Sivu 1/1

Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 07 Touko 2015, 15:03
Kirjoittaja Heinä
Tulipa tehtyä taas heräteostos.

Autovahinkokeskuksen peruja oleva tuplakilpinen Astra farmari karvan verran yli 200tkm mentynä, moottorina siis Z19DT kuusi vaihteisella manuaalilla ja melko perus varusteilla.
Kaikinpuolin ok kuntoinen vimpain kohtuuhintaan kaksilla lähes uusilla kumeilla muotopeltien päällä.

Vikojakin löytyy. Välijäähdytin vuotaa piskuisen ja virtalukko ei aina huomaa avainta irroitettaessa, että avain poistuu lukosta. Naksu kuuluu kyllä, mutta jättää jostain syystä ikäänkuin virrat päälle.
Helman oven alle jäävien tiivisteiden takaosan alla löytyi mätää. Paksin kannessa pieni nuhru ja konepelti suhteellisen karuilla kiveniskuilla. Eikös tässä ole alumiininen konepeitto, että ruostevaaraa ei pitäisi olla?
Onko tässä korissa sinkkiä lainkaan vai onko vaan maalien varassa kasassa?

Oliskos kellään tietoa tuosta virtalukosta? Pitäskö se vaan tunkea täyteen Vasiljeeta ja toivoa parasta vae onko siellä jotain särki?

Onko minkälainen operaatioa askarrella sähkölasit taaksekin?
Onkos tytöillä, pojilla tai foorumipeikoilla jotain vinkattavaa kyseisestä ajokista, mitä pitää ottaa huomioon esimerkiksi huoltojen yms. kanssa?

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 07 Touko 2015, 21:45
Kirjoittaja kimmopa1
Photobucket on pirun kätevä kuvien lisäämiseen, ainakin androidiin saa appsin jolla voi liittää kuvia todella kätevästi.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 28 Touko 2015, 11:24
Kirjoittaja Heinä
Välijäähdytin vaihdettu ja äänieristystä tehty Astraan... Alkaa olla aika hiljanen. Ihme natinoita on sisällä muoveissa ja niitä pitäs alkaa karsia seuraavaksi pois. Samalla kun kojelautaa kaivaa auki niin voisi vaihtaa raitisilmansuotimen.

Tässä ei ole tietoa diesel suotimen vaihdosta, joten sen ajattelin tehdä piakkoin. Onko mitään erityistä huomioonotettavaa vai vaan vanha pois, kippo täyteen dieseliä ja uusi sisään? Muistaakseni kannessa oli joku momentti.

Astrassa on tuo oma CD soitin jossa on ajotietokoneen ohjaus ja asetusnapit. Ajattelin vaihtaa soittimen autoon, menetänkö silloin näiden painikkeiden alta löytyvät valikot ja asetukset kokonaan vai onko jotain keinoa saada ne toimimaan myös tulevaisuudessa. Mitä 2-din kokoisia soittimia suosittelette? Vaatimuksena SD-kortti ja/tai USB. Hintaakin saa hieman olla, mutta järki kädessä kuitenkin. Rattinapit olisi kiva pitää toiminnassa.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 30 Touko 2015, 09:16
Kirjoittaja t3mu
Mitä kaikkea vaimensit autosta? Sama homma olis itsellä edessä, kun tuntuu rengasmelu tunkevan sisään ihan kiitettävästi.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 31 Touko 2015, 14:45
Kirjoittaja Heinä
t3mu kirjoitti:Mitä kaikkea vaimensit autosta? Sama homma olis itsellä edessä, kun tuntuu rengasmelu tunkevan sisään ihan kiitettävästi.
Etuovet, lokasuojat ja kontin lattian ja luukun. Meinasin vielä jossain vaiheessa tehdä takaovetkin.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 31 Touko 2015, 16:19
Kirjoittaja Jumitzu
Katon vaimennus hiljentää ajomelua eniten.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 31 Touko 2015, 17:41
Kirjoittaja jarkkis
Miten ton ajomelun pitäs kuulua? Hiljattain vaihdoin b-omegan h-astraan ja kyl tuo astra hiljaisempi on eli onkohan tuota jo eristelty tai vaikuttaako ruostesuojaukset ajomeluun kun tuohon on sellasia tehty.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 31 Touko 2015, 21:15
Kirjoittaja Heinä
Jumitzu kirjoitti:Katon vaimennus hiljentää ajomelua eniten.
Mutta ei juuri rengasmeteliä... Kyllä kattoonkin voisi kokeilla vaimennusta, mutta sitä en tee massalla vaan ihan vibroplastilla / vastaavalla.
jarkkis kirjoitti:Miten ton ajomelun pitäs kuulua? Hiljattain vaihdoin b-omegan h-astraan ja kyl tuo astra hiljaisempi on eli onkohan tuota jo eristelty tai vaikuttaako ruostesuojaukset ajomeluun kun tuohon on sellasia tehty.
Mitä ihmettä? Minä vaihdoin Omegafarkun (B2) Astra H Farkkuun ja mun mielestä ajomelu vaan koveni. Molemmissa on ruostesuojat. Mahtaakohan mulla vaan olla pirun äänekkäät renkaat tuossa Astrassa.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 31 Touko 2015, 21:48
Kirjoittaja jarkkis
Omegas oli merkkirenkaat ja astrassa uusiorenkaat :D takaluukus ei ainakaa ollu vaimennusta mitä katoin. Oliskohan tota omaa jo eristelty "herkiltä" alueilta ku ei rengasmeteli kuulu.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 02 Kesä 2015, 15:13
Kirjoittaja Heinä
jarkkis kirjoitti:Omegas oli merkkirenkaat ja astrassa uusiorenkaat :D takaluukus ei ainakaa ollu vaimennusta mitä katoin. Oliskohan tota omaa jo eristelty "herkiltä" alueilta ku ei rengasmeteli kuulu.
No hemmetti. Toisaalta mulla on tossa Eibachin alustaa, että voihan tuo tärinä välittyä koriin jäykempien jousienkin kanssa kovemmin. Tai minä tiedä. Pannaan vaan lisää mattoa ja massaa ni eiköhän se sillä taltu.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 02 Kesä 2015, 15:36
Kirjoittaja t3mu
Vaimensit jollain vaahdolla vai millä, mutta et ainakaan ilmeisesti matolla?

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 03 Kesä 2015, 00:43
Kirjoittaja Heinä
t3mu kirjoitti:Vaimensit jollain vaahdolla vai millä, mutta et ainakaan ilmeisesti matolla?
Noise Killerillä. Äänenvaimennusmassaa tuo taitaa nimeltään olla.

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 15 Maalis 2016, 12:12
Kirjoittaja Heinä
Vaimennusoperaatio jatkuu!
Tälläkertaa käsiä massaan paskaamatta, eli mattohommia. Jalkotilat ihan ensimmäisenä etupäästä ja heti perään katto. Helmoista kuuluu aikamoinen rapina, että olisko jollain jotain vinkkiä noitten helmojen eristämiseen? Ei varmaan riitä pelkkä vaimennusmatto sisäpellissä..?

...sitten, jos joku on tällaseen kippoon asentanu sporttinappulan, jotta TC:n saa kytkettyä pois päältä tarvittaessa niin vinkkejä otetaan vastaan!


Ainiin ja jos jotakuta kiinnostaa mitä kytkinsatsi, vauhtipyörä, jakopää ja nelossuuttimen pohjan oikasu maksaa niin se tekee 1791€ töineen ja varaosineen. Saatana. :banghead:

Re: Astra H farmari Z19DT '08

Lähetetty: 17 Touko 2016, 12:38
Kirjoittaja Heinä
Juuh elikkäs.

Kattoon tuli riipastua vaimennusmatot ja leikittyä vähän OP-COM:lla. Nyt on comfort close päällä sähkölaseissa, kaappauksenesto ja sportnappi sekä sumuvalot on kytkettynä päälle odottamaan itse osia. Samalla tsekkailin vikakoodeja ja tuli vastaan tällanen: p1483 fan control circuit open 3 engine cooling.. Onko jotain ideoita?