita ja kyllä ne pohjaanlyöntikumit siellä kumajaa. Otamma niistä slaissin jossain kohtaa poikkeen.

Upsi kanto peilinkuoretkin tänään ja ne menee ilman toimenpiteitä paikalleen jahka tässä ehtii. Autodocilta tilasin noi kuoret ja ihan on pätevät 8€ kappalehintaan :lol:

Edit, sopineet sinne päinkään :D

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 23 Helmi 2017, 00:50
Kirjoittaja G.T.S
Oisit hakenut pullo rubercompia ja maalnnut ite noi peilinkuoret tohon väriin. Niin tein rouvan autolle ja yhtä hyvälopputulos ja huomattavasti halvemmaöla :D ja saa palautettua orkkknseksi todella helposti.

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 23 Helmi 2017, 05:59
Kirjoittaja Janza1985
On mulla tossa rubberia parikin kannua. Noissa alkuperäsissä on jo rokamaa kivistä ym shaibasta niin sillä tilasin uudet :)

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 25 Helmi 2017, 16:44
Kirjoittaja Janza1985
Kesäpyöriä mallattu alle ja lippa ois maalissa, pitää käydä huomenna poimimassa talteen. Peilinkuoret ei sitten käyneetkään paikalleen :banghead: kiinnikkeet täysin eripaikoissa ja taispa olla jopa himpun pienemmät. Pitänee kaivaa se dippipurkki esille

Kuva
Kuva

Re: Ultimaattinen Astra H

Lähetetty: 25 Helmi 2017, 17:23
Kirjoittaja masa_
Vanteet sopii kyllä hyvin tohon. Kesäks vielä koppaa vähän alemmas :peukku: