Sivu 1/1

Vectra C ja äänenvoimakkuuden tasaaminen

Lähetetty: 07 Elo 2014, 12:13
Kirjoittaja Sasseli_
Hei,

Kertokaapa fiksummat, kuinka saan tasattua CD:n ja radion äänenvoimakkuudet? Nyt jos vaihdan radiolta CD:lle joudun rullaamaan lisää volyymia hullun lailla, jotta CD-puolen äänenvoimakkuuden saa samalle tasolle radion kanssa. Luonnollisestikin CD:ltä radiolle käännettäessä saa mökän yhteydessä äkkiarvaamaton paskahalvauksen :o
Kävin tuota manuskaakin läpi, mutta en löytänyt ratkaisua.

Kyseessä Vectra C (2007) ja tämän näköinen audiosysteemi.

Kiitos jo näin etukäteen :)

Re: Vectra C ja äänenvoimakkuuden tasaaminen

Lähetetty: 08 Elo 2014, 11:04
Kirjoittaja 621
Minulla ei ole kyseistä soitinta, joten heitän ajatuksen. Asetuksista cd:n soidessa säädetään äänet ja kun radio on päällä, niin tehdään sama asia asetuksiin.

Re: Vectra C ja äänenvoimakkuuden tasaaminen

Lähetetty: 08 Elo 2014, 12:29
Kirjoittaja Sasseli_
Yritetty on, mutta jotenkin äänet palaavat aina yhtä epäbalanssiin. Menee hermo kun radiolle siirryttäessa saa olla aina valmiina rullaamaaan voluumia alaspäin että ei korvat ja kajarit hajoa. Liekö jotain tapaa palauttaa kaikki asetukset alkuperäisiksi ilman akun irroitusta?